Ogródki z bonifikatą | www.torun.pl

Ogródki z bonifikatą

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 13 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


ogródek na starówce w porze wieczornej

O 90 procent zmniejszone zostaną wysokości stawek opłat za zajęcie 1 m² pasa drogowego na toruńskich drogach publicznych - taką decyzję podjęli radni na 30. Sesji Rady Miasta Torunia 13 maja 2021 r. Uchwała ma wesprzeć przedsiębiorców, których dochody zostały znacznie uszczuplone przez pandemię.

Zmiana obejmie przesiębiorców prowadzących ogródki gastronomiczne, ale także stawiane okresowo stragany i punkty sprzedaży. Do tej pory wynosiła ona 4 zł za każdy m² zajęcia pasa drogowego na drogach zarządzanych przez Miejski Zarząd Dróg w obszarze staromiejskim i 1 zł na pozostałych drogach. Od 1 czerwca będzie to niezależnie od obszaru 40 gr.

- Wierzymy, że ta zmiana odpłatności przyczyni się do zwiększenia liczby wniosków o wydanie decyzji - podkreślał podczas sesji zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz

Obniżka będzie obowiązywać od 1 czerwca 2021 r. do 31 października 2021 r. Skutkiem finansowym przyjęcia projektu uchwały będzie utrata wpływów do budżetu miasta w wysokości ok. 85 tys. zł.

Do tej pory wpłynęło 20 wniosków o ogródki, które mają się znaleźć na ulicach zarządzanych przez MZD, zarówno w centrum jak i poza nim. Po wejściu w życie uchwały opłata zostanie również zmieniona dla tych przedsiębiorców, którym już wydano decyzje. W ubiegłym roku na terenach zarządzanych przez MZD było 41 takich obiektów.

Warto przypomnieć, że takie obniżki, wprowadzone na mocy innej uchwały rady miasta, obowiązują już dla ogródków usytuowanych na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego, pozostających w zarządzie Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Obowiązują one do 31 sierpnia 2021 r., jednak przedsiębiorcy mogą oni liczyć na taką samą pomoc od 1 września do 15 listopada 2021 r., jeśli dotkną ich ograniczenia lub zakaz działalności w związku z pandemią oraz jeśli wskażą spadek przychodów o co najmniej 40 procent w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019.

W 2020 roku na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego były 44 ogródki gastronomiczne. W tej chwili BTCM przyjął 52 wnioski o zawarcie umowy na najem terenu. Ostatecznie pracownicy biura spodziewają się ok. 60 wniosków. Dodajmy, że w tym roku drogi wewnętrzne zespołu staromiejskiego poszerzone zostały o ul. Szczytną, Szewską i Most Pauliński.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus, Miasto
  319 osób zgłosiło się do punktu w toruńskiej galerii Plaza i przyjęło szczepionkę przeciw koronawirusowi. W niedzielę, 13 czerwca 2021 r. na chętnych czekamy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej.
 • Miasto
  Na 13 czerwca 2021 r. zaplanowano drugi i ostatni dzień pikniku w Muzeum Twierdzy Toruń. Po deszczowej sobocie, niedziela zapowiada się ciepła i bez opadów. Zapraszamy!
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 3 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.
 • Kultura, Miasto
  Na ostatni weekend sezonu artystycznego Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała weekend poświęcony rosyjskiemu kompozytorowi Igorowi Strawińskiemu. 11 czerwca publiczność w CKK Jordanki wysłuchała koncertu "Ogniste fajerwerki".
 • Miasto, Sport
  W 9. rundzie PGE Ekstraligi eWinner Apator Toruń uległ przed własną publicznością drużynie Bertard Sparta Wrocław 36:54.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  W sobotę, 12 czerwca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić nagłe opady gradu i burze.