Nauka i Himalaje na wyciągnięcie ręki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nauka i Himalaje na wyciągnięcie ręki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2023
Autor: Marcin Pryka

Spotkanie podróżnicze, kreatywne warsztaty rodzinne oraz mikołajki - to dodatkowe wydarzenia, z których będzie można skorzystać w grudniu w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Toruńskie centrum nauki zaprasza do skorzystania z oferty edukacyjno-kulturalnej, która obejmuje zwiedzanie interaktywnych wystaw, warsztaty szkolne oraz zajęcia w dwóch specjalistycznych pracowniach. - Poza standardową ofertą zachęcamy do odwiedzin w ramach dodatkowych wydarzeń. Tak się składa, że w ich trakcie będzie dominowała tematyka zimowa - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Fizyk na dachu... świata

7 grudnia 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji (budynek MW2, ul. Władysława Łokietka 1-3) odbędzie się spotkanie podróżnicze z udziałem prof. dr hab. Ireneusza Grabowskiego, dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zapalony żeglarz i miłośnik górskich wypraw opowie o swojej ostatniej przygodzie w Himalajach. - Dowiemy się jak zaplanować, i jak zrealizować taką wyprawę samemu, na co się przygotować, ile czasu zarezerwować, co spakować i jak bezpiecznie wrócić do domu. Oprócz opowieści, będzie można zobaczyć dużo zdjęć, wysłuchać konkretnych porad. Nie zabraknie też elementów fizyki - wyjaśnia Marcin Centkowski.

Wydarzenie zaplanowano o godz. 18:00. Wstęp wolny. Spotkanie będzie transmitowane na kanale You Tube Młyna Wiedzy.

Sobotnie warsztaty rodzinne

3 i 17 grudnia centrum nauki zaprasza na kreatywne warsztaty rodzinne. W salach warsztatowych Centrum Innowacyjnej Edukacji odbędą się dwa zajęcia "Monotypia na żelu" oraz "Legografia". Podczas pierwszych zajęć będzie można poznać technikę tworzenia obrazów za pomocą żelu i farb. Prace wykonane przez uczestników zostaną oprawione w ramkę i będzie je można zabrać do domu. "Legografia", czyli grafika z klocków LEGO, to okazja, aby nauczyć się tworzyć obrazy z ich pomocą, odbijać je na papierze oraz cieszyć oczy dobrą i kreatywną zabawą.

Warsztaty odbędą się 3 i 17 grudnia w godz. 11:00-13:00. Bilet obejmuje możliwość udziału w obu zajęciach. Bilety w cenie 50 złotych można nabyć w kasach oraz w systemie sprzedaży online.

Mikołajki w Młynie

9 grudnia w godz. 16:00-19:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji odbędą się Mikołajki. W ich trakcie będą dostępne konsultacje i warsztaty profilaktyczne (dla rodziców/opiekunów) poświęcone uzależnieniom behawioralnym. Centrum nauki przygotowało stanowiska z "zimowymi" eksperymentami. Będzie okazja, aby odkopać zmrożone skamieliny, wykonać własnoręcznie świecącą kartkę świąteczną, "magiczną" śnieżną probówkę, pachnące świętami mydełko oraz stworzyć śnieżną krainę. Podczas Mikołajek nie zabraknie Mikołaja, elfów, misia polarnego i drobnych upominków dla wszystkich uczestników. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Muzyka i kosmos z Młynem Wiedzy

10 grudnia będzie można spotkać się z animatorami toruńskiego centrum nauki w Arenie Toruń podczas koncertu "Muzyka i kosmos". W godz. 16:00-18:00 w hali sportowej przy ul. Bema edukatorzy zapraszają do mobilnej pracowni kreatywnej “przeBUDOWA” oraz odwiedzenia stanowiska "Kopernik-lekarz", na którym będzie można zapoznać się z ziołami używanymi w Polsce czasów kopernikańskich, dowiedzieć się o ich właściwościach, a także przygotować dla siebie własną mieszankę przypraw. Najmłodsi zaś będą mogli wykleić obrazek za ich pomocą.

Ferie zimowe 2024 w Młynie Wiedzy

Feryjna oferta warsztatów będzie dostępna od 16 stycznia do 11 lutego oraz od 13 lutego do 25 lutego 2024 roku. - Nasze propozycje przygotowaliśmy również dla uczniów z województw, w których ferie odbywają się w innych terminach. W pierwszym okresie będzie można skorzystać również z zajęć w specjalistycznych pracowniach oraz warsztatach odbywających się w Centrum Innowacyjnej Edukacji - wyjaśnia Marcin Centkowski. Zajęcia z oferty feryjnej (w pierwszym okresie) będą odbywały się od wtorku do soboty. Centrum nauki zaprasza na zajęcia "Domowe laboratorium", "Pingwinie opowieści - saga lodu i ryb" oraz "Polska ciepły kraj, zimowy ptasi raj". W czasie ferii w województwie kujawsko-pomorskim (12-25 lutego) warsztaty będą odbywały się od wtorku do niedzieli. W ofercie pojawią się dodatkowe zajęcia: "Kawą malowane", "Na tropie Yeti" i "Banialuki zza kurtyny".

Od 1 do 5 stycznia 2024 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie miała miejsce przerwa techniczna. Od 6 stycznia do 13 lutego 2024 roku – zwiedzanie wystaw w głównym budynku CNMW (MW1) – będzie dostępne w godz. 10:00-15:00 (wtorek-piątek, bez tur zwiedzenia). Godziny otwarcia Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) nie ulegają zmianie.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty feryjnej w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można znaleźć TUTAJ.

--------------------------------------------

Obecnie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest dostępnych 12 interaktywnych wystawy, w tym jedyna w Polsce ekspozycja poświęcona procesowi dojrzewania człowieka "Ścieżki dorastania". Informacje o wydarzeniach i ofercie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.