Lipiec 2006 - zwycięzcy II Konkursu Marynistycznego na okręcie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Lipiec 2006 - zwycięzcy II Konkursu Marynistycznego na okręcie

Serdeczne pozdrowienia z pokładu ORP TORUŃ!

15 lipca 2006 r. na pokład okrętu ORP TORUŃ stacjonującego w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, przybyli zwycięzcy II konkursu marynistycznego z toruńskiego Gimnazjum nr 29 w składzie:

 • Marta OPARKOWSKA
 • Marcin SZYMCZAK
 • Anna WRÓBLEWSKA
 • opiekun - Pani Teresa BANIUKIEWICZ

Finaliści zostali zakwaterowani na okręcie, gdzie na początek dostali krótki czas na aklimatyzację w nowym otoczeniu, a potem odbył się szybki, lecz bardzo uroczysty obiad w mesie oficerskiej. Po poobiedniej sjeście przy kawie i opowieściach o morskich podbojach (morza bałtyckiego) dokonywanych przez marynarzy floty wojennej, wyżej wymieniona wesoła kompania w asyście dwóch oficerów z pływającego Torunia, udała się na podbój... Sopotu.

Na początku krótka podróż autobusem, następnie kolejką podmiejską i już byliśmy na "Monciaku" Sopockim. A w lecie jak to na Monciaku, tłum ludzi, że nie ma gdzie wcisnąć palca. Żar z nieba lał się przeokrutnie. Ulgę przyniosła dopiero morska bryza na sopockim molo. Następnie wesoła kompania odnalazła chłodek w cieniu parasolek Copacabany, gdzie popijała zimną colę z lodem i gaworzyła o morskich podróżach. Po powrocie na okręt czekała już na nas kolacja. Po kolacji i wspólnym przepowiadaniu najbliższej przyszłości nastał koniec tego wyczerpującego dnia.

Nazajutrz, po szybkim śniadanku udaliśmy się na zwiedzanie Trójmiasta. W programie znalazły się takie wspaniałe miejsca jak Westerplatte, stare miasto Gdańsk, na którym znalazła się chwila na posiedzenie w kawiarni i konsumpcję lodów. Wieczorową porą dziwnym trafem ponownie znaleźliśmy się w Sopocie, gdzie każdy miał chwilę dla siebie. Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy szybko oddali się w ramiona Morfeusza.

Słoneczna niedziela upłynęła pod znakiem zwiedzania Gdyni. Wielkie wrażenie zrobiło Muzeum Marynarki Wojennej, a zwłaszcza jego "część pływająca" okręt-muzeum ORP "Błyskawica". Spacer po skwerze Kościuszki i oceanarium także pozostawiły miłe wspomnienia. Na deser zostało dogłębne zwiedzanie naszego okrętu, który podczas postoju na stoczni ma do pokazania znacznie więcej ze swojej budowy niż w dniach postoju w macierzystym porcie.

Wspólnie spędzone chwile na zawsze pozostaną w pamięci finalistów jak i załogi ORP TORUŃ. Pozostaje załączyć apel: uczcie się droga młodzieży, a może i Wy odwiedzicie okręt i jego atrakcje już przyszłym roku!!!

Z pozdrowieniami od załogi i dowódcy okrętu

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: park kieszonkowy
  Eko, Miasto
  W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...