Czerwiec 2007 - zwycięzcy III Konkursu Marynistycznego na okręcie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Czerwiec 2007 - zwycięzcy III Konkursu Marynistycznego na okręcie

Serdeczne pozdrowienia z pokładu ORP TORUŃ!

8 czerwca 2007 r. na pokład okrętu ORP "TORUŃ", stacjonującego tymczasowo w Porcie Wojennym w Gdyni, przybyli zwycięzcy III konkursu marynistycznego z toruńskiego gimnazjum nr 29 w składzie:

 • Katarzyna Ptasik
 • Marta Wojciechowska
 • Patrycja Koszczał
 • opiekun - Pani Teresa BANIUKIEWICZ

Finaliści zostali zakwaterowani na okręcie, gdzie na początek dostali krótki czas na aklimatyzację w nowym otoczeniu, a potem odbył się szybki, lecz bardzo uroczysty obiad w mesie oficerskiej. Deseru nie jedliśmy - finaliści nie mogli się już doczekać zwiedzania naszego okrętu.

Rozpoczęliśmy od pokładu sygnałowego skąd roztaczał się przepiękny widok na port morski w Gdyni, następnie przeszliśmy na główne stanowisko dowodzenia i do kabiny nawigacyjnej, a dalej, przechodząc przez wszystkie pokłady, zeszliśmy na sam dół do siłowni, która ze swoimi ogromnymi silnikami, zrobiła największe wrażenie na grupie. Obchód okrętu trwał aż do kolacji. Wieczorem zwiedzaliśmy Gdynię. Spacer oświetlonym bulwarem i szklaneczka ziemnej coli na plaży zakończyła pierwszy dzień odwiedzin.

Nazajutrz, po szybkim śniadanku, korzystając z postoju w bazie morskiej Gdynia, udaliśmy się na zwiedzanie ORP "ISKRA". Jest to szkolny żaglowiec, na pokładzie którego oficerowie szkoleni w Akademii Marynarki Wojennej poznają trudy marynarskiego życia sprzed lat. Żaglowiec od lat bierze udział w wielu prestiżowych zlotach i regatach odwiedzając porty całego świata. Pamiątki z pobytów w tych portach można zobaczyć dosłownie wszędzie.

Drugą ciekawą atrakcją związaną z przebazowaniem okrętu do Gdyni było zwiedzanie okrętu podwodnego ORP "ORZEŁ". Plątanina rur, zaworów i kabli z bardzo ograniczoną przestrzenią socjalną dla załogi robiła na zwiedzających nie mniejsze wrażenie niż pamiątki z najdalszych stron, zgromadzone na pokładzie wcześniej poznanej "ISKRY"

Popołudniu, zgodnie z wcześniej złożonym życzeniem finalistek, wyprawa na plażę. Korzystając z naprawdę pięknej czerwcowej pogody odbyliśmy spacer z Gdyni do Sopotu. Cały spacer upłynął pod znakiem morskich tematów, bo pomimo ogromnej wiedzy jaką należało przyswoić sobie aby wygrać wycieczkę na "pływający Toruń" młodzież wciąż miała morze pytań na temat zwyczajów okrętowych, historii i związków Polski z morzem, a także zwykłej codziennej marynarskiej pracy (oczywiście tej na morzu). Z Sopotu wróciliśmy na okręt na kolację, po czym odbyliśmy kolejny wieczorny spacer po gdyńskim bulwarze (…chyba się spodobało).

Niedziela upłynęła pod znakiem słonecznego lenistwa. Dziewczęta do południa chwytały ostatnie ciepłe promienie wylegując się na plaży w Orłowie. Po powrocie na okręt zjedliśmy pożegnalny obiad, pstryknęliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcie i rozstaliśmy się - nadszedł czas powrotu do domu.

Wspólnie spędzone chwile na zawsze pozostaną w pamięci finalistów i załogi ORP "TORUŃ". A tym, którzy nam zazdroszczą pozostaje tylko jedno: uczcie się droga młodzieży, a może i Wy odwiedzicie okręt i jego atrakcje już w przyszłym roku!!!

Z marynarskimi pozdrowieniami od załogi i dowódcy okrętu

ppor. mar. Przemysław Szkoda

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.