2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler

Sylwetki laureatów - rok 2003

Włodzimierz Kowalewski Włodzimierz Kowalewski -
poeta, prozaik, krytyk literacki. Urodził się w 1956 r. w Olsztynku. Ukończył polonistykę na toruńskim UMK. Obecnie mieszka w Olsztynie, gdzie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w II LO.

Debiutował jako poeta w 1975 r. tomikiem wierszy "Idę do ciebie spod sklepionego łuku bramy". Podczas studiów był współorganizatorem "Toruńskiego Maja Poetyckiego" oraz założycielem grupy poetyckiej "Zamek Nieszawski", propagującej powrót do modernizmu i przeciwstawiającej się upolitycznieniu życia i sztuki. Dziś domeną Kowalewskiego jest proza - uważa się go za jedną z najciekawszych indywidualności literackich ostatniej dekady.

Jego proza, często osadzona w realiach melancholijnej prowincji, krąży wokół problematyki nieuchronnego przemijania, wspomnień, tęsknoty za przeszłością, wyobcowania i zagubienia człowieka w zmieniającej się rzeczywistości. Dialogi są pełne egzystencjalnych rozważań i sporów międzypokoleniowych.

Opublikował m.in.: "Epoka przyćmiona", "Cztery opowiadania o śmierci", "Powrót do Breitenheide", powieść "Bóg zapłacz" oraz tom opowiadań "Światło i lęk". Był dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody literackiej - Nagrody Nike (za "Powrót do Breitenheide" (1998) oraz za "Bóg zapłacz!" (2000).

Barbara Köhler Barbara Köhler -
ur. w 1959 r. w Penning w Saksonii (b. NRD). Studiowała w Instytucie Literackim w Lipsku. Była też współpracownikiem Centrum Literackiego w Karl Marx Stadt/Chemnitz. Obecnie mieszka w Duisburgu.

Oprócz wierszy, które dominują w jej twórczości, publikowała eseje o sztukach plastycznych, brała udział w wielu wystawach plastycznych i instalacjach tekstowych. Jest jedną z najciekawszych poetek niemieckich swojego pokolenia, w swoich wierszach podejmuje temat tożsamości w kontekście płci oraz pochodzenia. Siła jej tekstów leży w kreatywnym podejściu do języka, również dzięki refleksji nad filozofią języka. Większość jej wierszy ma charakter miłosny. Była wielokrotnie nagradzana.

Jej tomiki wierszy: "Deutsches Roulette" (1991), "Blue Box" (1995), "In Front der See" (1996), "cor responde" (1998), "Wittgensteines Nichte" (2000).

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.