„Od przyrodnika do technika” po raz szósty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Od przyrodnika do technika” po raz szósty

Eko, Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy konkursu „Od przyrodnika do technika” z opiekunami

Finał 6. edycji  Konkursu Przyrodniczo-Technicznego pod hasłem „Od przyrodnika do technika” odbył się 30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.

Konkurs Przyrodniczo-Techniczny pod hasłem „Od przyrodnika do technika” w roku szkolnym 2022/2023 organizowany był po raz szósty. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika oraz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

Celem Konkursu Przyrodniczo-Technicznego jest uwrażliwienie młodzieży na problemy związane z ochroną środowiska przyrodniczego, zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska integrującej się Europy, rozwijanie poczucia współodpowiedzialności za środowisko naturalne, a także zainteresowań zawodowych uczniów i podkreślenie znaczenia zawodów technicznych. Konkurs adresowany był do uczniów klas ósmych szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Do 24 marca 2023 r. wśród uczniów klas ósmych szkół podstawowych przeprowadzono szkolne eliminacje pn. „Test – EKO”. Łącznie w I etapie uczestniczyło 417 uczniów z 29 szkół województwa kujawsko-pomorskiego, nad którymi opiekę merytoryczną sprawowało 29 nauczycieli.

>>> Lista szkół biorących udział w konkursie

Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 83 uczniów, którzy 4 kwietnia 2023 r. na platformie testowej „Test portal” zmagali się z pytaniami pn. „Świat wokół mnie” z zakresu 5 branż: środowisko i technika, zielony krajobraz, zwierzęta towarzyszące, czysta energia, ochrona przyrody w krajach Unii Europejskiej.

Do finału „DIY” czyli zrób to sam zakwalifikowało się 15 uczniów z dziewięciu szkół: SP nr 14 w Toruniu, SP nr 27 w Toruniu, SP w Dąbrowie Biskupiej, SP w Pieraniu, SP w Sypniewie, SP w Książkach, SP w Nowej Wsi, SP w Łubiance, SP nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim.

Trzeci etap konkursu odbył się 30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu i składał się z dwóch części: testu wiedzy i testu umiejętności praktycznych. Oceny uczestników dokonało jury stanowiące zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych ZSIŚ w Toruniu. Podczas pierwszej części finału uczestnicy rozwiązywali test z zakresu pięciu kategorii konkursowych, który pozwolił wyłonić 6 laureatów konkursu. W drugiej części finału laureaci zmagali się z zadaniami praktycznymi, które przeprowadzane były na indywidualnych stanowiskach i wymagały łączenia wiedzy z praktyką.

Ostatecznie wyniki konkursu prezentują się następująco:
I miejsce: Marcel Zwolak, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi
II miejsce: Liliana Kropisz, Szkoła Podstawowa nr 14 w Toruniu
III miejsce: Paweł Cisoń, Szkoła Podstawowa w Łubiance
IV miejsce: Wioletta Walewska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Biskupiej,
V miejsce: Nicole Chełminiak, Szkoła Podstawowa nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim
VI miejsce: Nikola Jankowska, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi

Wszyscy laureaci konkursu zdobyli atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów:
•    Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu,
•    Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty p. Marek Gralik,
•    Prezydent Miasta Torunia p. Michał Zaleski,
•    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu,
•    Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu,
•    Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi,
•    Kolegium Nauk Technicznych WSG filia w Toruniu,
•    PGE Toruń S.A.

O wzroście znaczenia konkursu „Od przyrodnika do technika” świadczy objęcie Honorowym Patronatem przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Torunia, a także fakt, że zgodnie z komunikatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty z 22 lutego 2023r. konkurs może być wymieniony na świadectwie ukończenia szkoły i jest dodatkowo punktowany przy postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024.

Najczęściej czytane aktualności

 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.