Maj 2006 - XV-lecie pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Maj 2006 - XV-lecie pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ

Witam serdecznie!

Chciałbym złożyć Państwu krótką relację z uroczystości z okazji XV rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ, która odbyła się 24 maja 2006 r. w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, na pokładzie okrętu.

Wśród zaproszonych gości byli:

 • dowódca 8 FOW kontradmirał Jerzy Lenda,
 • dowódca 2 dOTrM kmdr ppor. Krzysztof Zdonek,
 • prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski,
 • Matka Chrzestna okrętu Krystyna Jeziorska,
 • przewodniczący Rady Miasta Józef Jaworski,
 • radni Andrzej Jasiński oraz Bogdan Major,
 • prezes Polmos S.A. Stanisław Nienartowicz.

Uroczystość rozpoczęła się o ósmej rano podniesieniem małej gali branderowej i powitaniem przybyłych gości. O godzinie 12.00 odbyła się zbiórka załogi i zaproszonych gości w ładowni okrętu, gdzie zastępca dowódcy okrętu por. mar. Sylwester Borkowski złożył meldunek dowódcy 8 FOW kontradmirałowi Jerzemu Lendzie. Po przywitaniu się kontradmirała Lendy z załogą, zostały odczytane rozkazy okolicznościowe dowódcy dywizjonu oraz dowódcy okrętu. Następnie głos zabrał dowódca okrętu, który w swoim przemówieniu podsumował piętnastoletnie dokonania okrętu oraz podziękował za dotychczasową współpracę Miasta z jednostką. Swoje przemówienie wygłosili także: dowódca 8 FOW, Prezydent Miasta Torunia, Przewodniczący Rady Miasta, Matka Chrzestna oraz przedstawiciele Stoczni Marynarki Wojennej.

Uroczystość obfitowała w miłe chwile. Przybyli goście otrzymali od dowódcy okrętu zdjęcia ORP Toruń z dedykacją, ryngrafy i znaki 2 dOTrM. Urząd Miasta podarował załodze m.in. notebook, koszulki, kubki, obrusy ze specjalnie wyhaftowanym herbem miasta, konsolę play station oraz ryngrafy okrętu z herbem Torunia. Rada Miasta ufundowała zaś marynarzom drukarkę oraz przepyszne toruńskie pierniki. Przedstawiciele stoczni natomiast przekazali załodze okrętu mikrofalówkę.

Po części oficjalnej goście i załoga udała się na molo, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia na tle okrętu, a następnie do restauracji "Tawerna pod Kordem" na lampkę szampana i uroczysty obiad.

Zaraz po nim wszyscy zebrani wrócili na okręt gdzie na głównym stanowisku dowodzenia czekała na nas gorąca kawa, oraz ogromny tort, na którym znajdował się herb Torunia. Dzięki współpracy Matki Chrzestnej i dowódcy okrętu wszystkie świece zostały pomyślnie zdmuchnięte. W czasie spotkania było wiele okazji do wspólnych zdjęć, rozmów i wspominania ćwiczeń i uroczystości, w których okręt brał udział przez dotychczasowe 15 lat. Było to bardzo miłe i sentymentalne zakończenie piętnastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, udział w naszym święcie i za miłe prezenty. Serdecznie zapraszamy za rok.

Z pozdrowieniami w imieniu załogi, dowódcy okrętu i swoim

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: park kieszonkowy
  Eko, Miasto
  W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...