Maj 2005 - Pierwszy Konkurs Wiedzy Marynistycznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Maj 2005 - Pierwszy Konkurs Wiedzy Marynistycznej


List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Witamy fanki, fanów i sympatyków ORP TORUŃ!!!

3 czerwca w gimnazjum nr 31 w Toruniu odbył się pierwszy toruński konkurs wiedzy marynistycznej. Patronowali mu Prezydent Torunia oraz dowódca ORP "TORUŃ", którzy ufundowali także nagrody. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy - indywidualny, pisemny etap trwał 60 minut , polegał na odpowiedzi na dziesięć z jedenastu pytań, a jego celem było wyłonienie gimnazjów-finalistów. Do drugiego etapu przechodziły trzy zespoły-gimnazja, które ustnie odpowiadały na losowane przez siebie pytania.

Pytania w pierwszym etapie były bardzo trudne, podchwytliwe i tendencyjne. Nad należytym utrudnieniem zadania uczestnikom czuwała komisja (zdj. komisja) z okrętu, w składzie:

 • dowódca okrętu - kpt. mar. Marcin LENDA,
 • zastępca dowódcy - ppor. mar. Sylwester BORKOWSKI,
 • instruktor obrony przeciwchemicznej i zdrowia - st. bsm. szt. Henryk JABŁOŃSKI,
 • dowódca drużyny kwatermistrzowskiej - bsmt Rafał SUGAK.

Komisja rozdała uczestnikom kartki z pytaniami, a następnie skutecznie przeszkadzała piszącym. Po sprawdzeniu prac okazało się, że poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, jednakże udało się wyłonić trzy finałowe zespoły z gimnazjów nr 5, 29 i 31. Punktacja za prace w częci pisemnej była zróżnicowana i oscylowała między 8,5pkt a 82 (na 100 możliwych). Największą liczbę punktów w tym etapie uzyskał Robert Wąsik.

Etap ustny odbył się w pięknie przygotowanej sali, stylizowanej na pokład okrętu, z podwyższeniem dla finalistów i komisji. Po powitaniu uczestników, ich opiekunów i publiczności przez panią dyrektor oraz po przedstawieniu się komisji, odbył się koncert w wykonaniu młodzieży z gimnazjum-gospodarza. Następnie rozpoczął się ustny etap konkursu, który składał się z bardzo trudnych i szczegółowych pytań. Finałowe zespoły losowały po kolei jedno z czternastu pytań, w trzech zakresach tematycznych: historia MW, tradycje i ceremoniał, wiadomości o ORP "TORUŃ". W trakcie tej części do publiczności przyłączył się pan prezydent Michał Zaleski.

Po trzech rundach pytań, zaciekłej walce i wielkich emocjach, został wyłoniony zwycięski zespół z gimnazjum nr 29 i rozpoczęła się końcowa część konkursu, czyli wręczanie nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe od prezydenta miasta, zdjęcia okrętów, książki i gadżety marynistyczne i świnoujskie od dowódcy okrętu.

Główną nagrodą jest weekendowy pobyt zwycięskiego zespołu na pokładzie ORP "TORUŃ", gdzie będzie możliwość porównania "suchej" wiedzy teoretycznej z zakresu tradycji, ceremoniału i danych o okręcie z twardą rzeczywistością. Cały okręt będzie stał dla finalistów otworem i będzie bardzo wiele okazji do dokładnego zwiedzania jego zakamarków, wyjaśniania zawiłości regulaminów i życia okrętowego, o którym do tej pory można było tylko poczytać.

Nagrodzona została również pani Dyrektor gimnazjum za świetne przygotowanie spotkania oraz pan Prezydent za osobisty patronat.

Po krótkiej przerwie odbył się pokaz marynarskich mundurów wyjściowych, świstu trapowego, oddawania honorów gwizdkiem oficerskim. Publiczność miała okazję przyodziać się w ubiór ratowniczy, ubiór pożarowy, pas ratunkowy, zobaczyć i wysłuchać krótkich opisów sprzętu chemicznego, map morskich, sekstantu.

Chciałbym raz jeszcze podziękować panu Prezydentowi za patronat, dyrekcji 31 gimnazjum w Toruniu za wspaniałą organizację, ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom, bez których nie byłoby tego konkursu. Bardzo doceniam i podziwiam chęci i czas poświęcone na przygotowanie się młodzieży do udziału w imprezie, zdając sobie sprawę z wielu innych obowiązków, którym jednocześnie trzeba było podołać. Mam wielką nadzieję, że nasz konkurs wpisze się na stałe do kalendarza imprez toruńskich i że bez przeszkód będzie się odbywał co roku. Zwycięzców tegorocznego konkursu zapraszam jeszcze raz na pełen atrakcji pobyt na ORP "TORUŃ" w dniach 17-19 czerwca.

Z pozdrowieniami znad morza, dowódca okrętu - kpt. mar. Marcin LENDA

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: park kieszonkowy
  Eko, Miasto
  W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...