Nie bądź obojętny na innych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nie bądź obojętny na innych

Miasto
Data publikacji: 06 lutego 2023
Autor: Paula Gałązka
Nie bądź obojętny na innych

W Toruniu znowu zrobiło się mroźno. W związku z tym przypominamy, żeby zwrócić szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.

Niskie temperatury powietrza mogą stwarzać zagrożenie dla życia nie tylko dla osób bezdomnych, ale również ludzi w podeszłym wieku oraz będących pod wpływem alkoholu. Dlatego też zwracamy się z apelem do mieszkańców Torunia o zgłaszanie do dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatny numer telefonu 986 wszystkich interwencji, dzięki którym uda się uratować życie drugiego człowieka.

W tym sezonie zimowym zabezpieczono 178 miejsc dla osób bezdomnych. W przypadku szczególnie trudnej sytuacji w salach rezerwowych noclegowni przy Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu będą przygotowane miejsca dla kolejnych 40 osób. Razem daje to 218 miejsc noclegowych. W ramach realizacji programu zabezpieczenia bezdomnych dokonywane są kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych przez Policję, Straż Miejską oraz pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Schroniska. Osoby, które nie skorzystają z pomocy instytucjonalnej będą otrzymywały pomoc w formie wyżywienia, odzieży, obuwia itp. 

Straż Miejska oraz Policjana bieżąco przekazują informacje do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie o ustalonych i rozpoznanych nowych miejscach pobytu osób bezdomnych. W przypadku odmowy przez osobę bezdomną skorzystania z pomocy w postaci schronienia, osoba ta będzie zobowiązana do złożenia pisemnego oświadczenia o rezygnacji z oferowanej pomocy.

W zakresie zabezpieczenia osób starszych i niepełnosprawnych, pracownicy socjalni - diagności na bieżąco ustalają ilość osób starszych i niepełnosprawnych samotnie zamieszkałych, które ze względu na wiek lub inwalidztwo wymagają szczególnego zainteresowania i częstszych odwiedzin oraz zaopatrzenia na zimę w stosowną odzież, opał oraz bony obiadowe.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.