2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze

 

Olga Tokarczuk -
polska powieściopisarka, eseistka i nowelistka, urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie k. Zielonej Góry.

W 1985 ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1986 roku zamieszkała w Wałbrzychu, gdzie przez dwa lata pracowała jako psychoterapeutka.

Debiutowała w 1987 roku zbiorkiem wierszy "Miasto w lustrach". Następnie opublikowała m.in. powieści: "Podróż ludzi księgi" (1993), "E.E." (1995), "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998) i "Bieguni" (2007), zbiory opowiadań "Szafa" (1997), "Gra na wielu bębenkach" (2001) i "Ostatnie historie" (2004) oraz rozległy esej "Lalka i perła" (2001), w którym autorka zaproponowała nowe odczytanie słynnej powieści Bolesława Prusa.

Na podstawie jej utworów powstały inscenizacje teatralne i adaptacje filmowe. Mieszka w Krajanowie k. Nowej Rudy, gdzie prowadzi wydawnictwo "Ruta", a od 2008 roku także wykłada na Uniwersytecie Opolskim.

Jest jedną z najwyżej cenionych przez krytykę i najbardziej popularnych wśród czytelników pisarek polskich, laureatką licznych krajowych i zagranicznych nagród literackich.

W roku 2008 została wyróżniona Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jej utwory przełożono na wiele języków obcych m.in. niemiecki, angielski, francuski, włoski, hiszpański, węgierski, estoński, litewski, duński, szwedzki i serbski.

Ingo SchultzeIngo Schulze -
niemiecki prozaik i publicysta, urodził się 15 grudnia 1962 roku w Dreźnie.

Po uzyskaniu matury w 1981 przez półtora roku odbywał obowiązkową służbę wojskową w armii NRD. Następnie, w latach 1983-1988, studiował filologię klasyczną i germanistykę na uniwersytecie w Jenie.

Po ukończeniu studiów od 1988 do 1990 roku był kierownikiem literackim teatru w Altenburgu, a przez kolejne dwa lata pracował jako dziennikarz w czasopismach "Altenburger Wochenblatt" i "Anzeiger". W 1993 roku wyjechał do Sankt Petersburga. Efektem sześciomiesięcznego pobytu był jego debiut literacki, jedyna jak dotąd książka przełożona na język polski (2003), "33 mgnienia szczęścia. Pamiętnik znaleziony w drodze do Petersburga" (1995).

Od połowy lat 90. mieszka w Berlinie. Jest autorem ośmiu książek prozatorskich i jednym z najbardziej cenionych pisarzy niemieckich średniego pokolenia, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich [m.in. im. Alfreda Döblina (1995), im. Ernsta Willnera (1995), im. Johannesa Bobrowskiego (1998), im. Josepha Breitbacha (2001), im. Petera Weissa (2006), nagrody literackiej Landu Turyngii (2007), nagrody literackiej Lipskich Targów książki (2007).

W roku 2008 został uhonorowany Nagrodą Miast partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jego utwory zostały przełożone na ponad dwadzieścia języków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.