Maj 2005 - XIV rocznica pierwszego podniesienia bandery na ORP Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Maj 2005 - XIV rocznica pierwszego podniesienia bandery na ORP Toruń
List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Witamy serdecznie. Chciałbym złożyć Państwu krótką relację z uroczystości z okazji XIV rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP "TORUŃ", która odbyła się 21 i 24 maja na pokładzie okrętu. Delegacja z miasta Torunia z panem Prezydentem Michałem Zaleskim na czele, przyjechała do nas 20.05 wieczorem. 21.05 o 08.00 rano udaliśmy się na zbiórkę do uroczystego podniesienia bandery MW, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz załoga.

Oprócz delegacji z urzędu miasta, na okręcie byli obecni: komendant Portu Wojennego w Świnoujściu, dowódca 2 dywizjonu okrętów transportowo minowych, szef logistyki dywizjonu, dowódcy pozostałych okrętów - Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania i X.Czernickiego.

Podczas spotkania w ładowni najpierw zabrał głos dowódca okrętu, następnie swoje przemówienie wygłosił pan Prezydent, dowódca dywizjonu i komendant portu wojennego. Delegacja Toruńska przekazała dowódcy okrętu piękne ryngrafy przedstawiające herb okrętu (zdj. ryngraf), wspaniały toruński serwis do kawy oraz upominki dla załogi. Następnie kadra okrętowa i goście przenieśli się na główne stanowisko dowodzenia, gdzie odbyło się spotkanie przy kawie. Kpt. mar. M.Lenda zdmuchnął 14 świec z tortu urodzinowego okrętu, a następnie wręczył w imieniu załogi upominki gościom z Torunia - zdjęcia okrętu oraz tablicę z oznakami specjalności okrętowych załogi, a dowódca dywizjonu otrzymał jako pierwszy - ryngraf okrętu. Prezydent wręczył upominki kadrze oraz pozostałym gościom. W czasie spotkania było wiele okazji do wielu wspólnych zdjęć oraz wspominania początków okrętu, ćwiczeń i uroczystości, w których brał udział przez dotychczasowe czternaście lat. Na koniec spotkania cała załoga i goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na molo, na tle okrętu.

Jednakże to nie koniec ... uroczystość odbyła się 21 maja, natomiast rocznica obchodzona jest 24 maja i również w tym dniu załoga, tym razem we własnym gronie, spotkała się na uroczystym podniesieniu bandery. Odczytany został rozkaz dowódcy okrętu o wyróżnieniach załogi z okazji jubileuszu. Po południu okazało się, że z Torunia dojechał do nas jeszcze jeden niespodziewany prezent w postaci pieczonego prosiaka, zwanego również "świnką morską" lub "kubusiem"...

Zaskoczenie załogi nie miało granic!!! Jednakże błyskawiczne i elastyczne reakcje na nieoczekiwane sytuacje to najważniejsza domena współczesnych marynarzy, więc prędko zorganizowaliśmy uroczysty obiad załogi w ładowni, jako że pogoda wyjątkowo dopisała...

W trakcie obiadu dowódca okrętu wręczył kadrze pamiątkowe zdjęcia okrętu z dedykacją, a i panowie, którzy dowieźli i podawali prosiaczka otrzymali zdjęcia okrętu na pamiątkę. Było to bardzo miłe zwieńczenie niezwykłej i obfitującej w niespodzianki czternastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP "TORUŃ". Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i udział w naszym święcie, za miłe prezenty i zapraszamy za rok!

Następne spotkanie toruńsko-toruńskie, odbędzie się tym razem w mieście przy okazji I Konkursu Wiedzy Marynistycznej dla młodzieży, który odbędzie się w gimnazjum nr 31 i będzie obfitował w wiele niespodzianek.

Zapraszamy serdecznie! Dowódca okrętu kpt. mar. Marcin LENDA."

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.