O Koperniku wiedzą wszystko | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

O Koperniku wiedzą wszystko

Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku siedzą pojedynczo w ławkach szkolnych

Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

W jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się zajmował. 2 czerwca 2023 r. 93 finalistów przyjechało do Torunia, gdzie odbywa się finał konkursu.

- Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Mikołaju Koperniku, a także przypomnienie jego osiągnięć w nauce. Był to wszechstronny uczony, dlatego warto iść jego śladami. Ten konkurs pokazuje także talenty młodych ludzi, ich zapał do zdobywania wiedzy. Kto wie, może wśród nich jest ktoś, kto w przyszłości stanie się Kopernikiem naszych czasów mówił prezydent Michał Zaleski podczas inauguracji konkursu w auli Młodzieżowego Domu Kultury.

- Jest to jedyny w kraju taki konkurs i chyba drugiego takiego nie będzie przez następnych 50 lat, aż do kolejnego jubileuszu Kopernikańskiego. To bardzo duże i wyczerpujące zadanie pod względem zarówno organizacyjnym, jak i finansowym. Zakończenie całości będzie miało podczas wielkiej gali 15 września, kiedy razem z Ministrem Edukacji i Prezydentem Miasta Torunia będziemy wręczać nagrody laureatom dodał Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Etap centralny odbywa się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Mikołaja Kopernika (test pisemny) oraz w Planetarium, gdzie uczniowie zaprezentują projekt edukacyjny pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?” i udzielą odpowiedzi na pytania komisji konkursowej.  W tym etapie udział bierze 93 uczniów – 48 ze szkół podstawowych i 45 ze szkół ponadpodstawowych. Do finału przechodzi 10 uczestników - po 5 w każdej kategorii. Spośród nich komisji wyłoni zwycięzców I, II, III, IV i V miejsca.

Dodatkowo dla uczestników przygotowano atrakcje. W przeddzień konkursu mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz wysłuchać wykładu dr hab. Macieja Mikołajewskiego, prof. UMK, astronoma, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania. Postępy astronomii”, współtwórcy programu telewizyjnego „Astronarium”.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • DroneTech 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.