Wojciech Grochowski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wojciech Grochowski

 

Wojciech Grochowski
prezydent Torunia w latach 1998-2002

Ur. 28.09.1942 r. w Warszawie. Absolwent fizyki na UMK, specjalista w dziedzinie mikroelektroniki. Ukończył Podyplomowe Studium Mikroprocesorów na Politechnice Gdańskiej oraz szereg kursów informatycznych. Autor kilkunastu patentów i publikacji. Został wybrany prezydentem Torunia 3 grudnia 1998 roku.

W czasie jego prezydentury miasto otrzymało zapewnienie przekazania bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej na najkosztowniejsze w historii miasta inwestycje związane z wymianą i rozbudową sieci kanalizacyjnej w ramach projektu ISPA. Kontynuowano prace związane z tworzeniem Toruńskiego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, instytucji, która zajmie się koordynacją pracy wszystkich toruńskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w mieście, m.in. straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego. Wybudowano kilkaset mieszkań na wynajem w ramach należącego do gminy Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego, m.in. przy ul. Solankowej w Czerniewicach, Sz. Chełmińskiej i Winnicy. Dokonano modernizacji i rozbudowy wielu miejskich szkół (m.in. Szkół Podstawowych nr 2 i 5), a także Szpitala Miejskiego, dla którego zakupiono pierwszy w mieście, a zarazem najdroższy sprzęt medyczny placówki -koronarograf - aparat do badania naczyń wieńcowych. Przeprowadzono ponadto największy w historii remont mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Rozpoczęto też modernizację dróg wyjazdowych z Torunia: fragment Szosy Lubickiej, drogi łączącej Toruń z autostradą A-1 oraz odcinek Szosy Bydgoskiej.

Za prezydentury Wojciecha Grochowskiego Toruń gościł Ojca Świętego Jana Pawła II (7 czerwca 1999 r.).

Najczęściej czytane aktualności

 • Seniorka otrzymuje opaskę z rąk wiceprezydenta Gulewskiego
  Miasto
  150 toruńskich seniorów otrzymało 8 grudnia 2022 r. specjalne opaski monitorujące ich stan zdrowia i umożliwiające szybki kontakt z odpowiednimi służbami.
 • Zdjęcie przedstawia kierownictwo UMT z przygotowaną Szlachetną Paczką
  Miasto
  Szlachetna Paczka nie ominęła toruńskiego magistratu. Tradycyjnie już kierownictwo Urzędu Miasta Torunia zebrało się, aby przygotować paczkę dla potrzebujących. W tym roku jest to pani Maria z synem Janem.
 • Uczestnicy konferencji dotyczącej organizacji VIII Dni Grzegorza Ciechowskiego
  Miasto
  Wręczenie Nagrody nastąpi w dniu 17 grudnia 2022 r. w Klubie Od Nowa w Toruniu, podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci legendarnego lidera Republiki - Grzegorza Ciechowskiego.
 • Zdjęcie przedstawia Ratusz Staromiejski z klocków Lego.
  Kultura, Miasto
  36 tysięcy klocków wykorzystano przy budowie modelu Ratuszu Staromiejskiego. Pracę autorstwa Bartosza Grześkiewicza można już oglądać w Muzeum Okręgowym w Toruniu, które ma swoją siedzibę w Ratuszu.
 • Na zdjęciu: dzieci siedzą na sali gimnastycznej podczas zajęć z profilaktyki sportowej
  Miasto, Sport
  Toruńskie kluby sportowe realizują działania z zakresu profilaktyki uzależnień. Zadania wykonywane są nie tylko poprzez standardowe działania dotyczące rozwiązywania problemów uzależnień, ale także poprzez upowszechnianie sportu i zajęcia sportowe. Łączna pula udzielonych dotacji wyniosła 1.100.000 zł.
 • Logo w kształcie bombki choinkowej z napisem Świąteczna Bitwa Gwiazd
  Miasto, Sport
  W sobotę 10 grudnia 2022 r. w godz. 8:00-13:00 na lodowisku Mentor Sport odbędzie się turniej charytatywny XII Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Zbliża się okres świąteczno-noworoczny. Poniżej publikujemy godziny otwarcia Urzędu Miasta Torunia w tym czasie.
 • Wydział Sportu i Rekreacji UM Torunia, Nadleśnictwo Toruń, Radio Gra i Stowarzyszenie GoSport zapraszają na "Wielką toruńską ślizgawkę świąteczną”. Na Tor-Torze pojawi się Św. Mikołaj z elfami, będą słodkości, choinkobranie i mnóstwo dobrej zabawy na lodzie.
 • 6 grudnia 2022 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbył się XVIII Koncert Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego. Gwiazdą wieczoru była ukraińska wokalistka Jamala. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia, Michał Zaleski.
 • W mikołajkowe popołudnie 6 grudnia 2022 r. dzieci z toruńskich rodzin zastępczych i naturalnych bawiły się na przedświątecznej imprezie w hotelu Filmar.Do udziału w spotkaniu zaproszono  rodziny aktywnie współpracujące na co dzień z Toruńskim Centrum Usług Społecznych, zarówno polskie, jak i ukraińskie. W przystrojonej świątecznie sali na dzieci i...
 • Uczniowie toruńskich szkół i przedszkoli wzięli udział w integracyjnych Mikołajkach, jakie odbyły się 6 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół nr 19.
 • W Szubinie odbył się Gwiazdkowy Turniej Młodziczek i Młodzików oraz Dzieci w Judo. Młodzi zawodnicy UKS Kodokan Toruń wrócili z pięcioma medalami z tej imprezy.
 • W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, rozbrzmiewający kolędami, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku tradycyjnie w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Czytanie fragmentów „Mikołajka” Sempe’go i Goscinny’ego w Szkole Podstawowej nr 9 rozpoczęło Mikołajki w Toruniu.