Otwarcie wystaw w nowym budynku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Otwarcie wystaw w nowym budynku

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Powołane do życia w 2003 r. Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego, mieściło się w maleńkiej kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 11. O najdalszych zakątkach świata, które zwiedzał wraz z żoną pochodzący z Torunia podróżnik, opowiadano w dwóch niewielkich pomieszczeniach. Równo dziesięć lat później nastąpi uroczyste otwarcie przestrzeni ekspozycyjnych poszerzonych o sąsiednią kamienicę przy ul. Franciszkańskiej 9.

Autorem scenariusza nowej wystawy, obok Magdaleny Nierzwickiej, jest warszawski antropolog i podróżnik Robert Andrzej Dul, znawca kultur pozaeuropejskich. Twórcy zaplanowali ją tak, by każda z sal eksponowała inny temat. Wchodzących do muzeum wita głos Elżbiety Dzikowskiej, która zachęca do wzniecenia w sobie pasji podróżowania poprzez wizytę w placówce. Prezentery w przestrzeni recepcyjnej wypełniają średniowieczne mapy, które, zgodnie z ówczesną wiedzą, pokazują jedynie trzy kontynenty: Afrykę, Europę i Azję. Na suficie z kolei widoczne są mapy nieba. Budynek przy ul. Franciszkańskiej 11 poświęcony jest w całości Amerykom.  W pierwszej sali znajdują się eksponaty związane z Indianami Amazonii, gauchos z Argentyny. Są tu również inkaskie i peruwiańskie naczynia archeologiczne oraz wspomnienie wyprawy na Machu Picchu.
Sala na piętrze przenosi nas do Ameryki Środkowej: Meksyku i Gwatemali. W 1974 r., właśnie w Meksyku, Tony Halik poznał Elżbietę Dzikowską, z którą odtąd dzielił życie i stworzył fantastyczny cykl filmowy „Pieprz i wanilia”. W tej przestrzeni znajdziemy niezwykle cenne eksponaty związane z kulturą Majów, m.in. tkaniny.

Nowy budynek wypełnią pamiątki z podróży Elżbiety Dzikowskiej pochodzące z różnych stron świata, związane m.in. z pierwotnymi plemionami. Pierwsza sala opowiada łowcach głów. Poznamy plemiona, które tym właśnie się trudniły: Asmatów z Nowej Gwinei oraz Konyak, zamieszkujące stan Nagaland w Indiach. Na salę afrykańską składają się trzy miniekspozycje pokazujące Gabon, Etiopię i Namibię. W kolejnym pomieszczeniu poznamy dokonania wielkich odkrywców i podróżników: da Gamy, Magellana, Kolumba i Cooka. Tu również zobaczymy różne środki lokomocji, które pomagały dawnym odkrywcom przemierzać świat. Zaprezentowano także zabytkowe kufry.

Prezentacje na II piętrze przeniosą nas do Chin oraz Indii. Zobaczymy ozdoby kobiet z indyjskiego Ladakhu, a także biżuterię chińskich mniejszości narodowych Dong, Miao i Yi. Biżuterii będzie zresztą w muzeum więcej, gdyż Elżbieta Dzikowska, z wykształcenia historyk sztuki, takie pamiątki z podróży przywozi najchętniej.

Na zakończenie zwiedzania przygotowano sylwetki najważniejszych polskich podróżników i odkrywców. Odbiorcy poznają działalność Pawła Edmunda Strzeleckiego, Forsterów pochodzących z Tczewa, którzy brali udział w drugiej wyprawie Jamesa Cooka, Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX w. przejechał rowerem Afrykę, hrabiego Edmunda Mycielskiego-Trojanowskiego z Aleksandrowa Kujawskiego, po którym zachowały się ciekawe diapozytywy z podróży po świecie z lat 1910-1920. Omówione zostaną także dokonania współczesnych postaci: Borysa Malkina, który przez 40 lat badał Indian Ameryki Południowej, Olgierda Budrewicza i Arkadego Fidlera.

