2006 - Sławomir Mrożek i Tankred Dorst | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2006 - Sławomir Mrożek i Tankred Dorst

 

Sławomir MrożekSławomir Mrożek -
urodził się 29 czerwca 1930 r. Jest jednym z najczęściej grywanych w kraju i za granicą polskich dramaturgów. Ale to także znakomity prozaik, autor scenariuszy filmowych i rysownik. Właśnie od satyrycznych rysunków rozpoczął w 1950 r. swoją karierę. To one oraz świetne, pełne groteski opowiadania sprawiły, że stał się autorem niezwykle popularnym.

W swojej twórczości zawsze obnażał absurdy rzeczywistości, także tej peerelowskiej, oraz wykpiwał stereotypy funkcjonujące w świadomości Polaków. Przysłowiowe stało się powiedzenie "jak z Mrożka", które miało określać szczególnie bezsensowną sytuację.

Do jego najpopularniejszych tomów opowiadań zaliczyć należy "Półpancerze praktyczne", "Słonia" i "Wesele w Atomicach". Światową sławę przyniosły mu dramaty, przede wszystkim "Tango", obrazujące relacje rodzinne stanowiące miniaturę relacji społecznych - chorych i znamionujących rozpad. Kolejne znakomite dramaty to "Indyk", "Emigranci", "Krawiec".

W latach 1963-96 Mrożek przebywał na emigracji w Paryżu, USA, Niemczech i Meksyku. Obecnie mieszka w Krakowie.

Tankred DorstTankred Dorst -
słynny niemiecki dramatopisarz, scenarzysta i reżyser. W Toruniu, który honoruje go nagrodą, przebywał wielokrotnie. To właśnie w Teatrze im. Wilama Horzycy w 1994 r. swoją polską prapremierę miała sztuka "Fernando Krapp napisał do mnie ten list". Był jurorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Gościł także na Akademickich Spotkaniach Teatralnych Klamra, gdzie został zaproszony na przedpremierowe przedstawienie "Święty Edyp" Teatru Wierszalin w reż. Piotra Tomaszuka.

Jego sztuki wielokrotnie grane były na polskich scenach. Do najsłynniejszych inscenizacji zaliczyć należy dramat "Ja, Feuerbach" z niezapomnianym Tadeuszem Łomnickim.

Dorst urodził się w 1925 r. w Turyngii, studiował germanistykę, teatrologię i historię sztuki. Debiutował w 1960 r. dramatem "Zakręt". Sławę przyniosła mu sztuka o niemieckim ekspresjoniście zatytułowana "Toller" oraz tryptyk poświęcony Lwu Tołstojowi.. Był współscenarzystą takich filmów jak "Długa rozmowa z ptakiem" w reż. K. Zanussiego i "Szkarłatna litera" W. Wendersa.

Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Bonner Biennale - najważniejszego festiwalu dramaturgii współczesnej. Jest także autorem znakomitych sztuk dla dzieci, takich jak "Amelka, Bóbr i Król na dachu" czy "Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma". Od lat tworzy wspólnie z żoną, również dramaturgiem, Ursulą Ehler.

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.