Budżet partycypacyjny 2015 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Budżet partycypacyjny 2015

W Toruniu zakończyła się procedura budżetu partycypacyjnego na rok 2015.

Budżet partycypacyjny to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.

25 lipca 2014 r. ogłoszone zostały wyniki głosowania. Mieszkańcy rozdzielili kwotę 6.580.000 zł i wybrali 53 projekty, które zostaną zrealizowane w 2015 r.:

 

>>> Czytaj też bardziej szczegółową informację na ten temat.


   

Niżej możesz zobaczyć jak wyglądało zgłaszanie i wybór projektów


GŁOSOWANIE ZOSTAŁO ZAKOŃCZONE

   
 
 


Budżet partycypacyjny. Co to jest?
Budżet partycypacyjny to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.

Podstawą budżetu partycypacyjnego jest bezpośrednie działanie mieszkańców. Samodzielnie wymyślają projekty, szukają dla nich poparcia, zgłaszają je, a następnie głosują i wybierają te najpopularniejsze.

Pieniądze
W 2015 r. na budżet partycypacyjny Toruń przeznaczy 6,58 mln zł. Pieniądze te są podzielone na dwie pule:

  • ogólnomiejską (30% kwoty, to jest 1,974 mln zł)
  • lokalną (70% kwoty, to jest 4,606 mln zł)

Pula ogólnomiejska dotyczy pomysłów wykraczających swoim zasięgiem poza obszar jednej części miasta. Pula lokalna natomiast dotyczy tzw. okręgów, na które podzielone jest miasto. Okręgów tych jest trzynaście, a przeznaczona dla nich kwota będzie podzielona na części wg dość prostej reguły: połowa w równych częściach, 1/4 proporcjonalnie do ilości mieszkańców w okręgu i pozostała 1/4 proporcjonalnie do powierzchni okręgu.

>>> TU sprawdzisz ile pieniędzy przypada na poszczególne części miasta (okręgi).


Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie były reguły zgłaszania projektów - zajrzyj tutaj.


Jeżeli masz pytania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    - To dla nas zaszczyt i radość, że możemy gościć Was w naszym pięknym zabytkowym Toruniu, gdzie Stare Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Życzę wszystkim, aby pobyt w Toruniu był czasem dobrze spędzonym, aby te mistrzostwa pozostały na zawsze w pamięci - tymi słowami prezydent Torunia Michał Zaleski otworzył 9....
  • Miasto
    W Przystani Toruń przy ul. ks. J. Popiełuszki odbyła się uroczysta Gala Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, na której wręczone zostały nagrody - Złote Knagi 2022 dla najbardziej aktywnych żeglarzy.
  • Miasto
    Niekwestionowanie najmocniejszą stroną firmy KOPEL jest silnie ugruntowana pozycja na rynku elektrycznym. Przedsiębiorstwo ma na swoim koncie wiele nagród biznesowych. - Ten jubileusz to toruńskie święto, bo firma KOPEL to toruńska firma i z dumą chciałbym to podkreślić - powiedział na uroczystej gali z okazji 35-lecia przedsiębiorstwa w Centrum...
  • Miasto
    Z tej okazji w katedrze p.w. św. Janów na toruńskiej starówce odbyło się uroczyste nabożeństwo. Diecezja powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae populus".
  • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
    Miasto
    Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
  • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
    Miasto
    Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
  • Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
  • Najbliższy termin, w którym można w Toruniu uzyskać wsparcie w ramach Poradnictwa Obywatelskiego został wyznaczony na sobotę 25 marca 2023 r.
  • W piątek 24 marca 2023 r. nastąpi przywrócenie stałej organizacji ruchu na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza.
  • Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
  • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
  • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
  • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
  • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!