Pamiętajmy o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów

Drogi, Miasto
Data publikacji: 22 marca 2023
Autor: Marcin Pryka
Przejście dla pieszych z uczestnikami ruchu, pieszymi i rowerzystami

Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!

Mieszkańcy Torunia coraz chętniej przesiadają się z samochodów na rowery. Ze ścieżek rowerowych korzystają całe rodziny, najmłodsi i seniorzy. Dlatego rozwój infrastruktury rowerowej i promowanie zdrowego trybu życia są jednym z priorytetów na liście miejskich przedsięwzięć. Do inwestowania w tę infrastrukturę skłania nas zarówno intensywny ruch samochodowy, jak i szybko rosnąca liczba aktywnych rowerzystów. W mieście istnieje obecnie ok. 140 km infrastruktury rowerowej.

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o rowerzystów, jest zachowanie bezpieczeństwa na drogach. Na bezpieczeństwo wpływ ma wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Policjanci z toruńskiej drogówki apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pobliżu oznakowanych przejść i przejazdów rowerowych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Nie chronią ich żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne. Funkcjonariusze o rozwagę proszą również pieszych, aby zwracali uwagę na to, co się dzieje na drodze, zamiast spoglądać w telefon komórkowy. By nie wchodzili na „pasy” bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, zwracali uwagę na sygnalizację świetlną oraz nie przebiegali przez jezdnię.

Przypominamy o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych, jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest zmniejszona.

Warto podkreślić, że w celu poprawy bezpieczeństwa, od 2017 roku miasto Toruń realizuje Program Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Rowerzystów. W ramach programu podjęto szereg działań, które obejmują modernizację lub doposażenie przejść, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, montaż kocich oczek, wyniesionych przejść dla pieszych, aktywnych znaków na przejściach dla pieszych. Zamontowano sygnalizacje w miejscach, gdzie natężenie ruchu pieszego w ostatnim czasie znacząco wzrosło. Poprawiono widoczność przejazdów dla rowerzystów poprzez grubowarstwowe oznakowanie poziome i ich doświetlenie.

Tylko w 2022 r. zrealizowano szereg inwestycji poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Na przejściu dla pieszych na Trasie Prezydenta Raczkiewicza, przy skrzyżowaniu z ul. Małachowskiego zamontowano sygnalizację świetlną. Dokonano korekty w oprogramowaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Łódzka-Kniaziewicza-Strzałowa, w celu bezpiecznego przemieszczania się pieszych przez ul. Łódzką.

Droga Starotoruńska w okolicach kościoła i znajdującej się tam uczelni wyższej, ulica Podgórna przy skrzyżowaniu z ulicą Ogrodową i ul. Fałata 41- to miejsca w których w minionym roku zamontowano wyniesione przejścia dla pieszych. Takie przejście łączy zalety progu zwalniającego i przejścia dla pieszych w jednym. Dzięki zastosowaniu elementów odblaskowych jest dobrze widoczne przez kierowców zarówno w dzień, jak i w nocy i zmusza ich do fizycznego ograniczenia prędkości. Z kolei przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich na wysokości ulicy Witosa, w pobliżu szkoły, zamontowano próg zwalniający.

W tym roku w ramach realizowanego przez miasto Programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Rowerzystów kontynuowane jest doświetlanie przejść dla pieszych. Dodatkowe lampy zamontowano na przejściach: Kosynierów Kościuszkowskich- Kolankowskiego, Konstytucji 3 Maja (w okolicy kościoła) i na przejściu Szosa Chełmińska-Jelenia. Widoczność poprawiła się także na dwóch przejściach, zlokalizowanych na placu Honorowych Dawców Krwi.

W 2023 r. w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa zostaną zrealizowane następujące zadania:

 • budowa rond (Włocławska/Łódzka, Przy Skarpie/Konstytucji 3 Maja, Niesiołowskiego- Buszczyńskich, Bukowa-Buszczyńskich, Grudziądzka-PCK)
 • budowa wyniesionych skrzyżowań (Krasińskiego/Reymonta, Podgórna/Wiązowa,
 • przebudowa skrzyżowania ul. Szosa Lubicka/Płocka
 • wyniesione przejście dla pieszych przy SP nr 17
 • wyniesione przejście dla pieszych Konstytucji 3-go Maja na wysokości kościoła Paulinów
 • wyniesione przejście dla pieszych przy ul. Koniuchy na wysokości cmentarza
 • budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Łódzka/Okólna
 • kontynuacja doświetlenia przejść dla pieszych ( w tym roku dostawimy 20 lamp)

W tegorocznym programie miasto zaplanowało zlecenie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy ronda na skrzyżowaniach: Polna-Legionów, Watzenrodego i Hubego.

Kompendium wiedzy dla rowerzystów w Toruniu znajdziemy pod linkiem: https://mzd.torun.pl/rowerem-po-toruniu/

Zdj. adobestock

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.