Maj 2006 - Drugi Konkurs Wiedzy Marynistycznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Maj 2006 - Drugi Konkurs Wiedzy Marynistycznej

Serdecznie Witamy fanki, fanów i sympatyków "pływającego TORUNIA"!!!

19 maja 2006 r. w gimnazjum nr 31 w Toruniu odbyła się już II edycja Konkursu Wiedzy Marynistycznej Toruń 2006 o nagrodę Dowódcy ORP TORUŃ i prezydenta Miasta Torunia. W konkursie wzięło udział osiem 3-osobowych zespołów z 6 szkół gimnazjalnych. Podobnie jak w roku 2005 konkurs składał się z 2 etapów:

 • I etap - indywidualny, pisemny - gdzie można było uzyskać 110 punktów (11 tendencyjnych, złośliwych i bardzo trudnych pytań),
 • II etap - zespołowy - składający się z 9 pytań w trzech kategoriach na drużynę.

Pierwszy etap, podobnie jak poprzednio, trwał 60 minut. Komisja oczywiście przeszkadzała uczestnikom konkursu jak tylko mogła. Później była chwila przerwy, ale nie dla członków komisji egzaminującej w składzie:

 • dowódca okrętu- kpt. mar. Marcin LENDA,
 • zastępca dowódcy- ppor. mar. Sylwester BORKOWSKI,
 • dowódca działu artylerii i broni podwodnej - ppor. mar. Grzegorz MARSZAŁEK,
 • dowódca drużyny radiowo sygnałowej - bsmt. Jacek MARKOWSKI.

Uczestnicy konkursu udali się na przedstawienie pt. "O rybaku i złotej rybce", a komisja z okrętu ORP TORUŃ szybko i sprawnie wyłoniła 3 zwycięskie zespoły, przechodzące do etapu ustnego. Największą liczbę punktów (109 na 110 możliwych) w tym etapie uzyskał Marcin SZEFLER z gimnazjum nr 31.

Finalistami zostali:

 • Zespół pierwszy z gimnazjum nr 31 w składzie:
  - Alicja GAŁĄZKA
  - Anna WÓJTOWICZ
  - Magdalena MOCZULSKA
 • Zespół drugi z gimnazjum nr 29 w składzie:
  - Marta OPARKOWSKA
  - Marcin SZYMCZAK
  - Anna WRÓBLEWSKA
 • Zespół trzeci z gimnazjum nr 3 w składzie:
  - Mateusz KALINOWSKI
  - Michał RUDNICKI
  - Szczepan SZCZĘSNY

Etap ustny odbył się w pięknie przygotowanej sali, stylizowanej na pokład okrętu. Po powitaniu uczestników, ich opiekunów i zwolenników morza przez panią dyrektor Wandę Antonowicz oraz po przedstawieniu się komisji, rozpoczął się ustny etap konkursu, który składał się z bardzo trudnych i szczegółowych pytań. Pytania były losowane kolejno przez drużyny z trzech kategorii tematycznych:

 • historia MW,
 • tradycje i ceremoniał,
 • wiadomości o ORP TORUŃ.

Po trzech rundach pytań, zaciekłej walce i wielkich emocjach, został wyłoniony zwycięski zespół, reprezentujący Gimnazjum nr 29. Następnie wszystkie ekipy zostały nagrodzone przez Prezydenta Miasta Torunia nagrodami książkowymi oraz zdjęciami okrętu, książkami i gadżetami marynistycznymi i świnoujskimi od dowódcy okrętu. "Nagrodzona" została również pani dyrektor gimnazjum za świetne przygotowanie spotkania oraz opiekun zwycięskiego zespołu.

Po krótkiej przerwie odbył się pokaz marynarskich mundurów wyjściowych, świstu trapowego, oddawania honorów gwizdkiem oficerskim, publiczność miała okazję "przyodziać" się w ubiór ratowniczy, ubiór pożarowy, zobaczyć i wysłuchać krótkich opisów sprzętu chemicznego, map morskich, sekstantu.

Główną nagrodą, jak co roku, jest weekendowy pobyt zwycięskiego zespołu na pokładzie ORP TORUŃ. W tym roku, odmiennie od poprzedniego, okręt znajduje się w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, tak więc zwycięski zespół będzie mógł obserwować proces remontu jak i budowy statków. Cały okręt będzie stał dla finalistów otworem i będzie bardzo wiele okazji do dokładnego zwiedzania jego zakamarków, wyjaśniania zawiłości regulaminów i życia okrętowego, o którym do tej pory można było tylko poczytać.

Chciałbym raz jeszcze podziękować panu Prezydentowi za patronat, dyrekcji Gimnazjum nr 31 w Toruniu za wspaniałą organizację, ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom, bez których nie byłoby tego konkursu.

Z pozdrowieniami znad morza
w imieniu załogi, dowódcy okrętu - kpt. mar. Marcina Lendy i swoim

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski
.

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: park kieszonkowy
  Eko, Miasto
  W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...