Wakacje 2005 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wakacje 2005

List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Szanowni Mieszkańcy Torunia!

Po wakacyjnej przerwie nadrabiam zaległości i chciałbym się z Państwem podzielić nowościami z życia okrętu.

W dniach 17-19.06 gościliśmy na okręcie drużynę finalistów konkursu wiedzy marynistycznej, w składzie:

 • p. Teresa BANIUKIEWICZ,
 • Joanna PUCEK,
 • Sylwia DEMBOWSKA,
 • Robert WĄSIK.

Naszych drogich gości zakwaterowaliśmy na pokładzie oficerskim, w oficerskich kabinach: p. Teresę w kabinie dowódcy, dziewczyny w kabinie zastępcy, a Roberta w kabinie mechanika. Od pierwszego do ostatniego dnia pobytu program wizyty był bardzo napięty. Rozpoczęliśmy od zwiedzania okrętu, które odbywało się praktycznie w każdej wolnej chwili, tak że nasi finaliści chyba gruntownie poznali zakamarki wszystkich siedmiu pokładów okrętu. Była możliwość wzięcia udziału w porannej zbiórce załogi do podniesienia bandery oraz wieczorem - do jej spuszczenia. Oprócz tego znalazł się także czas na rozmowy z marynarzami, obserwację ich codziennych zajęć, prac i służb. Nie można oczywiście zapomnieć o zwiedzaniu Świnoujścia, latarni morskiej i poniemieckich fortów. W ostatnim dniu odbył się rejs kutrem desantowym za główki portu i po Kanale Piastowskim. Dziękuję bardzo za wspólnie spędzony czas i mam nadzieję, że Wasze wrażenia z pobytu na okręcie jeszcze bardziej zmobilizują toruńską młodzież do walki w czasie przyszłorocznego konkursu.

...Ale to nie koniec...

Jednocześnie z finalistami, na okręcie gościliśmy drugą ekipę toruńskich gimnazjalistów - tym razem sportowców, w składzie:

 • p. Łukasz SCHMIDT,
 • Dominik JANIK,
 • Kamil LEWANDOWICZ,
 • Tomasz URBAŃSKI,
 • Łukasz SZOSTKIEWICZ,
 • Mateusz NOGAJSKI,
 • Kacper KRUCZYŃSKI,
 • Bartosz GRANAT.

Brali oni udział w Wieloboju Morskim, w którym zmagały się reprezentacje wszystkich Miast-Patronów: Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania i oczywiście Torunia. Zespoły z miast były wzmocnione przez marynarzy z okrętów. Zawody toczyły się w takich konkurencjach jak bieg z odbijaczem okrętowym, walka na bomie, przeciąganie cumy okrętowej, rzut kołem ratunkowym do bojki na wodzie, rzut rzutką cumowniczą do koła ratunkowego. Zespoły walczyły zaciekle przy dopingu załóg okrętowych i delegacji z urzędów miast. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Lublina, a reprezentacja Torunia po niesamowitej i wyrównanej walce zajęła miejsce czwarte. Wielobój odbywał się w ramach projektu "Miasta-Okręty", podpisanego w lutym tego roku między Dowództwem MW RP, a prezydentami miast. Nasi sportowcy również dokładnie poznali okręt, zwiedzili latarnię i forty oraz wzięli udział w rejsie kutrem.

W dniach 24-26.06 braliśmy udział w uroczystościach związanych z przyznaniem Toruniowi Plakiety Rady Europy oraz z obchodami święta miasta. ORP "Toruń" reprezentowali tym razem:

 • starszy technik radiolokacji - chor. mar. Piotr STAROŃ,
 • bosman okrętowy - st. chor. mar. Andrzej KUŚMIERCZYK,
 • dowódca działu elektromechanicznego - ppor. mar. Artur ZDUŃSKI,
 • dowódca okrętu - kpt. mar. Marcin LENDA.

Nasza delegacja wzięła udział między innymi w odsłonięciu "Katarzynki" p. prof. Balcerowicza i p. Reginy Smendzianki, a także w uroczystości wręczenia Toruniowi Plakiety Honorowej Rady Europy i uroczystym koncercie z tej okazji.

A co u nas?

Także sporo nowości. Na początku lipca pożegnaliśmy dotychczasowego dowódcę naszego 2 dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, kmdr. por. Wojciecha Jabłonowskiego, którego miejsce zajął kmdr ppor. Krzysztof Zdonek.

19 sierpnia obowiązki dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża objął kontradmirał Jerzy Lenda, w przeszłości dowódca naszego dywizjonu i szef szkolenia 8 FOW. Dla mnie jest to szczególne wydarzenie, ponieważ nowy dowódca jest moim ojcem i jestem z niego bardzo dumny…

5 lipca natomiast Okręt wyszedł na krótko w morze. Przeprowadziliśmy regulację silników i odbyliśmy ćwiczenia dla załogi, a w ostatnim czasie przygotowywaliśmy się do wyjścia w dniach 22-26.08., ale o tym w następnym mailu...

Na razie pozdrawiamy bardzo serdecznie wszystkich Państwa, życzymy dobrej pogody w ostatnich dniach wakacji i spokojnego powrotu do pracy i szkoły.

Dowódca ORP "Toruń" - kpt. mar. Marcin Lenda."

Najczęściej czytane aktualności

 • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
 • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
 • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
 • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
 • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.