Lipiec 2006 - zwycięzcy II Konkursu Marynistycznego na okręcie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lipiec 2006 - zwycięzcy II Konkursu Marynistycznego na okręcie

Serdeczne pozdrowienia z pokładu ORP TORUŃ!

15 lipca 2006 r. na pokład okrętu ORP TORUŃ stacjonującego w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, przybyli zwycięzcy II konkursu marynistycznego z toruńskiego Gimnazjum nr 29 w składzie:

 • Marta OPARKOWSKA
 • Marcin SZYMCZAK
 • Anna WRÓBLEWSKA
 • opiekun - Pani Teresa BANIUKIEWICZ

Finaliści zostali zakwaterowani na okręcie, gdzie na początek dostali krótki czas na aklimatyzację w nowym otoczeniu, a potem odbył się szybki, lecz bardzo uroczysty obiad w mesie oficerskiej. Po poobiedniej sjeście przy kawie i opowieściach o morskich podbojach (morza bałtyckiego) dokonywanych przez marynarzy floty wojennej, wyżej wymieniona wesoła kompania w asyście dwóch oficerów z pływającego Torunia, udała się na podbój... Sopotu.

Na początku krótka podróż autobusem, następnie kolejką podmiejską i już byliśmy na "Monciaku" Sopockim. A w lecie jak to na Monciaku, tłum ludzi, że nie ma gdzie wcisnąć palca. Żar z nieba lał się przeokrutnie. Ulgę przyniosła dopiero morska bryza na sopockim molo. Następnie wesoła kompania odnalazła chłodek w cieniu parasolek Copacabany, gdzie popijała zimną colę z lodem i gaworzyła o morskich podróżach. Po powrocie na okręt czekała już na nas kolacja. Po kolacji i wspólnym przepowiadaniu najbliższej przyszłości nastał koniec tego wyczerpującego dnia.

Nazajutrz, po szybkim śniadanku udaliśmy się na zwiedzanie Trójmiasta. W programie znalazły się takie wspaniałe miejsca jak Westerplatte, stare miasto Gdańsk, na którym znalazła się chwila na posiedzenie w kawiarni i konsumpcję lodów. Wieczorową porą dziwnym trafem ponownie znaleźliśmy się w Sopocie, gdzie każdy miał chwilę dla siebie. Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy szybko oddali się w ramiona Morfeusza.

Słoneczna niedziela upłynęła pod znakiem zwiedzania Gdyni. Wielkie wrażenie zrobiło Muzeum Marynarki Wojennej, a zwłaszcza jego "część pływająca" okręt-muzeum ORP "Błyskawica". Spacer po skwerze Kościuszki i oceanarium także pozostawiły miłe wspomnienia. Na deser zostało dogłębne zwiedzanie naszego okrętu, który podczas postoju na stoczni ma do pokazania znacznie więcej ze swojej budowy niż w dniach postoju w macierzystym porcie.

Wspólnie spędzone chwile na zawsze pozostaną w pamięci finalistów jak i załogi ORP TORUŃ. Pozostaje załączyć apel: uczcie się droga młodzieży, a może i Wy odwiedzicie okręt i jego atrakcje już przyszłym roku!!!

Z pozdrowieniami od załogi i dowódcy okrętu

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.