Ojciec Święty Jan Paweł II (1998) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ojciec Święty Jan Paweł II (1998)

Jan Paweł IIOjciec Święty Jan Paweł II
(1920-2005)

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

16 stycznia 1998 r. Rada Miasta Torunia podjęła jednomyślnie uchwałę o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta Torunia Papieżowi Janowi Pawłowi II. Jest to najwyższy dowód uznania i wyróżnienie, jakie mieszkańcy grodu Kopernika mogli przyznać osobistości o szczególnych zasługach i autorytecie. Radni uzasadnili swą decyzję uznaniem m.in. "dla propagowania i rozwijania ekumenicznego dialogu i porozumienia między ludźmi, narodami, wyznaniami, tak nam bliską, bo zakorzenioną w historii i tradycji Torunia, kontynuowanej współcześnie przez kościół lokalny, władze miasta, uczelnie wyższe i wspólnotę lokalną, a objawiającą się w Rozmowach Toruńskich - kontynuacji Colloquium Charitativum, otwartych wykładach, we wspólnym tworzeniu dzieł miłosierdzia - Centrum Caritas im. Matki Marii Karłowskiej". Do Rzymu pojechała wówczas kilkusetosobowa delegacja mieszkańców, lokalnych władz, duchowieństwa, środowisk akademickich, twórczych i biznesowych Torunia i diecezji toruńskiej. Papież spotkał się z torunianami na specjalnej audiencji 19 lutego 1998 r. - dokładnie w 525. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Jednak związki Jana Pawła II z Toruniem są dużo wcześniejsze. Jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła odwiedzał tu swoją rodzinę. W 1971 r. w kościele św. Józefa udzielił ślubu Kazimierze i Markowi Wiadrowskim. Do dziś w Toruniu mieszka żona i córki jego zmarłego kuzyna, z którymi utrzymywał żywy kontakt.

Jako papież Jan Paweł II 25 marca 1992 r. na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus" powołał do życia diecezję toruńską. W 1997 r. beatyfikował Matkę Marię Karłowską - założycielkę zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, której imię nosi toruńskie Centrum Caritas.

Nasze miasto Ojciec Święty odwiedził 7 czerwca 1999 roku. Przejechał ulicami toruńskiej starówki w słynnym papamobile i modlił się w katedrze śś. Janów. W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkał się z przedstawicielami nauki polskiej. W swoim wystąpieniu nawiązał do encykliki "Fides et Ratio", w której pisał o relacjach wiary i rozumu i obowiązkach ludzi nauki. Wspominał początki toruńskiej uczelni wymieniając m.in. profesora Artura Hutnikiewicza i pierwszego rektora UMK, prof. Ludwika Kolankowskiego. Wieczorem odprawił na toruńskim lotnisku nabożeństwo czerwcowe, które zgromadziło 300 tysięcy wiernych. Beatyfikował wówczas księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

- Pozdrawiam bliski mojemu sercu Toruń i piękne Pomorze Nadwiślańskie. Cieszę się, że mogłem przybyć do Waszego miasta, które sławą okrył Mikołaj Kopernik - mówił wówczas Jan Paweł II.

Papież jest także doktorem honoris causa toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Godność ta została mu wręczona 23 listopada 2004 r. przez delegację z udziałem ówczesnych władz rektorskich i senatu UMK, przedstawicieli władz województwa, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Józefa Jaworskiego.

Jego choroba i śmierć 2 kwietnia 2005 r. poruszyły także mieszkańców Torunia. 6 kwietnia 2005 r. tysięczne tłumy zgromadziła Msza św. na toruńskim Rynku Staromiejskim, podczas której żegnano ukochanego Ojca Świętego i dziękowano mu za niezwykły pontyfikat. Tę historyczną chwilę uczciło bicie średniowiecznego dzwonu Tuba Dei w katedrze.

W czerwcu 2007 r. na toruńskich Jordankach stanął pomnik Papieża projektu prof. Stanisława Radwańskiego, ufundowany z funduszy miasta i zbiórki publicznej. Co roku gromadzą się tam mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta, by uczcić rocznicę śmierci Jana Pawła II i jego wyboru na Papieża.

1 maja 2011 r. śp. Karol Wojtyła został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, który ogłosił ten fakt w obecności ponad miliona wiernych z całego świata na placu św. Piotra w Rzymie. Torunianie mogli wspólnie obejrzeć podniosły moment dzięki telebimowi na Rynku Staromiejskim.

Imię Jana Pawła II noszą w Toruniu: aleja wiodąca do mostu im. J. Piłsudskiego, Centrum Dialogu przy placu bł. S.W.Frelichowskiego, gmach Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK (Collegium Jana Pawła II) oraz kilka szkół: Szkoła Podstawowa nr 13, Gimnazjum nr 3 i V Liceum Ogólnokształcące.

>>> Czytaj też materiał archiwalny o wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Park Kultury - plakat
  Kultura, Miasto
  Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.