Maj 2007 - II Konkurs Wiedzy Marynistycznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Maj 2007 - II Konkurs Wiedzy Marynistycznej

Witamy fanki, fanów i sympatyków ORP TORUŃ!!!

18 maja 2007 r. w Gimnazjum nr 31 w Toruniu odbyła się trzecia już edycja Konkursu Wiedzy Marynistycznej. Patronowali mu Prezydent Torunia oraz dowódca ORP "TORUŃ", którzy ufundowali nagrody. W konkursie brało udział 15 uczestników reprezentujących 5 toruńskich szkół.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy - indywidualny, pisemny etap trwał 60 minut i polegał na odpowiedzi na dziesięć pytań, a jego celem było wyłonienie gimnazjów-finalistów. Do drugiego etapu przechodziły trzy zespoły - gimnazja, które ustnie odpowiadały na losowane przez siebie pytania.

Po sprawdzeniu przez komisję prac I etapu (pisemnego) punktacja przedstawiała się następująco:

 1. Gimnazjum nr 29 z wynikiem 259 pkt.
 2. Gimnazjum nr 3 z wynikiem 238 pkt.
 3. Gimnazjum nr 31 z wynikiem 210,5 pkt.
 4. Gimnazjum nr 16 z wynikiem 125 pkt.
 5. Gimnazjum nr 14 z wynikiem 98 pkt.

Po etapie pisemnym przenieśliśmy się wszyscy do pięknie przygotowanej sali. Po powitaniu uczestników, ich opiekunów i zwolenników morza przez panią dyrektor Wandę Antonowicz oraz po przedstawieniu się komisji ogłoszono na forum wyniki pisemnej części.

Na ostudzenie emocji przed II etapem przedstawiciele załogi ORP "TORUŃ" przygotowali mały pokaz sprzętu marynistycznego i zwyczajów okrętowych. Można było zobaczyć różne rodzaje ubiorów marynarskich, usłyszeć świst trapowy, ubrać się w morskie ubranie ratownicze jak również zobaczyć sekstant i mapy nawigacyjne oraz usłyszeć parę słów o podstawach pracy na takich mapach.

Po, mamy nadzieję, ciekawym pokazie przygotowanym z naszej strony, rozpoczął się ustny etap konkursu. Rywalizowały ze sobą drużyny:

 • Gim nr 29 w składzie: Katarzyna Ptasik; Marta Wojciechowska; Patrycja Koszczał
 • Gim nr 31 w składzie: Łukasz Majewski; Adrian Pazderym; Krzysztof Kędziorski
 • Gim nr 3 w składzie: Agata Chaińska; Szczepan Szczęsny; Adam Szott

Etap II składał się z bardzo trudnych i szczegółowych pytań. Pytania były losowane kolejno przez poszczególne drużyny, z trzech kategorii tematycznych:

 • historia MW,
 • tradycje i ceremoniał,
 • wiadomości o ORP TORUŃ

Wypowiedzi drużyn były oceniane przez komisję z okrętu w skali od 1-5 pkt.

Wyniki II etapu (ustnego):

 1. Gimnazjum nr 29 z wynikiem 259 pkt.
 2. Gimnazjum nr 31 z wynikiem 210,5 pkt.
 3. Gimnazjum nr 3 z wynikiem 238 pkt.

Przed ogłoszeniem ostatecznych rezultatów - kolejny pokaz sceniczny. Tym razem to najmłodsi podopieczni przygotowali przepiękny program artystyczny.

Ostatecznie po trzech rundach pytań, zaciekłej walce i wielkich emocjach, został wyłoniony zwycięski zespół z Gimnazjum nr 29 i rozpoczęła się końcowa część konkursu, czyli wręczanie nagród.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody od prezydenta miasta i dowódcy okrętu. Ze zwycięską drużyną spotkamy się natomiast już wkrótce na pokładzie ORP "TORUŃ". Cały okręt będzie stał wtedy dla finalistów otworem i będzie bardzo wiele okazji do dokładnego zwiedzania jego zakamarków, wyjaśniania zawiłości regulaminów i życia okrętowego, o którym do tej pory można było tylko poczytać.

Chciałbym raz jeszcze podziękować panu Prezydentowi za patronat, dyrekcji Gimnazjum nr 31 w Toruniu za wspaniałą organizację, ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom, bez których nie byłoby tego konkursu.

Z pozdrowieniami znad morza

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
 • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
 • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
 • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
 • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.