Odpowiedź dot. artykułu Gazety Wyborczej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź dot. artykułu Gazety Wyborczej

Miasto
Data publikacji: 15 listopada 2023

W związku z brakiem publikacji ze strony redakcji Gazety Wyborczej odpowiedzi Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Torunia z 10.11.2023 r. na artykuł „Gdzie jesteś, panie prezydencie Zaleski? Czas się rozliczyć z ESK i bałaganu na bulwarze” (Wyborcza.pl 9.11.2023 r.) autorstwa red. Pauliny Błaszkiewicz, poniżej publikujemy treść wysłaną do Pana Sławomira Łopatyńskiego, zastępcy redaktora naczelnego Gazety Wyborczej w Toruniu:

Szanowny Panie Redaktorze,

odpowiadając na tytułowe pytanie zadane przez red. Paulinę Błaszkiewicz w artykule „Gdzie jesteś, panie prezydencie Zaleski? Czas się rozliczyć z ESK i bałaganu na bulwarze” (Wyborcza.pl 9.11.2023 r.) i zawarty w tekście zarzut, jakoby cyt.: „Zalane średniowieczne relikty na Bulwarze Filadelfijskim i porażka podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to dwa ważne tematy w Toruniu, o których prezydent Michał Zaleski nie chce rozmawiać z dziennikarzami”, informuję, że:

         Prezydent Miasta Torunia niezmiennie, od ponad 20 lat, jest dostępny dla mediów i obecny średnio raz w tygodniu na specjalnie organizowanych konferencjach prasowych, na których odpowiada także na pytania niedotyczące tematyki konferencji. To, że Pani redaktor P. Błaszkiewicz nie przyjmuje zaproszenia na te konferencje i zazwyczaj w nich nie uczestniczy, nie może być podstawą do formułowania tak daleko posuniętych wniosków. Niemniej jednak, na konferencji 13 października dot. budżetu obywatelskiego, na której red. P. Błaszkiewicz była obecna i zadawała pytania spoza tematu konferencji – prezydent na wszystkie odpowiedział!

         Ponadto, prezydent M. Zaleski bierze udział w wielu spotkaniach i wydarzeniach z udziałem dziennikarzy. Zarzut sformułowany w tekście p. Błaszkiewicz jest po prostu kłamliwy, a wysuwanie tezy, że nie ma innych ważnych tematów w mieście niż ESK, czy inwestycja na Bulwarze Filadelfijskim, świadczy o tym, że Pani redaktor nie zna bieżących problemów mieszkańców, z jakimi zwracają się do prezydenta najczęściej. Prezydent poza spotkaniami z mediami w każdy wtorek przyjmuje bezpośrednio mieszkańców, którzy przychodzą z przeróżnymi sprawami, od mieszkaniowych, poprzez drogowe i komunikacyjne aż po sprawy z szeroko pojętej pomocy społecznej.

         Z uwagi na napięty kalendarz, prezydent nie jest w stanie odpowiadać na wszystkie pytania dziennikarzy osobiście, dlatego robi to codziennie rzecznik prasowy i to w możliwie szybkim, niekiedy nawet kilkugodzinnym terminie – w zależności od złożoności zagadnienia i dostępności kompetentnych informacji z wydziałów merytorycznych urzędu. Przy czym warto zaznaczyć, że ustawa Prawo prasowe przewiduje na odpowiedź termin 14-dniowy.

         W tematach bieżących, szczególnie nurtujących zarówno mieszkańców, jak i dziennikarzy, w serwisie miejskim oraz na profilu Prezydenta na Facebooku pojawiają się informacje i oświadczenia, zawierające wypowiedź prezydenta Michała Zaleskiego, bądź przedstawiciela wydziału odpowiedzialnego za realizację zadania. Tak było w przywołanym przez Panią Redaktor temacie Bulwaru Filadelfijskiego (https://www.torun.pl/pl/sluzby-pracuja-na-bulwarze) oraz wyników konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 (https://www.torun.pl/pl/tytul-esk-nie-dla-nas-idziemy-dalej).

         „Dziennikarze od kilku tygodni próbują porozmawiać z prezydentem przy różnych okazjach i słyszą, że to nie ten czas.” – pisze Pani Redaktor, więc wyjaśniam. Np. uroczyste doroczne spotkanie prezydenta z kilkudziesięcioma  kombatantami z okazji Narodowego Święta Niepodległości czy wizyta Ambasadora Ukrainy, kraju nękanego wojną, to rzeczywiście nie czas na rozmowy o bieżących sprawach miasta – choćby z szacunku dla bohaterów tych wydarzeń. Na marginesie, forma zadawania pytań przez zainteresowanych Panów (nie przez Panią Redaktor) – mocno emocjonalna, wręcz agresywna- również nie przystaje do charakteru wspomnianych wyżej wydarzeń.

         Najbliższa konferencja prasowa prezydenta Michała Zaleskiego dotycząca najczęściej poruszanych przez dziennikarzy tematów odbędzie się 13 listopada w poniedziałek. Serdecznie zapraszam!

 

Z poważaniem,

Malwina Jeżewska

Rzeczniczka Prasowa Prezydenta Miasta Torunia

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Na zdjęciu: młodzi chłopcy siedzą przed monitorem i grają w e-hokeja
  Miasto, Sport
  Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.