Data: 
24.01.2013 17:00
Miejsce: 
Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika, ul. Franciszkańska 9-11
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Rusza rekrutacja do szkół podstawowych
  Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I na rok szkolny 2024/2025 potrwa od 4 marca 2024 r. (od godz. 12:00) do 15 marca 2024 r. (do godz. 15:00). Wyjątek stanowi rekrutacja do oddziałów sportowych, która kończy się 8 marca 2024 r. (o godz. 15:00).
 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Miasto
  4 marca 2024 r. od godz. 12.00 rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór potrwa do 15 marca 2024 r. do godz. 15.00.
 • Pociąg na dworcu Toruń Główny i pasażerowie na peronie
  Eko, Miasto
  Trasą Toruń Główny – Toruń Północ – Olek przejechał 2 marca 2024 r. historyczny pociąg z lat 70. XX wieku. W przejeździe uczestniczyły tłumy pasażerów.
 • Na zdjęciu: konferencja prasowa, nad stołem wisi godło
  Miasto
  4 marca 2024 r. rozpocznie się rekrutacja dzieci do przedszkoli i klas I szkół podstawowych. Jej zasady zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 29 lutego 2024 r. w Przedszkolu Miejskim nr 5.
 • Zbiorowe zdjęcie Mecenasów Toruńskiego Sportu 2023 na scenie Dworu Artusa
  Miasto, Sport
  W Dworze Artusa 70 sponsorów odebrało 1 marca 2024 r. tytuły Mecenasów Toruńskiego Sportu 2023, a prezydent Michał Zaleski - srebrny Medal za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego. Była to już dziesiąta uroczysta gala, odbywająca się od 2013 r. z inicjatywy Prezydenta Miasta Torunia dla uhonorowania firm wspierających toruńskich zawodników i...
 • 4 marca 2024 r. od godz. 12.00 rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór potrwa do 15 marca 2024 r. do godz. 15.00.
 • 29 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 13  odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Bydgoskie. To już 12. spotkanie w roku 2024. Rozpoczęło się tzw. spotkaniami stolikowymi, podczas których mieszkańcy mogli porozmawiać o różnych aspektach mieszkania w okręgu Bydgoskie z...
 • 20 lutego br. Pani Małgorzata Barbara Kruszewska obchodziła 100. urodziny. Z tej okazji, 29 lutego 2024 r. z jubilatką spotkał się Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Odpowiedź PMT na artykuł Pauliny Błaszkiewicz pt. „Gliński o kulisach powstania centrum Camerimage w Toruniu: To Zaleski wyszedł z 200 milionami”.
 • 29 lutego 2024 roku Prezydent Miasta Torunia ogłosił otwarty konkurs (19.2/2024) ofert na wykonanie w okresie od 01.07. do 31.12.2024 roku zadania publicznego związanego z realizacją zadań Gminy Miasta Toruń roku w zakresie rozwoju sportu: „Organizacja w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów...
 • W marzec wchodzimy na sportowo - Elana podejmie Zawiszę Bydgoszcz, Twarde Pierniki - Legię Warszawa, a Anioły - Konspol Słupcę. Do pokonania także wybrane dystanse w Biegu Tropem Wilczym.
 • 4 marca 2024 r. rozpocznie się rekrutacja dzieci do przedszkoli i klas I szkół podstawowych. Jej zasady zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 29 lutego 2024 r. w Przedszkolu Miejskim nr 5.
 • 14 wiat wzdłuż nowej linii tramwajowej zostało oklejonych promocyjnymi grafikami "Toruń Miasto Dobrych Połączeń". Aranżacje, które pojawiły się na bocznych ściankach, mają na celu nie tylko ozdobienie wiat, ale także pełnią funkcję zabezpieczająca przed wlotem ptaków we wiatę. Jest to także pomocne dla osób niedowidzących, które dzięki jaskrawym...