Near Space. Toruń bliżej kosmosu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Near Space. Toruń bliżej kosmosu

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

30 września w Centrum Innowacyjnej Edukacji rozpocznie się 8. konferencja stratosferyczna NEAR SPACE. W programie znalazły się wykłady, prezentacje, pokazy w mobilnym planetarium i obserwacje nocnego nieba.

Konferencja jest organizowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fundację Copernicus Project. Wydarzenie jest forum wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z eksploracją stratosfery i kosmosu. W tym roku foruła konferencji została poszerzona o dwa bloki: popularnonaukowy, adresowany do osób zainteresowanych kosmosem oraz stratosferyczny - dla osób amatorsko i profesjonalnie zajmujących się działalnością w obszarze stratosfery i kosmosu. Konferencja rozpocznie się w ostatni piątek września (30.09.) wykładem prof. dr hab. Andrzeja Strobla, który opowie o Drodze Mlecznej. Prelekcja odbędzie się w Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 12:00. Wstęp na wykład jest wolny. Będzie transmitowany na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

W piątek 30 września w Centrum Innowacyjnej Edukacji odbędą się również dwa wykłady. Pierwszy "Kosmos w naszym domu" zaprezentuje Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Twórca programów m.in.: "Laboratorium", "Kuchnia", "Klinika chorych maszyn" czy "Nobel dla Polaka". Prelekcję zaplanowano o godz. 18:00. Godzinę później będzie można spotkać się z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, twórcami serwisu CRAZY NAUKA, którzy opowiedzą o dezinformacji naukowej dotyczącej badań kosmosu.

W godz. 18:00-22:00 na parking przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w mobilnym planetarium będzie można zobaczyć pokazy “Kolorowy Wszechświat”, a także prowadzić obserwacje nocnego nieba za pomocą teleskopów i lunet. W pokazie w planetarium może jednorazowo uczestniczyć 20 osób. Organizatorzy zakładają, że w każdej godzinie odbędą się trzy prezentacje.

Natomiast w sobotę 1 października organizatorzy zapraszają na blok popularnonaukowy, który odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji. O godz. 11:00 zaplanowano wykład Aleksandry i Piotra Stanisławskich, którzy opowiedzą o fake newsach o kosmosie. W samo południe rozpocznie się wykład dra Tomasza Książczyka, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie “czy pantofelek może mieć coś wspólnego z kosmosem?”. O godz. 13:30 i 15:30 odbędą się pokazy popularnonaukowe “Kosmiczne sztuczki Wiktora”, które poprowadzi Wiktor Niedzicki. Ze względów organizacyjnych w wykładach i pokazach może wziąć udział ok. 100 osób.

O godz. 13:00 rozpocznie się blok stratosferyczny, który jest adresowany do osób amatorsko i profesjonalnie zajmujących się tematyką bliskiego kosmosu. Będzie realizowany online, a rejestracja jest prowadzona za pośrednictwem strony nearspace.pl.

Udział w wydarzeniach konferencji NEAR SPACE jest bezpłatny.

Działanie dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Społeczna Odpowiedzialność Nauki".

Data: 
30.09.2022 12:00 — 01.10.2022 18:00
Miejsce: 
Centrum Innowacyjnej Edukacji, ul. Łokietka 1/3
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: osoba na wózku jedzie chodnikiem, wokół spacerują ludzie
  Miasto
  W latach 2024-2028 Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie będzie kontynuować pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Toruńskie programy wsparcia ruszają już od stycznia 2024 r.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.