2007 - Ewa Lipska i Sarah Kirsch | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2007 - Ewa Lipska i Sarah Kirsch

 

Ewa Lipska

Ewa Lipska -
Urodziła się w roku 1945 w Krakowie. Debiutowała w 1961 i od tej pory ukazało się 19 tomów jej wierszy.

Po zdaniu matury w 1963 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1970-1980 pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Na przełomie 1975/1976 przebywała na półrocznym stypendium "International Writing Program" w Iowa City w USA. W 1978 została członkiem Polskiego PEN-clubu. W 1983 przebywała w Berlinie Zachodnim na stypendium Deutscher Adademischer Austauschdienst. W 1989 została członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1991 przez 10 lat pracowała w polskiej ambasadzie w Wiedniu i kierowała Instytutem Polskim. Obecnie żyje i pracuje w Krakowie.

Poezja Lipskiej odznacza się niezwykle ruchliwą wyobraźnią. Z dziwną swobodą można w jej świecie porównywać klasę szkolną z historią ludzkości, ruch uliczny z ruchem myśli, osobistą chorobę z wydarzeniami publicznymi. Napięcie między etycznym bólem a historiozoficznym dystansem to stały temat wierszy Lipskiej do dzisiaj - pisze Piotr Matywiecki. Poetka w mistrzowski sposób posługuje się ironią i paradoksem, a jej wiersze stanowią wnikliwą, najczęściej gorzką analizę współczesności.

Najważniejsze nagrody: Nagroda im. Kościelskich w Genewie (1973), Nagroda Polskiego PEN-Clubu z Fundacji Büchnera (1992),  Nagroda Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku (1993), Nagroda Miasta Krakowa (1995), Nagroda im. A. Bursy, Kraków (1997), Wawrzyn Literacki za najlepszą książkę roku ("Sklepy zoologiczne") (2002), Nagroda miesięcznika "Odra", Wrocław (2004), jej książka "Ja" znalazła się w gronie finalistów nagrody literackiej Nike 2004.

Sarah KirschSarah Kirsch -
Urodziła się w 1935 roku  w Limlingerode w byłej NRD. W latach 1954-59 studiowała biologie na uniwersytecie w Halle, a 1963-65 kształciła się w sztuce pisarskiej w Instytucie Literatury w Lipsku. W latach 1958-68 była żoną poety Reinera Kirscha.

Po pozbawieniu obywatelstwa NRD znanego pieśniarza Wolfa Biermanna w 1976 roku znalazła się wśród autorów kontestujących politykę władz, a w 1977 roku opuściła NRD i przeniosła się do RFN.

Jest jedną z najciekawszych i najwybitniejszych poetek współczesnej literatury niemieckiej. Uznając jedynie nakazy artystycznego sumienia od początku tworzyła literaturę niezależną duchowo, w której wnikliwa introspekcja, zmysłowe przeżycia i refleksja wzbogacały się wzajemnie, zyskując wyraz w subtelnie prostej i znacząco lapidarnej formie. Tworzyła wiersze miłosne, utwory wiodące w czas przeszły, pozwalające na duchowy rozrachunek z tragedią ludzką w latach nazizmu, w książkach powstałych po wyjeździe do RFN w coraz większym stopniu dominuje liryka natury. Nagroda im. Petera Huchela (1993), Nagroda im. Georga Büchnera Niemieckiej Akademii Języka i Literatury (1996), Nagroda im. Jean Paula kraju związkowego Bawaria (2005).

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.