Maj 2005 - Pierwszy Konkurs Wiedzy Marynistycznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Maj 2005 - Pierwszy Konkurs Wiedzy Marynistycznej


List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Witamy fanki, fanów i sympatyków ORP TORUŃ!!!

3 czerwca w gimnazjum nr 31 w Toruniu odbył się pierwszy toruński konkurs wiedzy marynistycznej. Patronowali mu Prezydent Torunia oraz dowódca ORP "TORUŃ", którzy ufundowali także nagrody. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy - indywidualny, pisemny etap trwał 60 minut , polegał na odpowiedzi na dziesięć z jedenastu pytań, a jego celem było wyłonienie gimnazjów-finalistów. Do drugiego etapu przechodziły trzy zespoły-gimnazja, które ustnie odpowiadały na losowane przez siebie pytania.

Pytania w pierwszym etapie były bardzo trudne, podchwytliwe i tendencyjne. Nad należytym utrudnieniem zadania uczestnikom czuwała komisja (zdj. komisja) z okrętu, w składzie:

 • dowódca okrętu - kpt. mar. Marcin LENDA,
 • zastępca dowódcy - ppor. mar. Sylwester BORKOWSKI,
 • instruktor obrony przeciwchemicznej i zdrowia - st. bsm. szt. Henryk JABŁOŃSKI,
 • dowódca drużyny kwatermistrzowskiej - bsmt Rafał SUGAK.

Komisja rozdała uczestnikom kartki z pytaniami, a następnie skutecznie przeszkadzała piszącym. Po sprawdzeniu prac okazało się, że poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, jednakże udało się wyłonić trzy finałowe zespoły z gimnazjów nr 5, 29 i 31. Punktacja za prace w częci pisemnej była zróżnicowana i oscylowała między 8,5pkt a 82 (na 100 możliwych). Największą liczbę punktów w tym etapie uzyskał Robert Wąsik.

Etap ustny odbył się w pięknie przygotowanej sali, stylizowanej na pokład okrętu, z podwyższeniem dla finalistów i komisji. Po powitaniu uczestników, ich opiekunów i publiczności przez panią dyrektor oraz po przedstawieniu się komisji, odbył się koncert w wykonaniu młodzieży z gimnazjum-gospodarza. Następnie rozpoczął się ustny etap konkursu, który składał się z bardzo trudnych i szczegółowych pytań. Finałowe zespoły losowały po kolei jedno z czternastu pytań, w trzech zakresach tematycznych: historia MW, tradycje i ceremoniał, wiadomości o ORP "TORUŃ". W trakcie tej części do publiczności przyłączył się pan prezydent Michał Zaleski.

Po trzech rundach pytań, zaciekłej walce i wielkich emocjach, został wyłoniony zwycięski zespół z gimnazjum nr 29 i rozpoczęła się końcowa część konkursu, czyli wręczanie nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe od prezydenta miasta, zdjęcia okrętów, książki i gadżety marynistyczne i świnoujskie od dowódcy okrętu.

Główną nagrodą jest weekendowy pobyt zwycięskiego zespołu na pokładzie ORP "TORUŃ", gdzie będzie możliwość porównania "suchej" wiedzy teoretycznej z zakresu tradycji, ceremoniału i danych o okręcie z twardą rzeczywistością. Cały okręt będzie stał dla finalistów otworem i będzie bardzo wiele okazji do dokładnego zwiedzania jego zakamarków, wyjaśniania zawiłości regulaminów i życia okrętowego, o którym do tej pory można było tylko poczytać.

Nagrodzona została również pani Dyrektor gimnazjum za świetne przygotowanie spotkania oraz pan Prezydent za osobisty patronat.

Po krótkiej przerwie odbył się pokaz marynarskich mundurów wyjściowych, świstu trapowego, oddawania honorów gwizdkiem oficerskim. Publiczność miała okazję przyodziać się w ubiór ratowniczy, ubiór pożarowy, pas ratunkowy, zobaczyć i wysłuchać krótkich opisów sprzętu chemicznego, map morskich, sekstantu.

Chciałbym raz jeszcze podziękować panu Prezydentowi za patronat, dyrekcji 31 gimnazjum w Toruniu za wspaniałą organizację, ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom, bez których nie byłoby tego konkursu. Bardzo doceniam i podziwiam chęci i czas poświęcone na przygotowanie się młodzieży do udziału w imprezie, zdając sobie sprawę z wielu innych obowiązków, którym jednocześnie trzeba było podołać. Mam wielką nadzieję, że nasz konkurs wpisze się na stałe do kalendarza imprez toruńskich i że bez przeszkód będzie się odbywał co roku. Zwycięzców tegorocznego konkursu zapraszam jeszcze raz na pełen atrakcji pobyt na ORP "TORUŃ" w dniach 17-19 czerwca.

Z pozdrowieniami znad morza, dowódca okrętu - kpt. mar. Marcin LENDA

Najczęściej czytane aktualności

 • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
 • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
 • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
 • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
 • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.