Maj 2006 - XV-lecie pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Maj 2006 - XV-lecie pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ

Witam serdecznie!

Chciałbym złożyć Państwu krótką relację z uroczystości z okazji XV rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ, która odbyła się 24 maja 2006 r. w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, na pokładzie okrętu.

Wśród zaproszonych gości byli:

 • dowódca 8 FOW kontradmirał Jerzy Lenda,
 • dowódca 2 dOTrM kmdr ppor. Krzysztof Zdonek,
 • prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski,
 • Matka Chrzestna okrętu Krystyna Jeziorska,
 • przewodniczący Rady Miasta Józef Jaworski,
 • radni Andrzej Jasiński oraz Bogdan Major,
 • prezes Polmos S.A. Stanisław Nienartowicz.

Uroczystość rozpoczęła się o ósmej rano podniesieniem małej gali branderowej i powitaniem przybyłych gości. O godzinie 12.00 odbyła się zbiórka załogi i zaproszonych gości w ładowni okrętu, gdzie zastępca dowódcy okrętu por. mar. Sylwester Borkowski złożył meldunek dowódcy 8 FOW kontradmirałowi Jerzemu Lendzie. Po przywitaniu się kontradmirała Lendy z załogą, zostały odczytane rozkazy okolicznościowe dowódcy dywizjonu oraz dowódcy okrętu. Następnie głos zabrał dowódca okrętu, który w swoim przemówieniu podsumował piętnastoletnie dokonania okrętu oraz podziękował za dotychczasową współpracę Miasta z jednostką. Swoje przemówienie wygłosili także: dowódca 8 FOW, Prezydent Miasta Torunia, Przewodniczący Rady Miasta, Matka Chrzestna oraz przedstawiciele Stoczni Marynarki Wojennej.

Uroczystość obfitowała w miłe chwile. Przybyli goście otrzymali od dowódcy okrętu zdjęcia ORP Toruń z dedykacją, ryngrafy i znaki 2 dOTrM. Urząd Miasta podarował załodze m.in. notebook, koszulki, kubki, obrusy ze specjalnie wyhaftowanym herbem miasta, konsolę play station oraz ryngrafy okrętu z herbem Torunia. Rada Miasta ufundowała zaś marynarzom drukarkę oraz przepyszne toruńskie pierniki. Przedstawiciele stoczni natomiast przekazali załodze okrętu mikrofalówkę.

Po części oficjalnej goście i załoga udała się na molo, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia na tle okrętu, a następnie do restauracji "Tawerna pod Kordem" na lampkę szampana i uroczysty obiad.

Zaraz po nim wszyscy zebrani wrócili na okręt gdzie na głównym stanowisku dowodzenia czekała na nas gorąca kawa, oraz ogromny tort, na którym znajdował się herb Torunia. Dzięki współpracy Matki Chrzestnej i dowódcy okrętu wszystkie świece zostały pomyślnie zdmuchnięte. W czasie spotkania było wiele okazji do wspólnych zdjęć, rozmów i wspominania ćwiczeń i uroczystości, w których okręt brał udział przez dotychczasowe 15 lat. Było to bardzo miłe i sentymentalne zakończenie piętnastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, udział w naszym święcie i za miłe prezenty. Serdecznie zapraszamy za rok.

Z pozdrowieniami w imieniu załogi, dowódcy okrętu i swoim

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
 • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
 • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
 • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
 • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.