Lipiec 2007 - Przekazanie obowiązków nowemu dowódcy okrętu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lipiec 2007 - Przekazanie obowiązków nowemu dowódcy okrętu

Witam serdecznie z pokładu ORP "Toruń"!

16 lipca 2007 r., na pokładzie okrętu, miała miejsce ceremonia przekazania obowiązków dowódcy okrętu. Z okrętem i załogą pożegnał się kpt. mar. Marcin LENDA przekazując dowodzenie okrętem znanemu już czytelnikom naszych listów, dotychczasowemu zastępcy dowódcy, por. mar. Sylwestrowi BORKOWSKIEMU.

Cała ceremonia ma dość symboliczny charakter. Podczas uroczystej zbiórki załogi odczytywany jest rozkaz o objęciu nowego stanowiska dowódcy okrętu. Nowy dowódca otrzymuje od dowódcy dywizjonu swój nowy znak dowódcy okrętu. Bosman okrętowy spuszcza znak starego dowódcy i podnosi nowy znak dowódcy okrętu.

Spuszczony znak dowódcy okrętu oprawiony w ramę z podpisami całej kadry okrętowej podarowany został na pamiątkę odchodzącemu dowódcy. Oprócz tego kpt. mar. Marcin LENDA otrzymał od obejmującego obowiązki lunetę - aby, gdy kiedy obejmie wyższe stanowiska, jako przełożony łaskawym okiem spoglądał na okręt i załogę. Odwdzięczył się piórem - aby nowy Dowódca podejmował zawsze trafne i słuszne decyzje.

Kpt. mar. Marcin LENDA rozstał się z okrętem i udał się do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie skierowano go na roczne studia podyplomowe. Zgodnie z marynarską tradycją, gdy dnia następnego po raz ostatni schodził z okrętu, pożegnał go na trapie dźwięk tyfonu okrętowego.

Swą obecnością ceremonię zaszczycił szef sztabu naszego dywizjonu, oraz dowódcy pozostałych okrętów dywizjonu: Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania i X.Czernickiego. Po oficjalnej uroczystości odchodzący i nowy dowódca zaprosili gości i kadrę okrętową na poczęstunek, który, dzięki przepięknej letniej pogodzie, odbył się pod gołym niebem. Była to idealna okazja do powspominania wspólnej służby z odchodzącym dowódcą, przypomnienia sobie poprzednich dowódców ORP "TORUŃ", a także do snucia morskich opowieści i historii traktujących o wspólnych przeżyciach.

Odchodzącemu Dowódcy jeszcze raz życzymy stopy wody pod kilem, gdziekolwiek dopłynie w swojej dalszej karierze. Obejmującemu stanowisko zaś życzymy powodzenia, gdyż postawiono przed nim wysoką poprzeczkę.

Z morskim pozdrowieniem
ppor. mar. Przemysław Szkoda

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.