Uniwersytet Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nauka

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Logo UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu powstał w 1945 roku. Kształci obecnie blisko 20 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych, zatrudnia prawie 4400 pracowników, w tym 2364 nauczycieli akademickich. Oferta studiów obejmuje ponad 100 kierunków.

Uczelnia liczy obecnie 16 wydziałów. 13 z nich znajduje się w Toruniu (Wydział Chemii, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Humanistyczny, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydział Nauk Historycznych, Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Sztuk Pięknych, Wydział Teologiczny), natomiast trzy medyczne w Collegium Medicum w Bydgoszczy (Wydział Farmaceutyczny, Wydział Lekarski, Wydział Nauk o Zdrowiu).

Toruński Uniwersytet kształci obecnie blisko 20 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych, zatrudnia prawie 4400 pracowników, w tym 2364 nauczycieli akademickich. Oferta studiów obejmuje ponad 100 kierunków.

W 2019 roku UMK, jako jedna z dziesięciu polskich szkół wyższych, uzyskał status uczelni badawczej. Uniwersytet Mikołaja Kopernika za swoje kluczowe cele uznał zwiększenie umiędzynarodowienia, interdyscyplinarności, innowacyjności i wewnętrznej integralności. Zaproponował także wyłonienie pięciu Priorytetowych Obszarów Badawczych:

  1. Astrofizyka i astrochemia;
  2. Od optyki fundamentalnej do zastosowań biofotonicznych;
  3. Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja;
  4. W kierunku medycyny spersonalizowanej;
  5. Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko.

Jako jedyny uniwersytet z Polski i jako jedna z dziesięciu uczelni europejskich UMK jest członkiem Konsorcjum Młodych Uniwersytetów dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe – YUFE).

Na UMK działa program Erasmus+, który na każdym stopniu studiów (licencjackich/magisterskich/doktoranckich) umożliwia wyjazdy na studia lub praktyki aż do 34 krajów. Celem programu jest mobilność edukacyjna, współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk oraz wsparcie reform w obszarze edukacji.

 

Uniwersytet posiada nowoczesną infrastrukturę badawczą i dydaktyczną. W 2013 roku na UMK zostało oddane do użytku Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii. Głównym celem tego projektu był wzrost współpracy sfery nauki, badań i rozwoju z przedsiębiorstwami w zakresie transferu wiedzy, co skutkuje poprawą potencjału firm i ich wydajności, wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań, udoskonaleniem oferowanych produktów, a także wpływa na poprawę konkurencyjności oraz rozwój ekonomiczny regionu.

UMK dysponuje również bogatym zapleczem sportowym w postaci Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, które realizuje wizję rozwoju aktywności fizycznej UMK. Służą temu strategiczne działania wspierające zrównoważony rozwój społeczności uniwersyteckiej w zakresie aktywności fizycznej i sportu akademickiego.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika posiada także własne Obserwatorium Astronomiczne - w Piwnicach koło Torunia, które kształci studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także służy obserwacji kosmosu, badaniom naukowym oraz popularyzacji wiedzy o wszechświecie.

Ważną rolę w życiu Uniwersytetu i miasta pełni Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". W jego rozbudowanym gmachu znajdziemy salę kinowo-widowiskową na ponad 300 miejsc, szatnie, kasy oraz obszerne foyer, gdzie mieści się Galeria Dworzec Zachodni. Wiosną i latem działa również scena plenerowa.

UMK prowadzi, unikalne w skali kraju Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące, które zostało uznane za najlepsze liceum w Polsce w rankingu "Perspektywy 2020". Poza tym Uniwersytet wraz z Urzędem Miasta Torunia i Towarzystwem Naukowym w Toruniu organizuje co roku imprezę popularnonaukową pod nazwą Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Specjalną ofertę dla absolwentów Uczelni opracował Program "Absolwent UMK", który funkcjonuje od 2001 r. i był pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Polsce. Posiadaczy bezpłatnej Karty Absolwenta UMK, która zapewnia liczne przywileje, jest już ponad 32000.


Zobacz też:

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
    Miasto, Sport
    W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
  • Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
  • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
    Kultura, Miasto, Sport
    Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
    Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Inwestycje, Miasto
    Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
  • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
    Miasto, Sport
    Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
  • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
  • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
  • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.