„OBRAZowe OPOWIADANIA” – portret | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„OBRAZowe OPOWIADANIA” – portret

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

„OBRAZowe OPOWIADANIA” to cykl spotkań realizowanych przez kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Annę Kroplewską-Gajewską, podczas których szczegółowo omawiane są konkretne zagadnienie związane z obiektami prezentowanymi w naszym muzeum. W tym miesiącu, 10 stycznia 2024 r. o godz. 11.00, zapraszamy na spotkanie, którego tematem będzie „Portret – dialog pomiędzy modelem, malarzem i odbiorcą”.

Najbliższe „OBRAZowe OPOWIADANIA” będą kontynuacją spotkania, które odbyło się 6 grudnia 2023 roku. Omówiono wówczas przykłady portretów epoki oświecenia, romantyzmu i wielu odmian realizmu. Kontynuacja rozpocznie się od prezentacji wizerunków okresu Młodej Polski – m.in. portretów i autoportretów Jacka Malczewskiego, które zostaną omówione najbardziej szczegółowo. Ponadto wizerunki autorstwa Konrada Krzyżanowskiego, Olgi Boznańskiej, Wojciecha Weissa i Józefa Pankiewicza zostaną omówione na tle ich twórczych dokonań.

Wiele czasu i uwagi zostanie poświęcone ważnemu artyście i dramaturgowi oraz krytykowi i teoretykowi, jakim był Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), współtworzącemu grupę „Formistów” (1918–1922). Zbiór jego obrazów reprezentuje prawie każdy okres twórczości artysty: od początkowego – Portret dr. Ignacego Wasserberga (1910) – aż po portrety, wśród których najważniejszy jest Portret Eugenii Dunin-Borkowskiej (1912). Jednym z nielicznych obrazów Leona Chwistka – teoretyka „Formistów”, matematyka i logika – jest podporządkowany strefizmowi, czyli podziałowi obrazu na strefy – Portret Izy Kozłowskiej (1921).

Wiele portretów w zbiorach toruńskiego muzeum reprezentuje także nurt koloryzmu. Na szczególną uwagę w tym zespole zasługuje dwustronny portret autorstwa Eugeniusza Eibischa. Ponadto Autoportret (ok. 1935) Zofii Stryjeńskiej wskazuje na ważny nurt inspiracji tej grupy sztuką ludową. Wyjątkowy jest również obraz Portret kolegi (ok. 1929) grafika Stanisława Ostoi-Chrostowskiego, członka grupy grafików „Ryt” (zał. 1925), który przedstawia prawdopodobnie jednego z braci – Efraima lub Menasze Seidenbeutla. Niezwykle cennym obrazem jest także Portret kobiety w kapeluszu (ok. 1920) Gustawa Gwozdeckiego, przebywającego na stałe w Paryżu i Nowym Jorku i dość rzadko eksponowanego w galeriach polskich. Przedstawia prawdopodobnie poetkę Ednę St. Vincent Millay (1892–1950).

Namalowany wizerunek człowieka daje odbiorcy wyjątkową możliwość dialogu nie tylko z przedstawionym modelem, ale także z artystą, który zaprezentował także własne widzenie portretowanej osoby. Spotkanie będzie zatem okazją do pogłębionej analizy wielu aspektów sztuki portretowej.

Zapraszamy serdecznie! Wydarzenie jest biletowane: 10 zł/os.

Wydarzenie: OBRAZowe OPOWIADANIA „Portret – dialog pomiędzy modelem, malarzem i odbiorcą –kontynuacja”

Termin: 10 stycznia 2024 r., godz. 11.00

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Kustosz: Anna Kroplewska-Gajewska

Data: 
10.01.2024 11:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.