Luty 2005 - Wyjście w morze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Luty 2005 - Wyjście w morze

List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"W dniu 17.02 ORP "TORUŃ" odbył krótkie szkolenie na morzu. W czasie osimiogodzinnego wyjścia przećwiczyliśmy elementy manewrowania okrętem, ratownictwa morskiego, dwa strzelania artyleryjskie, pomiar pól fizycznych okrętu i dokonano sprawdzenia parametrów pracy urządzeń siłowni i ich regulacji.

Wyjście z portu odbyło się w asyście pięknej, słonecznej pogody, o godzinie 10.20, po ogłoszeniu "alarmu bojowego" i po odcumowaniu dużego promu pasażerskiego. Z naszego miejsca postoju skierowaliśmy się do główek portu, za którymi odbył się ćwiczebny alarm do opuszczenia okrętu. Następnie rozpoczęliśmy przejście na pozycję pierwszego strzelania artyleryjskiego do imitatora celu powietrznego. W tym czasie odbyło się przygotowanie działu rakietowo-artyleryjskiego do wykonania strzelania oraz ćwiczenie dla pozostałej części załogi.

Strzelanie odbyło się szybko i sprawnie, artylerzyści oraz sprzęt zdali swój pierwszy egzamin na ocenę bardzo dobrą, a okręt rozpoczął przejście na pozycję zakotwiczenia. Po zakotwiczeniu na dwóch kotwicach, ustawieniu okrętu na odpowiednim kursie i opuszczeniu za burtę sprzętu przez grupę pomiarową, odbył się pomiar pól fizycznych okrętu. W tym czasie załoga odbyła ćwiczenie pożarowe, pełniła wachtę kotwiczną oraz zjadła obiad.

Po alarmie manewrowym odkotwiczenia nasz okręt przeszedł na pozycję kolejnego strzelania, tym razem do makiety pływającej miny morskiej. Po wykryciu miny przez obserwatorów, dowódca okrętu rozpoczął manewr zajęcia dogodnej pozycji względem miny i po sprawdzeniu rejonu strzelania (czy w zasięgu ognia armat nie ma żadnych jednostek pływających lub samolotów) padła komenda do otwarcia ognia. Kolejny raz obsada stanowisk bojowych działu rakietowo-artyleryjskiego, bez najmniejszych problemów zaliczyła zadanie na ocenę bardzo dobrą, niszcząc dwie makiety miny. Pozostałości makiet zostały podjęte na pokład w ramach ćwiczebnego alarmu "człowiek za burtą", po przeprowadzeniu przez dowódcę manewru podejścia okrętem do rozbitka. "Człowiek został uratowany, błyskawicznie przebrany i zaopatrzony na rufie przez sanitariusza..."

Po tym epizodzie rozpoczęliśmy przejście w kierunku Świnoujścia, a w tym czasie odbyło się kolejne ćwiczenie dla załogi, nawiązanie łączności z kontrolą ruchu w porcie ("Świnoujście traffic"), a następnie wejście na tor podejściowy do portu i przygotowanie do manewru zacumowania.

Po zacumowaniu załoga rozpoczęła tzw. "odtwarzanie gotowości bojowej", czyli odstawienie wszystkich urządzeń, podłączenie do zasilania energią elektryczną z lądu, sklarowanie (uporządkowanie) osprzętu pokładowego i cumowniczego, porządki na okręcie. Po "przestawieniu okrętu w tryb portowy" wszyscy mogli udać się na zasłużony odpoczynek...

Podsumowując to wyjście w kilku słowach, było ono krótkie, ale bardzo ważne dla nas wszystkich, ponieważ było to pierwsze wyjście obecnego dowódcy na tym okręcie. Można więc powiedzieć, że załoga i dowódca zdawali przed sobą nawzajem swoisty egzamin ze swoich umiejętności i wiedzy. Myślę, że śmiało możemy sobie wszyscy wystawić bardzo dobre oceny i zapewnić tym samym Matkę Chrzestną, Władze miasta Torunia i Jego Mieszkańców, że jesteśmy przygotowani na to, aby godnie reprezentować Toruń w czasie kolejnych ćwiczeń w tym roku.

Pozdrawiam Państwa serdecznie w imieniu załogi i swoim,
dowódca ORP "TORUŃ" - kpt. mar. Marcin Lenda."

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.