Dr Julius Bergenroth (1883) | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dr Julius Bergenroth (1883)

Julius Adolf Bergenroth
(1817-1895), profesor Gimnazjum Toruńskiego

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Ur. 10 VI w Olecku w Prusach Wschodnich jako syn Johanna Friedricha (zm. 1837) i Johanny Dork (Doerk, Doerkin). Miał sześcioro rodzeństwa, w tym jedną siostrę. Ojciec był prawnikiem, kierował sądem w Olecku, cechowały go liberalne przekonania. Dla zapewnienia wykształcenia synom zdecydował się przenieść na analogiczne stanowisko do Ełku ze względu na działające tam gimnazjum. Bergenroth podjął w nim naukę i po złożeniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na uniwersytecie w Królewcu. Po zdaniu egzaminu państwowego pro facultate docendi w 1846 nauczał początkowo w Kneiphfisches Gymnasium w Królewcu, a następnie w gimnazjum w Gąbinie.

Od 8 IV 1850 podjął pracę w Gimnazjum Toruńskim jako nauczyciel pomocniczy, a od 1854 jako nauczyciel (I. ordentlicher Lehrer). Na mocy rozporządzenia ministerialnego z 5 I 1860 otrzymał nominację jako wyższy nauczyciel (Oberlehrer). Brał aktywny udział w życiu miasta, przede wszystkim jako członek Rady Miejskiej. Został wybrany w 1856; w latach 70. był jej przewodniczącym przez 8 lat. Był także przedstawicielem miasta w sejmiku powiatu toruńskiego. W 1872 zwyciężył w okręgu toruńsko-chełmińskim w wyborach do landtagu pruskiego i zasiadał w nim w kolejnych kadencjach do 1885.

W związku z obciążeniami wynikającymi z funkcji poselskiej zdecydował się przejść na emeryturę od X 1879, a w 1882 przeniósł się na stałe do Berlina. 29 IX 1883 Rada Miejska przyznała mu tytuł honorowego obywatela Torunia. Zmarł w Berli¬nie 24 II 1895. Był bratem Gustava Adolfa Bergenrotha (1813-1869), prawnika z wykształcenia, wybitnego niemieckiego działacza demokratycznego w latach 40. i w okresie rewolucji 1848, a później historyka.

Opracowała: Magdalena Niedzielska
"Toruński Słownik Biograficzny" pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego, Toruń 1998, tom 4, strona 31. Towarzystwo Miłośników Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.