Nowy Rok 2008 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowy Rok 2008

Nowy Rok 2008

Serdeczne pozdrowienia znad morza dla wszystkich sympatyków ORP "TORUŃ".

U progu Nowego Roku chciałbym podzielić się z Państwem swoimi wspomnieniami na temat wydarzeń, którymi żył nasz okręt i załoga w minionym roku.

W roku 2007 udało nam się szczęśliwie zakończyć remont w Stoczni Marynarki Wojennej. Pięć dni prób zdawczo-odbiorczych na morzu to niestety jedyny okres jaki okręt spędził za główkami portu. Podczas jednej z nich mieliśmy zaszczyt gościć na pokładzie niewielką grupę przedstawicieli społeczności toruńskiej - w postaci grupy radnych i pracowników Urzędu Miasta Torunia.

Okręt niestety w dalszym ciągu nie wrócił do macierzystego portu - Świnoujścia. Wciąż przebywa w Gdyni, tym razem w stoczni NAUT, gdzie przeprowadzany jest dalszy remont. Zakończenie prac remontowych przewidywane jest na kwiecień 2008 r. Po zakończonym remoncie okręt rozpocznie intensywne szkolenie i wróci do wykonywania swoich zadań
na morzu, czego z utęsknieniem wyczekuje cała załoga.

W 2007 roku załoga już po raz trzeci przeprowadziła w toruńskim Gimnazjum nr 31 Konkurs Wiedzy Marynistycznej, odbywający się pod honorowym patronatem prezydenta Torunia. Uczniowie z 5 drużyn zmagali się o miano najlepszej w 3 kategoriach: Historia Marynarki Wojennej, ORP "TORUŃ", Ceremoniał Morski. Główną nagrodę zdobyła drużyna z Gimnazjum nr 29, którą gościliśmy na pokładzie zapewniając niesamowite ilości atrakcji - m.in. zwiedzanie okrętu podwodnego ORP "ORZEŁ".

W minionym roku udało się również zorganizować po raz pierwszy eliminacje do konkursu "O Złotą Kotwicę d-cy Marynarki Wojennej". Po rozegraniu szeregu konkurencji sportowych wyłoniliśmy najlepszą drużynę, która reprezentowała miasto i okręt TORUŃ podczas rywalizacji w Świnoujściu. Przez sito eliminacji przeszli naprawdę najlepsi - drużyna wystawiona przez Gimnazjum nr 31. W Świnoujściu podczas finału nasza reprezentacja zajęła I miejsce pokonując ekipy z Poznania, Lublina, Gniezna i Krakowa.

W szeregach załogi naszego okrętu w 2007 roku zaszły pewne zmiany z których najważniejszą była zmiana na stanowisku dowódcy okrętu. Załoga pożegnała kpt. mar. Marcina LENDĘ, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych na roczne studia podyplomowe. Stanowisko dowódcy ORP "TORUŃ" objął dotychczasowy zastępca dowódcy okrętu kpt. mar. Sylwester BORKOWSKI. Rozstaliśmy się również z ppor. mar. Rolandem KRÓLIKOWSKIM, oraz ppor. mar. Grzegorzem MARSZAŁKIEM. Przywitaliśmy natomiast por. mar. Andrzeja KRUPĘ, który objął stanowisko zastępcy dowódcy i pierwszą
na pokładzie kobietę - panią mechanik ppor. mar. Agnieszkę BOCHENEK. Do etatowego składu załogi dołączył również technik radiolokacji bsmn Andrzej JACZESKI.

W 2008 roku mamy nadzieję na rychłe zakończenie wszystkich prac remontowych i wyjście w morze. Okręt jest wyznaczony do zdawania pierwszego zadania programowego, które jest sprawdzianem wiedzy, umiejętności i przygotowania całej załogi do wykonywania zadań na morzu - ma to się dziać w połowie roku. Jeśli wszystko wypadnie pomyślnie okręt i załoga dostaną trochę czasu na przygotowanie i jeszcze w 2008 r. będzie nas czekać drugie zadanie programowe, które jest praktycznym sprawdzianem naszych umiejętności na morzu. Zaplanowano także dla okrętu wyjście zagraniczne. W sierpniu mamy zawitać z wizytą kurtuazyjną do niemieckiego portu WARNEMÖNDE. W miesiącach letnich okręt zawinie również do portu Szczecin, w ramach obchodów Dni Morza.

Z marynarskim pozdrowieniem!

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Andrzej KRUPA

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.