Nie ma klubu, nie ma porozumienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nie ma klubu, nie ma porozumienia

Miasto
Data publikacji: 22 sierpnia 2023

Oświadczenie prezydenta Michała Zaleskiego w sprawie wypowiedzi posła Tomasz Lenza dotyczącej rozwiązania przez klub radnych Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska porozumienia programowego z Prezydentem Miasta Torunia.

Porozumienie programowe zawarte w październiku 2019 r. pomiędzy mną jako Prezydentem Miasta Torunia a klubami radnych w Radzie Miasta - Wspólny Toruń (wcześniej KWW Michała Zaleskiego) i Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska, wygasło wskutek decyzji z 4 lipca br. o samorozwiązaniu się klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Zdecydowana większość członków klubu KO (8 na 11 członków) udzieliła mi wotum zaufania, a następnie absolutorium z wykonania budżetu za 2022 rok. Ponadto, w poprzednich kadencjach, klub ten zawierał ze mną porozumienia programowe kilkukrotnie, w latach: 2008, 2015 i 2019, a za lata 2018-2021 jednogłośnie udzielał mi zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium.

Nie wnikam w powody zmian w strukturach organizacyjnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Torunia. Mogę tylko z całą mocą podkreślić, że jako prezydent Torunia jestem zawsze gotowy do rozmowy i zawierania porozumień dla dobra miasta z każdym ugrupowaniem zainteresowanym współpracą na rzecz Torunia! Taką deklarację złożyłem 6 lipca br. nowoutworzonym klubom - Klubowi Radnych Platforma Obywatelska. Koalicja Obywatelska Toruń oraz Klubowi "Aktywni dla Torunia - Szymanski, Krużewski, Skerska-Roman".

Pan poseł Tomasz Lenz, przez kilka ostatnich lat praktycznie nieobecny w debacie o rozwoju naszego miasta, inauguruje swoją kampanię wyborczą do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zasadzając ją na krytyce mnie i moich współpracowników, a nie na własnych konkretnych propozycjach i pomysłach programowych dla Torunia. Jestem przekonany, że torunianki i torunianie potrafią właściwie ocenić ten styl uprawiania polityki, który można sprowadzić do stwierdzenia „niezgoda rujnuje”.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski
/-/

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: trwają konsultacje w sali z dużymi oknami
  Miasto
  Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.