Nowoczesna nauka zawodu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowoczesna nauka zawodu

Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Na zdjęciu: uczennice w białych fartuchach w pracowni

Dzięki funduszom unijnym cztery toruńskie szkoły ponadpodstawowe wzbogaciły się o nowoczesne pracownie do innowacyjnego kształcenia zawodowego.

Projekt o wartości blisko 2,3 mln zł został zrealizowany przy wsparciu 1,7 mln zł środków Unii Europejskiej i wkładu własnego Gminy Miasta Toruń w wysokości ok. 595 tys. zł. Jego celem było podniesienie jakości edukacji w toruńskich szkołach zawodowych i dostosowanie jej do potrzeb rynku pracy.

W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska przy ul. Batorego inwestycja obejmowała adaptację i wyposażenie trzech pomieszczeń na pracownie dla techników weterynarii: zabiegową, diagnostyczną oraz prosektorium, a także wyposażenie pracowni OZE, w której kształcą się przyszli technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Zakupiono m.in. meble, laptopy, stół zabiegowy, ultrasonograf, elektrokardiograf, sterylizator, mikroskopy, analizatory, lodówkę, zamrażarkę, stół sekcyjny i narzędziowy, szkło laboratoryjne, narzędzia chirurgiczne, kolektory, pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną. Sprzęt kosztował 566 724 zł, a roboty budowlane związane z adaptacją pomieszczeń - 269 370 zł.

W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul. Osikowej urządzono pracownie hotelarskie i recepcję wraz z wyposażeniem. W tym celu zakupione zostały: łóżka, regały, stoliki, kanapy, szafy, lustra, telewizory, pufy, krzesła i dywany. Dzięki temu przyszli technicy hotelarstwa będą mieli możliwość praktykowania w niemal identycznych warunkach, jakie napotkają po zakończeniu edukacji, w swoich miejscach pracy. Nowy sprzęt trafił również do pracowni gastronomicznych dla kucharzy, cukierników oraz kelnerów, m.in. garnki, sztućce, kieliszki, piec konwekcyjny, piec do pizzy, miksery, gofrownice, blendery, ekspresy do kawy, kruszarki do lodu, pojemniki termoizolacyjne oraz termosy do żywności. Roboty budowlano-adaptacyjne w pomieszczeniach kosztowały 225 000 zł, a nowe wyposażenie 379 372 zł.

W Zespole Szkół Ekonomicznych, kosztem 230 970 zł, zakupiony został nowoczesny sprzęt specjalistyczny do pracowni fryzjerskiej, m.in. fotele, hokery, konsole, myjki, lampy, maszynki, frezarki, suszarki, prostownice, lokówki, sterylizator oraz główki fryzjerskie.

Natomiast w Centrum Kształcenia Zawodowego do 4 pracowni: dekarskiej, elektrycznej, budowlanej oraz mechanicznej trafiły nowe narzędzia, maszyny, narzędzia pomiarowe, elektronarzędzia oraz środki BHP za 560 469 zł. Dzięki temu szkoła będzie mogła lepiej przygotować uczniów do pracy w 9 zawodach: dekarz, murarz-tynkarz, technik budownictwa, technik elektryk, elektryk, operator obrabiarek skrawających, technik mechanik, spawacz oraz technik mechatronik.

Toruńskie Centrum Usług Wspólnych, które koordynowało projekt z ramienia Gminy Miasta Toruń, liczy, że atrakcyjne pracownie, umożliwiające innowacyjne kształcenie zawodowe, przyciągną do tych szkół większą liczbę uczniów, a możliwość zdobycia doświadczenia na stanowiskach przypominających rzeczywiste warunki przyszłej pracy pomoże szkołom poprawić współpracę z pracodawcami.

Fot. nadesłane przez szkoły

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.