Noc Muzeów w CSW! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Noc Muzeów w CSW!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!

Kiedy: 18 maja 2024 r. (sobota), od godz. 12.00 do 24.00

HARMONOGRAM:

12.00 – Wyprawa w głąb sztuki, Warsztaty rodzinne
Wstęp Wolny! Obowiązują zapisy: 56 610 97 16 lub eduAKCJE@csw.torun.pl
Limit miejsc – 20 osób
Czas trwania: 1,5 godz.

17.00—20.00 – Warsztaty perfumiarskie: Zapach ekspresji
Na odwiedzających CSW w Noc Muzeów czekać będzie kilka stanowisk wyposażonych w sprzęt i materiały niezbędne do wyprodukowania własnej kompozycji zapachowej do użycia na ciało lub w mieszkaniu. Przygotowaną mgiełkę, zamkniętą w odpowiedniej buteleczce, będzie można opatrzyć etykietą z wizerunkiem kojarzącego się z zapachem obrazu z wystawy „Nowa Ekspresja”, a także nadać jej unikatową nazwę, związaną z tytułami prac lub twórczością danego artysty. Warsztaty odbędą się w sali audiowizualnej w nowym budynku CSW. Wstęp wolny!

18.00 – Wykład Filipa Pręgowskiego. Nowa Ekspresja w Polsce i na świecie. O triumfie malarstwa w latach 80. XX wieku
Wykład będzie dotyczył zjawiska Nowej Ekspresji, czyli niezależnej sztuki lat 80. XX wieku. Na wystawie w CSW „Znaki Czasu” prezentowane są polskie przykłady twórczości z tego kręgu, w ramach wykładu zaś, prócz omówienia rodzimego kontekstu i wyjątkowych warunków społeczno-politycznych, w których działali polscy artyści, pojawią się także wątki międzynarodowe: niemiecki nurt Neue Wilde, włoska transawangarda i amerykański New Image Painting albo Bad Painting. Będzie mowa o różnych paradoksach Nowej Ekspresji, jak na przykład o tym, że estetyka, która w schyłkowym PRL-u była manifestacją postawy antysystemowej, w Stanach Zjednoczonych przez lewicową krytykę postrzegana była jako wyraz ciągot konserwatywnych, a nade wszystko znakomite pole do sukcesu komercyjnego. Spotkanie na żywo w Czytelni CSW. Wstęp Wolny!

Filip Pręgowski – teoretyk i krytyk sztuki, pracuje w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Naukowo zajmuje się teorią sztuki współczesnej, analizą dyskursu artystycznego i historią krytyki artystycznej. Autor książek i publikacji naukowych dotyczących relacji sztuki i dyskursu artystycznego. 

19.00–20.00 – Podróż do harmonii dźwięków z Misami dźwiękowymi, hangdrumami i innymi relaksującymi dźwiękami. Sesję poprowadzi Sławek Bogacki / mocbycia.pl
Kawiarnia ZNAKI w CSW. Wstęp wolny!

19.30–20.30 – Ostatnie oprowadzanie po wystawie NOWA EKSPRESJA i oprowadzanie po wystawie PLASTER

21.00–22.00 – Koncert na bity etyczne
Koncert to jednorazowy performance muzyczny, wykorzystujący symbolikę kolorystyczną stosowaną przez duet artystyczny Kijewski/Kocur. W tym przypadku jednak, materią malarską staje się dźwięk interpretowany przez muzyków na podstawie partytury graficznej, stworzonej w oparciu o kolory i myśl konceptualną duetu. Projekt zainspirowany jest w szczególności serią prac wykorzystującą tzw. „bity etyczne”, odnoszących się do relacji między technologią i informatyzacją, a duchowością i symboliką. Muzycy: Alicja Kochanowicz, Patrycja Pączkowska, Barbara Banasiak, Dominik Panasiuk, Wojtek Zadrużyński i Adam Gwizdała. Bulwar Sztuki. Wstęp Wolny!

21.00 i 22.30 – dwa seanse filmowe: Koncert i Fala
Kino Centrum

Dostępne wystawy:
NOWA EKSPRESJA do 19 maja
PLASTER
GABINET / DAS KABINETT / Bulwar Sztuki

Księgarnia Sztuki będzie czynna od 16.00 do 24.00 i będzie mieć dla Was niespodzianki:
Rabat na katalogi CSW już od 1 zł do 50%
Rabat na pozostałe książki i albumy – 15%

Zapraszamy!

Wstęp Wolny!

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.