„Od przyrodnika do technika” po raz szósty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

„Od przyrodnika do technika” po raz szósty

Eko, Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: uczestnicy konkursu „Od przyrodnika do technika” z opiekunami

Finał 6. edycji  Konkursu Przyrodniczo-Technicznego pod hasłem „Od przyrodnika do technika” odbył się 30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.

Konkurs Przyrodniczo-Techniczny pod hasłem „Od przyrodnika do technika” w roku szkolnym 2022/2023 organizowany był po raz szósty. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika oraz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

Celem Konkursu Przyrodniczo-Technicznego jest uwrażliwienie młodzieży na problemy związane z ochroną środowiska przyrodniczego, zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska integrującej się Europy, rozwijanie poczucia współodpowiedzialności za środowisko naturalne, a także zainteresowań zawodowych uczniów i podkreślenie znaczenia zawodów technicznych. Konkurs adresowany był do uczniów klas ósmych szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Do 24 marca 2023 r. wśród uczniów klas ósmych szkół podstawowych przeprowadzono szkolne eliminacje pn. „Test – EKO”. Łącznie w I etapie uczestniczyło 417 uczniów z 29 szkół województwa kujawsko-pomorskiego, nad którymi opiekę merytoryczną sprawowało 29 nauczycieli.

>>> Lista szkół biorących udział w konkursie

Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 83 uczniów, którzy 4 kwietnia 2023 r. na platformie testowej „Test portal” zmagali się z pytaniami pn. „Świat wokół mnie” z zakresu 5 branż: środowisko i technika, zielony krajobraz, zwierzęta towarzyszące, czysta energia, ochrona przyrody w krajach Unii Europejskiej.

Do finału „DIY” czyli zrób to sam zakwalifikowało się 15 uczniów z dziewięciu szkół: SP nr 14 w Toruniu, SP nr 27 w Toruniu, SP w Dąbrowie Biskupiej, SP w Pieraniu, SP w Sypniewie, SP w Książkach, SP w Nowej Wsi, SP w Łubiance, SP nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim.

Trzeci etap konkursu odbył się 30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu i składał się z dwóch części: testu wiedzy i testu umiejętności praktycznych. Oceny uczestników dokonało jury stanowiące zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych ZSIŚ w Toruniu. Podczas pierwszej części finału uczestnicy rozwiązywali test z zakresu pięciu kategorii konkursowych, który pozwolił wyłonić 6 laureatów konkursu. W drugiej części finału laureaci zmagali się z zadaniami praktycznymi, które przeprowadzane były na indywidualnych stanowiskach i wymagały łączenia wiedzy z praktyką.

Ostatecznie wyniki konkursu prezentują się następująco:
I miejsce: Marcel Zwolak, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi
II miejsce: Liliana Kropisz, Szkoła Podstawowa nr 14 w Toruniu
III miejsce: Paweł Cisoń, Szkoła Podstawowa w Łubiance
IV miejsce: Wioletta Walewska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Biskupiej,
V miejsce: Nicole Chełminiak, Szkoła Podstawowa nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim
VI miejsce: Nikola Jankowska, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi

Wszyscy laureaci konkursu zdobyli atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów:
•    Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu,
•    Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty p. Marek Gralik,
•    Prezydent Miasta Torunia p. Michał Zaleski,
•    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu,
•    Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu,
•    Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi,
•    Kolegium Nauk Technicznych WSG filia w Toruniu,
•    PGE Toruń S.A.

O wzroście znaczenia konkursu „Od przyrodnika do technika” świadczy objęcie Honorowym Patronatem przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Torunia, a także fakt, że zgodnie z komunikatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty z 22 lutego 2023r. konkurs może być wymieniony na świadectwie ukończenia szkoły i jest dodatkowo punktowany przy postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...