Oficerska Szkoła Artylerii kończy 100 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Oficerska Szkoła Artylerii kończy 100 lat

Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

1 czerwca 1923 r. powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. W 2023 r. mija 100 lat od tego wydarzenia. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Artylerzystów organizuje rocznicowe obchody upamiętniające datę powstania toruńskiej szkoły artyleryjskiej. Współorganizatorem obchodów jest Gmina Miasta Toruń. - Chcemy potwierdzić rolę i znaczenie kształcenia kadr artyleryjskich i rakietowych w naszym mieście - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Artyleria jest jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych współczesnego Torunia. Kojarzy się z prestiżem i oficerską klasą. Pielęgnowanie tradycji artyleryjskich, które w 2002 r. przejęło Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania miasta, zarówno pod względem poczucia bezpieczeństwa, jak i patriotycznego wychowania.

- W całym środowisku wojskowym mówi się, że stolicą polskiej artylerii jest Toruń. Ja zawsze z dumą przeżywałem, że to w naszym mieście odbywa się kształcenie najlepszych kadr artylerii, a póżniej wojsk rakietowych. Wiem, że z dumą do tego także wielu torunian się odnosi, dlatego kiedy nadszedł czas do przygotowań obchodów setnej rocznicy powstania szkolnictwa artyleryjskiego włączyliśmy się również do tych przygotowań, wspierając Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia - powiedział na konferencji prasowej zwołanej specjalnie z okazji obchodów rocznicowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

W ramach obchodów 30 marca 2023 r. odbyła się już konferencja pt. „Toruń kuźnią kadr oficerskich”, która oficjalnie zainaugurowała tegoroczne uroczystości. Rocznicowe obchody są dwuetapowe – właściwe uroczystości odbędą się w dniach 1-2 czerwca 2023 r. - Dzięki pomocy władz samorządowych i prezydenta miasta Torunia mamy możliwość zorganizowania obchodów zarówno w naszych koszarach, jak i na Rynku Staromiejskim. Ponieważ Dzień Otwartych Koszar zbiega się z Dniem Dziecka przewidzieliśmy szereg atrakcji dla najmłodszych. Zapraszamy wszystkich byłych pracowników kadry i przede wszystkim mieszkańców miasta. To będzie dla nas zaszczyt jak umilicie Państwo swoją obecnością nasze obchody - podkreślił podczas konferencji komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk Remigiusz Zieliński.


Program obchodów 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu

1 czerwca 2023 r. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Toruń ul. Sobieskiego 36:

godz. 9.00-13.00 Dzień Otwartych Koszar w CSAiU

2 czerwca 2023 r., Rynek Staromiejski:

godz. 8.30 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polskich Artylerzystów – Plac ToMiTo

godz. 8.40 Przemarsz pododdziałów CSAiU do Kościoła Garnizonowego, Pl. Św. Katarzyny

godz. 9.00 Msza Św. w intencji artylerzystów

godz. 10.00 Przemarsz pododdziałów CSAiU na Rynek Staromiejski

godz. 10.30 Meldunek i uroczysty apel

godz. 16.00-20.00 Muzeum Artylerii w Toruniu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Toruń ul. Sobieskiego 28:

Dzień Muzealny połączony z pokazem współczesnego sprzętu wojskowego

 

Krótki rys historyczny

Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego 1 czerwca 1923 r. Przeobrażała się ona na przestrzeni lat:

 • 9 sierpnia 1928 r. została przemianowana na Szkołę Podchorążych Artylerii
 • Uczelnia funkcjonowała do września 1939 r. W latach 1923-1939 wykształcono w niej 2184 absolwentów
 • W okresie drugiej wojny światowej walczyli oni na wszystkich frontach, działali aktywnie w ruchu oporu, prowadzili działalność konspiracyjną w obozach jenieckich. Za udział w walce 179 absolwentów zostało uhonorowanych orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny wielu z nich było represjonowanych i niesłusznie skazanych.
 • 5 lipca 1944 r. rozkazem dowódcy 1 Armii Wojska Polskiego w Toruniu ponownie powołano Oficerską Szkołę Artylerii, a 15 marca 1945 r. Oficerską Szkołę Artylerii nr 2
 • 12 października 1954 r. Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu nadano imię generała Józefa Bema
 • W latach sześćdziesiątych do uzbrojenia Sił Zbrojnych wprowadzono broń rakietową. Sytuacja ta spowodowała, że 21 lipca 1965 r. powołano Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii, która dwa lata później otrzymała status wyższej uczelni zawodowej
 • W wyniku zmian restrukturyzacyjnych po roku 1989 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. Józefa Bema

Z kolei 1 października 2002 r. na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej utworzono Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu im. gen. Józefa Bema, które kontynuuje dziedzictwo tradycji Oficerskiej Szkoły Artylerii. Centrum jest jednostką szkolną bezpośrednio podległą Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Zadaniem Centrum jest kształcenie kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz szkoleniem specjalistycznym żołnierzy w ramach systemu doskonalenia zawodowego.

Znakiem bliskich związków środowiska artyleryjskiego z Toruniem jest anielski herb miasta Torunia trwale zdobiący Sztandar Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, który społeczeństwo kujawsko-pomorskie przekazało toruńskim żołnierzom 5 czerwca 2004 r. na Rynku Staromiejskim. Ten sam herb odnajdziemy też na oficjalnej odznace pamiątkowej Centrum – tuż obok artyleryjskiej symboliki.

Zdj. Małgorzata Litwin/Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...