2005 - Paweł Huelle i Hans Joachim Schädlich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2005 - Paweł Huelle i Hans Joachim Schädlich

Paweł HuellePaweł Huelle -
świetny prozaik, dziennikarz i wykładowca uniwersytecki. Jego debiutancka powieść "Weiser Dawidek" została przez krytykę okrzyknięta książką dziesięciolecia. Historia zniknięcia trzynastoletniego żydowskiego chłopca przyniosła motyw, który w różnych wariantach będzie stale obecny w jego twórczości: to motyw tajemnicy i niepoznawalności świata.Kolejne utwory potwierdzają jego pisarską klasę. Są to "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Pierwsza miłość i inne opowiadania", "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala".W sposób najbardziej niezwykły do idei nagrody nawiązuje najnowsza powieść Huellego "Castorp". Autor wywiódł ją z jednego tylko zdania w "Czarodziejskiej górze". Postanowił dopisać historię studenckiego pobytu mannowskiego bohatera w Gdańsku. Miało to miejsce na wiele lat przed rozpoczęciem akcji powieści niemieckiego pisarza. W ten sposób Huelle podejmuje dialog z wielkim dziełem niemieckiej literatury. Nie stara się jednak naśladować go, ale tworzy własną jakość.

Hans Joachim SchädlichHans Joachim Schädlich -
niemiecki pisarz, urodził się 8 października 1935 w Reichenbach. Po ukończeniu germanistyki w Lipsku i Berlinie został w roku 1959 pracownikiem Akademii Nauk w Berlinie Wschodnim. W roku 1976 podpisał odezwę przeciwko pozbawieniu obywatelstwa Wolfa Biermanna.

W roku 1977 musiał opuścić NRD i od roku 1979 wykonuje w Berlinie wolny zawód pisarza. W roku 1996 Schädlich otrzymał Nagrodę Kleista, a w roku 1998 Nagrodę Uczczenia Pamięci Schillera.

Do tematów podejmowanych przez tego pisarza należy człowiek i państwo, stosunek władzy do ducha.

Jego dzieła to: "Tallhover" (1986), "Ostwestberlin" (1987) (Berlin Zachodni-Wschodni), "Schott" (1992), "Trivialroman" (1998) (Powieść trywialna).

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.