Nowe autobusy miejskie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowe autobusy miejskie

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 27 grudnia 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Jeszcze w tym roku, 31 grudnia, na ulice Torunia wyjadą nowe autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji. Spółka kupiła osiem niskopodłogowych solarisów.

Latem 2013 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę nowoczesnych autobusów. Wygrała go firma Solaris. Koszt zakupu ośmiu autobusów to: 7,8 mln zł brutto. Kilka dni temu siedem wozów dotarło do Torunia. W styczniu pojawi się ósmy.

Niskopodłogowe Solaris Urbino 12 (12-metrowe) jeżdżą na olej napędowy. Mają nowoczesną stylistykę i najnowsze osiągnięcia konstrukcyjne oraz technologiczne. Są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych Mogą przewozić jednorazowo po 92 osoby, w tym 32 miejsca są siedzące (łącznie z miejscem kierowcy). Pojazdy są klimatyzowane, mają wysokoprężne silniki czterosuwowe o zapłonie samoczynnym, z turbodoładowaniem oraz chłodzeniem powietrza doładowanego, spełniające wymogi normy EURO 5. Są wyposażone w automaty do sprzedaży biletów, monitoring oraz w tablice informacyjne wewnętrzne LCD.

Oprócz nowych, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ma jeszcze 25 solarisów, w tym 19 autobusów Solaris Urbino 12 (12-metrowych, trzy zasilane gazem CNG).
5 autobusów Solaris Urbino 8.6 (8,6- metrowych) oraz jeden autobus Solaris Urbino 18 (18-metrowy, przegubowy). Łącznie MZK w Toruniu ma 138 autobusów. 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Na zdjęciu: młodzi chłopcy siedzą przed monitorem i grają w e-hokeja
  Miasto, Sport
  Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.