2012 - Andrzej Bart i Stephan Wackwitz | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

2012 - Andrzej Bart i Stephan Wackwitz

Andrzej Bart -
Urodził 1 stycznia 1951 we Wrocławiu. Polski prozaik, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Uchodzi za jednego z najciekawszych polskich powieściopisarzy, choć nie szuka rozgłosu i unika medialnego szumu. Pod własnym nazwiskiem wydał książki: "Rien ne va plus" (1991), "Pociąg do podróży" (1999) oraz "Don Juan raz jeszcze" (2006, nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2007). Pod pseudonimem Paul Scarron jr wydał metafizyczno-żartobliwy kryminał "Piąty jeździec Apokalipsy" (1999). Debiutancka "Rien ne va plus" zdobyła prestiżową Nagrodę im. Kościelskich (1991). Jego książki były tłumaczone na francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski, słoweński i węgierski. W 2008 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się powieść "Fabryka muchołapek" - finalistka Nagrody Nike 2009; nominowana również do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 i Nagrody Mediów Publicznych Cogito 2009.

Andrzej Bart jest autorem scenariusza filmu "Rewers" (reż. Borys Lankosz), który zdobył Wielką Nagrodę "Złote Lwy" na Festiwalu Filmu Polskiego w Gdyni. W październiku 2009 ukazała się książka "Rewers" będąca literackim opracowaniem scenariusza do tego filmu.

(Źródło danych: Wydawnictwo W.A.B.)


Stephan Wackwitz -
Urodził się w 1952 r. Po studiach germanistyki i historii w Monachium i Stuttgarcie pracował jako lektor języka niemieckiego w Anglii oraz w Instytutach Goethego w wielu miejscach na świecie, m.in. w Delhi, Tokio, Bratysławie, Nowym Jorku. W latach 1999-2005 kierował placówką Instytutu Goethego w Krakowie. Obecnie kieruje Instytutem w Tbilisi.

W prozie i esejach odwołuje się do własnych przeżyć oraz historii rodzinnej. W swej najciekawszej powieści „Ein unsichtbares Land” (Niewidoczny kraj) przywołuje trzy pokolenia Wackwitzów, tworząc nie tylko panoramę rodzinną, ale również mierząc się z niemiecką historią, od Afryki Południowo-Zachodniej, poprzez polski Górny Śląsk, gdzie jego dziadek był w latach 20. pastorem pod Oświęcimiem, po RFN lat swej młodości. Doświadczenia zdobyte podczas pobytu w Polsce mają dla jego twórczości duże znaczenie.

Główne utwory:

 • Ein unsichtbares Land, Frankfurt am Main 2003
 • Neue Menschen, Frankfurt am Main 2005
 • Osterweiterung, Frankfurt am Main 2008
 • Fifth Avenue, Frankfurt am Main 2010

Wackwitz otrzymał dotychczas nagrodę literacką im. Heimito von Doderera (1996) oraz Wilhelm-Müller-Preis kraju związkowego Sachsen-Anhalt (2010).

(biogram opracował prof. Leszek Żyliński)

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: park kieszonkowy
  Eko, Miasto
  W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...