Oficerska Szkoła Artylerii kończy 100 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Oficerska Szkoła Artylerii kończy 100 lat

Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

1 czerwca 1923 r. powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. W 2023 r. mija 100 lat od tego wydarzenia. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Artylerzystów organizuje rocznicowe obchody upamiętniające datę powstania toruńskiej szkoły artyleryjskiej. Współorganizatorem obchodów jest Gmina Miasta Toruń. - Chcemy potwierdzić rolę i znaczenie kształcenia kadr artyleryjskich i rakietowych w naszym mieście - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Artyleria jest jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych współczesnego Torunia. Kojarzy się z prestiżem i oficerską klasą. Pielęgnowanie tradycji artyleryjskich, które w 2002 r. przejęło Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania miasta, zarówno pod względem poczucia bezpieczeństwa, jak i patriotycznego wychowania.

- W całym środowisku wojskowym mówi się, że stolicą polskiej artylerii jest Toruń. Ja zawsze z dumą przeżywałem, że to w naszym mieście odbywa się kształcenie najlepszych kadr artylerii, a póżniej wojsk rakietowych. Wiem, że z dumą do tego także wielu torunian się odnosi, dlatego kiedy nadszedł czas do przygotowań obchodów setnej rocznicy powstania szkolnictwa artyleryjskiego włączyliśmy się również do tych przygotowań, wspierając Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia - powiedział na konferencji prasowej zwołanej specjalnie z okazji obchodów rocznicowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

W ramach obchodów 30 marca 2023 r. odbyła się już konferencja pt. „Toruń kuźnią kadr oficerskich”, która oficjalnie zainaugurowała tegoroczne uroczystości. Rocznicowe obchody są dwuetapowe – właściwe uroczystości odbędą się w dniach 1-2 czerwca 2023 r. - Dzięki pomocy władz samorządowych i prezydenta miasta Torunia mamy możliwość zorganizowania obchodów zarówno w naszych koszarach, jak i na Rynku Staromiejskim. Ponieważ Dzień Otwartych Koszar zbiega się z Dniem Dziecka przewidzieliśmy szereg atrakcji dla najmłodszych. Zapraszamy wszystkich byłych pracowników kadry i przede wszystkim mieszkańców miasta. To będzie dla nas zaszczyt jak umilicie Państwo swoją obecnością nasze obchody - podkreślił podczas konferencji komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk Remigiusz Zieliński.


Program obchodów 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu

1 czerwca 2023 r. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Toruń ul. Sobieskiego 36:

godz. 9.00-13.00 Dzień Otwartych Koszar w CSAiU

2 czerwca 2023 r., Rynek Staromiejski:

godz. 8.30 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polskich Artylerzystów – Plac ToMiTo

godz. 8.40 Przemarsz pododdziałów CSAiU do Kościoła Garnizonowego, Pl. Św. Katarzyny

godz. 9.00 Msza Św. w intencji artylerzystów

godz. 10.00 Przemarsz pododdziałów CSAiU na Rynek Staromiejski

godz. 10.30 Meldunek i uroczysty apel

godz. 16.00-20.00 Muzeum Artylerii w Toruniu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Toruń ul. Sobieskiego 28:

Dzień Muzealny połączony z pokazem współczesnego sprzętu wojskowego

 

Krótki rys historyczny

Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego 1 czerwca 1923 r. Przeobrażała się ona na przestrzeni lat:

 • 9 sierpnia 1928 r. została przemianowana na Szkołę Podchorążych Artylerii
 • Uczelnia funkcjonowała do września 1939 r. W latach 1923-1939 wykształcono w niej 2184 absolwentów
 • W okresie drugiej wojny światowej walczyli oni na wszystkich frontach, działali aktywnie w ruchu oporu, prowadzili działalność konspiracyjną w obozach jenieckich. Za udział w walce 179 absolwentów zostało uhonorowanych orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny wielu z nich było represjonowanych i niesłusznie skazanych.
 • 5 lipca 1944 r. rozkazem dowódcy 1 Armii Wojska Polskiego w Toruniu ponownie powołano Oficerską Szkołę Artylerii, a 15 marca 1945 r. Oficerską Szkołę Artylerii nr 2
 • 12 października 1954 r. Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu nadano imię generała Józefa Bema
 • W latach sześćdziesiątych do uzbrojenia Sił Zbrojnych wprowadzono broń rakietową. Sytuacja ta spowodowała, że 21 lipca 1965 r. powołano Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii, która dwa lata później otrzymała status wyższej uczelni zawodowej
 • W wyniku zmian restrukturyzacyjnych po roku 1989 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. Józefa Bema

Z kolei 1 października 2002 r. na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej utworzono Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu im. gen. Józefa Bema, które kontynuuje dziedzictwo tradycji Oficerskiej Szkoły Artylerii. Centrum jest jednostką szkolną bezpośrednio podległą Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Zadaniem Centrum jest kształcenie kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz szkoleniem specjalistycznym żołnierzy w ramach systemu doskonalenia zawodowego.

Znakiem bliskich związków środowiska artyleryjskiego z Toruniem jest anielski herb miasta Torunia trwale zdobiący Sztandar Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, który społeczeństwo kujawsko-pomorskie przekazało toruńskim żołnierzom 5 czerwca 2004 r. na Rynku Staromiejskim. Ten sam herb odnajdziemy też na oficjalnej odznace pamiątkowej Centrum – tuż obok artyleryjskiej symboliki.

Zdj. Małgorzata Litwin/Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Będą zmiany w komunikacji miejskiej na Podgórzu
  Miasto, MZK
  Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia na tle błękitnego nieba
  Miasto
  23 maja 2024 r. o godz. 10:00 rozpocznie się 2. sesja Rady Miasta Torunia IX kadencji.
 • Na zdjęciu: seniorzy wraz z prezydentem Pawłem Gulewskim i jego zastępczynią Dagmarą Zielińską siedzą na ławeczce, za nimi drzewa
  Eko, Miasto
  Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.
 • Miasto
  Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Delegacja chińska z Ambasadorem Sun Linjiangiem i prezesem Adamem Marszałkiem
  Biznes, Miasto
  Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Zawodnicy Akademickiego Klubu Karate Tradycyjnego przywieźli z Mistrzostw Europy w Słowenii pięć medali.
 • Wieczna miłość i „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem w roli głównej będą motywem przewodnim 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze!
 • Bławatkowa na toruńskich Wrzosach zyskała zupełnie nowy wygląd. Wszystko to za sprawą zakończonej w tym miejscu przebudowy.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Mień, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
 • Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.
 • Delegacja Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Wyjazd był wspierany przez Miasto Toruń.
 • Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.