Obchody 550. rocznicy urodzin Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obchody 550. rocznicy urodzin Kopernika

Miasto
Data publikacji: 17 lutego 2022
Autor: Paula Gałązka
Na zdjęciu: prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, w tle wystawa - odwzorowany pokój Mikołaja Kopernika

Dziś w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja prasowa dot. zaplanowanych wydarzeń w 2023 roku w ramach Roku Kopernikańskiego z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

- Toruń co roku pamięta o rocznicy urodzin torunianina Mikołaja Kopernika. Tutaj się urodził, został ochrzczony w katedrze św. Janów i stąd wyruszył w świat, aby pokazać się jako najwybitniejszy uczony tamtych wieków. – powiedział podczas konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przygotowania miasta do Roku Kopernikańskiego trwają już od momentu, przyjęcia przez radnych 27 lutego 2020 r. stanowiska w sprawie podjęcia działań w celu ustanowienia roku 2023 rokiem 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przedsięwzięcia podjęte w tej sprawie to m.in. planowane w tym roku nasadzenie 350 drzew, których łącznie do końca 2023 roku w Toruniu ma zostać nasadzonych 550 sztuk. Zaplanowano również nasadzenie konwalii, czyli kwiatów kojarzonych z postacią Mikołaja Kopernika, które zakwitną w maju 2023 r.

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika to dla nas torunianek i torunian wielkie święto. Czas kiedy przez cały rok 2023 chcemy pokazywać jego dokonania i efekty twórczego umysłu. Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, był także duchownym, ekonomistą i lekarzem. – dodał prezydent Michał Zaleski.

18 lutego odbędzie się coroczne wydarzenie Dies Natalis Copernici 550 wraz z wystawą w Ratuszu Staromiejskim pt. „Wokół rękopisu De revolutionibus”. Kulminacyjnym momentem będzie 19 lutego, czyli święto uczelni i inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Część toruńska kongresu zaplanowana jest na 12-15.09.2023 r.

- Kongres Kopernikański rozpocznie się w Toruniu. Następnie obrady kongresu przeniosą się w maju do Krakowa, w czerwcu do Olsztyna, zaś uroczyste zakończenie wydarzenia odbędzie się ponownie w Toruniu. Już dziś mamy mnóstwo zgłoszeń uczonych z całego świata, w tym kilku laureatów Nagrody Nobla, którzy deklarują chęć udziału w tym wydarzeniu. – podkreślał rektor UMK Andrzej Sokala.

Na zdjęciu: od lewej ks. Wiesław Śmigiel – biskup Diecezji Toruńskiej, Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski, Michał Zaleski – prezydent miasta Torunia, Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Andrzej Sokala – rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wśród wydarzeń, które odbędą się w lutym 2023 r. przewidziano także Koncert Kopernikowski przygotowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną oraz otwarcie Kopernikańskiego Centrum Integracji – kompleksu dydaktyczno-integracyjnego znajdującego się na osiedlu Bielany. Ma być to miejsce spotkań w duchu tolerancji dla studentów i absolwentów UMK, wśród których jest rzesza osób pochodzących z rożnych krajów. Obiekt ma służyć również integracji mieszkańców Torunia.

W roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku, którego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi podczas toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Uatrakcyjniona zostanie również lokalna, specjalna trasa kopernikańska z tablicami informacyjnymi od pomnika Mikołaja Kopernika po Fontannę Cosmopolis.

Najważniejszym wydarzeniem turystycznym o zasięgu międzynarodowym w Roku Kopernikańskim będzie 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy, podczas którego przewidujemy gościć przedstawicieli ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy. Zjazd odbędzie się w dniach 22-25.06.2023 r.

We wrześniu 2023 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu zorganizuje wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi pn. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”. Nastąpi także otwarcie Kujawsko-Pomorskiego odcinka Szlaku Kopernikańskiego.

- Szlak Kopernikowski połączy się w pętlę z istniejącym już szlakiem na Warmii i Mazurach. Brakuje odcinka kujawsko-pomorskiego oraz na Pomorzu. Tak jak życie Mikołaja Kopernika, szlak zaczynałby się w Toruniu, a kończył we Fromborku. – wspominał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Należy również nadmienić, że wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe odbywające się w Toruniu takie jak: Bella Skyway Festival, Halowy Mityng Lekkoatletyczny „Copernicus Cup”, Nocna Dycha Kopernika, Run Toruń czy Bieg Mikołajów będą nawiązywały do postaci astronoma Mikołaja Kopernika.

Na zdjęciu: portret Mikołaja Kopernika

Wprowadzony zostanie do obiegu banknot poświęcony postaci Mikołaja Kopernika oraz znaczek Poczty Polskiej z podobizną astronoma. Prawdopodobnie powstanie także komiks o jego życiu.

Jakie jeszcze wydarzenia planowane są w 2023 roku?

 • W ramach Sportowego Lata: rajd rowerowy dla mieszkańców śladami Kopernika oraz gry terenowe;
 • Sztafety Kopernika – czyli cykl czterech imprez biegowych w ciągu roku;
 • Toruński Festiwal Książki, w ramach którego odbędzie się debata na temat prawd kopernikańskich i przewrotu kopernikańskiego;
 • Wielki quiz wiedzy o Koperniku;
 • Spektakl Impro w Artusie – Format – Nowe odkrycia Kopernika. Sceniczna zabawa z udziałem publiczności;
 • Koncert „Muzyczny Kosmos” w Arenie Toruń – muzyka filmowa i symfoniczna;
 • Cykl warsztatów rodzinnych pt. „Oblicza Kopernika”. Zajęcia będą poświęcone różnym sferom życia i pracy Kopernika tj. astronomii, medycynie, ekonomii, literaturze czy kartografii;
 • Konkurs na sobowtóra M. Kopernika;
 • Cykl warsztatów szkolnych związanych z tematyką astronomiczną, podkreślających rolę odkrycia Kopernika dla rozwoju astronomii;
 • Konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 7-14 lat, którego motywem przewodnim byłby M. Kopernik – po jego zakończeniu najlepsze prace zostaną pokazane na wystawie w Domu Muz przy ul. Poznańskiej;
 • Przegląd filmów dot. persony Kopernika („Dokumenty Kopernika”, „Astronom w kinie”, „Kino na księżycu”, Mikołaj Kopernik dla najmłodszych);
 • Warsztaty, wykłady, pokazy w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Toruńskiej Nocy Naukowców oraz Konferencji Near Space i innych.
Na zdjęciu: publiczność oraz przemawiający siedzący przy stole od lewej ks. Wiesław Śmigiel – biskup Diecezji Toruńskiej, Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski, Michał Zaleski – prezydent miasta Torunia, Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Andrzej Sokala – rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

W konferencji wzięli udział:

 • Michał Zaleski – prezydent miasta Torunia;
 • Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski;
 • Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego;
 • ks. Wiesław Śmigiel – biskup Diecezji Toruńskiej;
 • Andrzej Sokala – rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
 • Krzysztof Mikulski – prezes Towarzystwa Miłośników Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
  Miasto, Sport
  Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
  Kultura, Miasto
  W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
 • Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki
  Miasto
  Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.