Grudzień 2005 - Podsumowanie roku 2005 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Grudzień 2005 - Podsumowanie roku 2005

Tarantula:


List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Szanowni Mieszkańcy Torunia!

Końcówka roku jak zawsze niesie ze sobą refleksje i podsumowania dokonań załogi okrętu. Rok 2005 zapowiadał się mało ciekawie ze względu na to, że nie planowano dla okrętu żadnych wyjść w morze. Jednakże w toku bieżącej działalności okazało się, że istnieje możliwość i uzasadniona potrzeba reprezentowania Torunia na morzu. W sumie wychodziliśmy osiem razy, z czego najważniejsze rejsy to: udział w majowym ćwiczeniu "RYBITWA 2005" jako okręt dowodzenia siłami obrony przeciwlotniczej; wykonanie zadania minowego oraz wykonanie zadania transportowego w drodze do stoczni Marynarki Wojennej. W sumie okręt przebył 660 mil morskich i spędził w morzu 20 dni. Nasze dokonania zostały wysoko ocenione przez przełożonych, czego odzwierciedleniem były wyróżnienia dla kadry i marynarzy z okazji podsumowania roku szkoleniowego.

W pozostałych dziedzinach naszej działalności pierwsze miejsce nieodmiennie zajmują kontakty z miastem Toruniem, których odzwierciedleniem są nasze wizyty w mieście, obchody czternastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery, konkurs marynistyczny dla młodzieży oraz wizyta zwycięskiej drużyny na okręcie.

Aktualnie okręt przebywa na stoczni remontowej Marynarki Wojennej w Gdyni, w której ma odbyć remont dokowy-eksploatacyjny. Planowanym terminem zakończenia remontu jest 27 kwietnia. Święta część załogi spędziła w domach, a pozostała część - na okręcie.

Do tej pory były prowadzone, w kooperacji ze stocznią, weryfikacje stanu sprzętu i mechanizmów okrętowych, podpisano protokół przyjęcia okrętu do remontu stoczniowego oraz trwały przygotowania do wyslipowania, czyli wyciągnięcia okrętu na specjalnie do tego przystosowane molo stocznowe. Tę operację udało się nam przeprowadzić w ostatnim dniu roku 2005 - całość trwała 10 godzin. Tak więc aktualnie okręt stoi na nabrzeżu stoczniowym na specjalnych podporach, można go teraz obejrzeć w całej okazałości - robi kolosalne wrażenie. Z początkiem nowego roku zostanie oczyszczone dno kadłuba. Zostanie też sporządzony specjalny protokół stanu kadłuba i rozpocznie się demontaż śrub linii wałów, płetw sterowych i prace dokowe. Cały okręt zostanie wypiaskowany i pokryty nową powłoką malarską.

W samej końcówce roku nastąpiły długo oczekiwane ruchy kadrowe na okręcie: dotychczasowy dowódca działu rakietowo-artyleryjskiego ppor. mar. Sylwester BORKOWSKI został z dniem 1 grudnia 2005 wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu i awansowany na stopień porucznik marynarki. Natomiast na jego miejsce przyszedł absolwent Akademii MW - ppor. mar. Grzegorz MARSZAŁEK.

Spoglądając na nadchodzący rok nie można oprzeć się wrażeniu, że będzie dużo mniej ciekawy ze względu na brak wyjść w morze, co nie oznacza jednak, że nie będzie bardzo ważny. Oprócz naszego najistotniejszego zadania jakim jest przeprowadzenie remontu, czeka nas drugi konkurs marynistyczny oraz obchody piętnastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery.

Swoje kadencje na okręcie w czerwcu 2006 zakończą mechanik okrętowy oraz dowódca działu łączności i obserwacji technicznej, na których miejsce przyjdą oficerowie z AMW.

Chciałbym na koniec złożyć wszystkim mieszkańcom Torunia,
w imieniu całej załogi ORP "TORUŃ" i swoim,
serdeczne życzenia pomyślności i spełnienia marzeń
w Nowym 2006 Roku.

Dowódca ORP "Toruń" - kpt. mar. Marcin Lenda."

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.