O0774 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

O0774

Budżet obywatelski w Toruniu na rok 2022 - informacje o projekcie:

  

Rodzaj zadania: 
Ogólnomiejskie
Numer projektu: 
O0774
Tytuł projektu: 
STOP SMOG - sieć czujników zanieczyszczeń powietrza
Lokalizacja: 
Dla 5 czujników z wyświetlaczami proponuje się następujące lokalizacje: Wrzosy (na prawo od ul. Szosa Chełmińska) - Przedszkole Miejskie nr 8, ul. Chabrowa 49, w okolicy skrzyżowania ul. Chabrowej i ul. Kameliowej, gdzie oprócz przedszkola znajduje się przystanek oraz kilka osiedlowych sklepów. Wrzosy (na lewo od ul. Szosa Chełmińska) - plac zabaw w okolicy skrzyżowania ul. Słowiczej i ul. Sarniej, na słupie z zamontowanym solarem, Działki Józefa - skrzyżowanie ul. Jesiennej i ul. Czystej, w okolicy sklepu osiedlowego, Działki PZWANN - ul. Osikowa 11, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 23, Oddział Przedszkolny oraz miejski plac zabaw, Rudak - ul. Rudacka 26 na terenie Szkoły Podstawowej nr 17. Pozostałe czujniki powinny zostać rozmieszczone równomiernie na terenie miasta gdzie występuje niska emisja i zanieczyszczenia komunikacyjne, z naciskiem na miejsca gdzie znajda się osoby, organizacje czy instytucje dla których dane dostarczane przez siec będą użyteczne.
Opis projektu: 
Projekt zakłada powstanie ogólnomiejskiej sieci czujników SMOGowych. Aż 55 czujników zawiśnie w publicznych przestrzeniach: na szkołach, przedszkolach, lub na Twoim domu. Pięć z nich zostanie wyposażonych w wyświetlacze, dzięki którym w przestrzeni miasta pojawi się informacja na temat stanu środowiska, umożliwiając mieszkańcom stałe obserwacje jakości powietrza w otoczeniu swojego domu. Wszystkie dane prezentowane będą w Internecie i aplikacjach smogowych (Kanarek, ekoToruń). Przesyłane przez Internet dane pokażą wiarygodny obraz stanu powietrza i umożliwią administracji Torunia podejmowanie stateczniejszych działań. Dzięki nim dowiesz się, czy powietrze w okolicy jest bezpieczne, zmotywujesz radnego do działania, a miejskie służby zlokalizują najbardziej zagrożone zanieczyszczeniami obszary. Siec będzie społeczna. Odbędzie się aż 15 warsztatów, podczas których uczniowie, seniorzy, aktywiści i inni mieszkańcy Torunia sami zmontują czujniki, które zainstalują w domu, szkole, czy przedszkolu. Nikt w Polsce nie będzie miał tak rozbudowanej sieci czujników smogowych.
Budżet na rok: 
2022
Wstępna weryfikacja: 
Na listę do głosowania
Końcowa weryfikacja: 
Na listę do głosowania
Uzasadnienie / Uwagi: 

Zakres: rozbudowa systemu pomiarów jakości powietrza o 55 nowych czujników (kalibrowanych), udostępnienie danych pomiarowych w istniejącym miejskim systemie mapowym, nieodpłatne udostępnienie danych (API) innym zainteresowanym systemom prezentacji internetowej, warsztaty edukacyjne z zakresu ochrony powietrza z opcją montażu czujników, o ile zezwoli na to ich producent, postawienie kilku tablic / wyświetlaczy z informacją o wynikach pomiarów w przestrzeni miejskiej (lokalizacje zostaną doszczegółowione na etapie realizacji zadania). Zmiana zakresu - ograniczenie liczby warsztatów do 10, zakres zostanie dostosowany do dostępnego limitu środków i możliwości realizacyjnych. Projekt połączony z projektem O0796.

Wycena wstępna UMT: 
250000 zł

 

UWAGA!
Jeżeli zapoznałeś się z propozycjami projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2022 i chcesz zgłosić swoje uwagi lub opinie na temat któregoś z wniosków, możesz:

 • wysłać mail na adres: bo@um.torun.pl

 • napiasać pismo i przynieść je do urzędu lub wysłać pocztą na adres:
  Urząd Miasta Torunia
  Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji
  ul. Wały gen. Sikorskiego 8
  87-100 Toruń

Pamiętaj, żeby w korespondencji do urzędu wskazać, o jaki projekt chodzi (najlepiej podać jego numer i tytuł).

Podaj także dane kontaktowe do siebie - być może będziemy musieli się z Tobą skontaktować, by uzyskać więcej informacji i omówić Twoje uwagi.

  


Uwagi i opinie zbieramy do 28 lipca 2021 r.


>>> Wróć do listy projektów

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.