Oświadczenie Komitetu Organizacyjnego HME | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Oświadczenie Komitetu Organizacyjnego HME

Miasto, Sport
Data publikacji: 20 marca 2021
Widok na bieżnię w Arenie Toruń, startujących biegaczy i napis Toruń oraz herb miasta

Stanowisko Komitetu Organizacyjnego Halowych Mistrzostw Europy Toruń 2021 dotyczące zakażeń COVID-19 przez lekkoatletów i członków drużyn biorących udział w zawodach.

Szanowni Państwo,

w związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi zarażeń COVID-19 przez lekkoatletów oraz członków drużyn, którzy uczestniczyli w Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu przedstawiamy stanowisko Lokalnego Komitetu Organizacyjnego.

Lokalny Komitet Organizacyjny zostały poinformowany, że pozytywne przypadki zakażenia zostały wykryte po zakończeniu mistrzostw, na podstawie przeprowadzonych testów po przyjeździe do domu przez lekkoatletów i członków sztabu z konkretnych krajów.

Lokalny Komitet Organizacyjny, European Athletics oraz krajowe organy sanitarne ustaliły ścisły protokół sanitarno-medyczny Halowych Mistrzostw Europy. Prace nad planem trwały kilka miesięcy, podczas których analizowano bieżącą sytuację w Polsce, jak i w Europie oraz aktualne opracowania medyczne dotyczące wirusa COVID-19. Finalny plan został zaakceptowany przez wszystkie zainteresowane strony oraz uznany za najbardziej bezpieczny.

Lokalny Komitet Organizacyjny dołożył wszelkich starań, aby wszyscy lekkoatleci, członkowie drużyn, sędziowie, przedstawiciele mediów oraz wszystkie pozostałe osoby zaangażowane w organizację Mistrzostw mogły bezpiecznie w nich uczestniczyć. W tym celu wszystkie akredytowane osoby były kilkakrotnie badane testami RT-PCR oraz RT-LAMP, obowiązywał nakaz stałego noszenia maseczek (z wyjątkiem spożywania posiłków i podczas rywalizacji), dezynfekcji rąk, zachowywania dystansu oraz unikania socjalizacji i kontaktu z osobami postronnymi (nieakredytowanymi).

Niestety w trakcie prac raportowych bezpośrednio po zakończeniu Mistrzostw, zostały ujawnione fakty świadczące o tym, że wspomniany wyżej ścisły protokół sanitarno-medyczny, który obejmował także hotele drużyn, nie zawsze był w pełni przestrzegany. Na przykład obowiązek noszenia masek przez cały czas, w niektórych hotelach był łamany nagminnie, szczególnie po zakończeniu zawodów oraz przed wyjazdem wielu drużyn do domu. Ponadto odnotowane zostały przypadki socjalizacji między członkami różnych drużyn oraz inten.cjonalne kontakty z osobami niezwiązanymi z Mistrzostwami (przemieszczanie się taksówkami).

Lokalny Komitet Organizacyjny zrobił wszystko, aby Halowe Mistrzostwa Europy przebiegły bezpiecznie, natomiast nie miał wpływu na zachowania lekkoatletów poza Areną Toruń i nie może wziąć odpowiedzialności za konsekwencje tych czynów. Musimy pamiętać, że COVID-19 nie jest do końca poznanym zjawiskiem, nieustannie dowiadujemy się o jego nowych mutacjach, a naukowo potwierdzony okres inkubacji nie daje pełnej możliwości stwierdzenia kiedy doszło do zakażenia. Wierzymy, że doświadczenia z Torunia będą miały przełożenie na jeszcze lepsze przygotowanie wydarzeń, które będą w przyszłości organizowane w czasie pandemii.

Lokalny Komitet Organizacyjny życzy wszystkim sportowcom oraz sztabom reprezentacji szybkiego powrotu do pełni zdrowia oraz powodzenia w nadchodzącym sezonie na otwartym stadionie. Lokalny Komitet Organizacyjny nie będzie komentować indywidualnych zapytań od dziennikarzy w powyższej sprawie

 

/-/ Zbigniew Fiderewicz – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Halowych Mistrzostw Europy

/-/ Krzysztof Wolsztyński – Dyrektor Generalny oraz Zastępca Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Na zdjęciu: osoba na wózku jedzie chodnikiem, wokół spacerują ludzie
  Miasto
  W latach 2024-2028 Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie będzie kontynuować pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Toruńskie programy wsparcia ruszają już od stycznia 2024 r.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.