"Nie bądźmy dla siebie wrogami" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Nie bądźmy dla siebie wrogami"

Miasto
Data publikacji: 02 października 2023
Autor: Marcin Pryka

W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

W godzinach porannych przedstawiciele samorządu, w tym marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Barbarki. Główne uroczystości odbyły się w toruńskim Parku Pamięci, pod odsłoniętym w 2018 r. pomnikiem, który jest symbolicznym miejscem upamiętnienia polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej.

W głównych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów terytorialnych z całego regionu, a także parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i pozostałych służb mundurowych, środowisk kombatanckich, społeczności szkolnych i harcerzy. Tego dnia odbyło się także otwarcie przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej wystawy „Zbrodnia Pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce”. O godz. 18 rozpocznie się uroczysty koncert w CKK Jordanki – poetyckie teksty śpiewane przez wielką Ewę Demarczyk wykonają znani polscy artyści.

Ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 obchodzimy w tym roku w całej Polsce po raz pierwszy. Data 2 października została wybrana nieprzypadkowo – to dzień urodzin doktora Józefa Bednarza, psychiatry, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w latach 30. ubiegłego wieku, który dobrowolnie poszedł na śmierć nie chcąc opuścić pacjentów, których niemieckie władze okupacyjne uznały za „niegodnych życia”.

- Jesteśmy tutaj, bo to jest zew naszej duszy. To czas, kiedy wracają wspomnienia. We wrześniu 1939 r. w trakcie wielkiej hekatomby zginęło tysiące żołnierzy, policjantów, strażaków, pocztowców, nauczycieli, zakonników, duchownych, chłopów, ziemian, harcerek i harcerzy. Nie zginęli dlatego, że z karabinem stali w obronie i próbowali walczyć z najeźdźcą, ale dlatego, że mieli tylko i wyłącznie polskie życiorysy, że byli Polkami i Polakami - powiedział pod pomnikiem prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent podziękował marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego Piotrowi Całbeckiemu i samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego za Park Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 r. - Pamięć to nasza ponadpokoleniowa tożsamość. Ludzki ból po niebywałej stracie, a także pragnienie by żadne polskie dziecko, żadna polska rodzina nie były narażone na utratę domu, bicie, głód czy śmierć. Nie zapominajmy, nie wzbudzajmy w sobie powodów do niechęci i nienawiści, wzajemnego nietolerowania się, odłóżmy to, nie dopuśćmy do tego. Potrafimy się sprzeczać, dyskutować, ale nie bądźmy dla siebie wrogami próbującymi zniszczyć innych, bo to może doprowadzić do rzeczy straszliwych. Społeczna pamięć o zbrodni z 1939 r. niech pozostanie na zawsze znakiem naszego pokolenia - zaapelował prezydent Michał Zaleski.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.