Pamiętajmy o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pamiętajmy o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów

Drogi, Miasto
Data publikacji: 22 marca 2023
Autor: Marcin Pryka
Przejście dla pieszych z uczestnikami ruchu, pieszymi i rowerzystami

Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!

Mieszkańcy Torunia coraz chętniej przesiadają się z samochodów na rowery. Ze ścieżek rowerowych korzystają całe rodziny, najmłodsi i seniorzy. Dlatego rozwój infrastruktury rowerowej i promowanie zdrowego trybu życia są jednym z priorytetów na liście miejskich przedsięwzięć. Do inwestowania w tę infrastrukturę skłania nas zarówno intensywny ruch samochodowy, jak i szybko rosnąca liczba aktywnych rowerzystów. W mieście istnieje obecnie ok. 140 km infrastruktury rowerowej.

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o rowerzystów, jest zachowanie bezpieczeństwa na drogach. Na bezpieczeństwo wpływ ma wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Policjanci z toruńskiej drogówki apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pobliżu oznakowanych przejść i przejazdów rowerowych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Nie chronią ich żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne. Funkcjonariusze o rozwagę proszą również pieszych, aby zwracali uwagę na to, co się dzieje na drodze, zamiast spoglądać w telefon komórkowy. By nie wchodzili na „pasy” bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, zwracali uwagę na sygnalizację świetlną oraz nie przebiegali przez jezdnię.

Przypominamy o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych, jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest zmniejszona.

Warto podkreślić, że w celu poprawy bezpieczeństwa, od 2017 roku miasto Toruń realizuje Program Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Rowerzystów. W ramach programu podjęto szereg działań, które obejmują modernizację lub doposażenie przejść, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, montaż kocich oczek, wyniesionych przejść dla pieszych, aktywnych znaków na przejściach dla pieszych. Zamontowano sygnalizacje w miejscach, gdzie natężenie ruchu pieszego w ostatnim czasie znacząco wzrosło. Poprawiono widoczność przejazdów dla rowerzystów poprzez grubowarstwowe oznakowanie poziome i ich doświetlenie.

Tylko w 2022 r. zrealizowano szereg inwestycji poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Na przejściu dla pieszych na Trasie Prezydenta Raczkiewicza, przy skrzyżowaniu z ul. Małachowskiego zamontowano sygnalizację świetlną. Dokonano korekty w oprogramowaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Łódzka-Kniaziewicza-Strzałowa, w celu bezpiecznego przemieszczania się pieszych przez ul. Łódzką.

Droga Starotoruńska w okolicach kościoła i znajdującej się tam uczelni wyższej, ulica Podgórna przy skrzyżowaniu z ulicą Ogrodową i ul. Fałata 41- to miejsca w których w minionym roku zamontowano wyniesione przejścia dla pieszych. Takie przejście łączy zalety progu zwalniającego i przejścia dla pieszych w jednym. Dzięki zastosowaniu elementów odblaskowych jest dobrze widoczne przez kierowców zarówno w dzień, jak i w nocy i zmusza ich do fizycznego ograniczenia prędkości. Z kolei przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich na wysokości ulicy Witosa, w pobliżu szkoły, zamontowano próg zwalniający.

W tym roku w ramach realizowanego przez miasto Programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Rowerzystów kontynuowane jest doświetlanie przejść dla pieszych. Dodatkowe lampy zamontowano na przejściach: Kosynierów Kościuszkowskich- Kolankowskiego, Konstytucji 3 Maja (w okolicy kościoła) i na przejściu Szosa Chełmińska-Jelenia. Widoczność poprawiła się także na dwóch przejściach, zlokalizowanych na placu Honorowych Dawców Krwi.

W 2023 r. w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa zostaną zrealizowane następujące zadania:

 • budowa rond (Włocławska/Łódzka, Przy Skarpie/Konstytucji 3 Maja, Niesiołowskiego- Buszczyńskich, Bukowa-Buszczyńskich, Grudziądzka-PCK)
 • budowa wyniesionych skrzyżowań (Krasińskiego/Reymonta, Podgórna/Wiązowa,
 • przebudowa skrzyżowania ul. Szosa Lubicka/Płocka
 • wyniesione przejście dla pieszych przy SP nr 17
 • wyniesione przejście dla pieszych Konstytucji 3-go Maja na wysokości kościoła Paulinów
 • wyniesione przejście dla pieszych przy ul. Koniuchy na wysokości cmentarza
 • budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Łódzka/Okólna
 • kontynuacja doświetlenia przejść dla pieszych ( w tym roku dostawimy 20 lamp)

W tegorocznym programie miasto zaplanowało zlecenie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy ronda na skrzyżowaniach: Polna-Legionów, Watzenrodego i Hubego.

Kompendium wiedzy dla rowerzystów w Toruniu znajdziemy pod linkiem: https://mzd.torun.pl/rowerem-po-toruniu/

Zdj. adobestock

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
 • Miasto
  Dzięki podpisaniu umowy o przystąpieniu do programu, w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 52 powstanie kolejny dzienny dom pobytu dla seniorów. - W Toruniu szukamy jak najlepszych, najciekawszych i najbardziej oczekiwanych form pomocy również dla osób w wieku senioralnym - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach
  Kultura, Miasto
  Toruń jedynką wśród 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"!
 • Na zdjęciu: widok z drona na działki przy ul. Jonsonna, w tle Motoarena
  Biznes, Miasto
  3 125 000 złotych wpłynie do miejskiej kasy ze sprzedaży dwóch działek inwestycyjnych w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami. Nabywców znalazły tereny przy ul. Pera Jonssona i Rolniczej.
 • Na zdjęciu: widok z drona na torowisko i zielone tereny wokół
  Miasto, MZK
  Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył medal 30 maja 2023 r. w Dworze Artusa podczas sesji naukowej z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka. - Jestem zaszczycony, iż kopernikański Toruń może cieszyć się z tego, że ten okrągły jubileusz zechciał Pan Profesor spędzić w naszym mieście - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.
 • Trops SA - sieć sklepów z materiałami budowlanymi jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu „Tak się robi biznes Made In Toruń”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu.
 • Miasta hanzeatyckie - ich kultura, religijność i życie intelektualne - są tematem 138. Konferencji Hanzeatyckiego Towarzystwa Historycznego, odbywającej się w Toruniu 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w. W czerwcu Toruń będzie gospodarzem 43. Zjazdu Miast Nowej Hanzy – wydarzenia z udziałem reprezentantów ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy....
 • Druga edycja Pikniku z Kopernikiem i Olimpijczykiem zorganizowana została w Czerniewicach 27 maja 2023 r.
 • W Ratuszu Staromiejskim 29 maja 2023 r. gościł minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, by rozmawiać z samorządowcami o cyberzagrożeniach w administracji.
 • 30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W przeddzień tego święta prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z czterema rodzinami zastępczymi funkcjonującymi w naszym mieście. Prezydent złożył podziękowania za zaangażowanie, wrażliwość, otwarte serca i wytrwałe pokonywanie trudu, jaki na co dzień jest wkładany w tworzenie spójnej i...
 • Dzięki podpisaniu umowy o przystąpieniu do programu, w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 52 powstanie kolejny dzienny dom pobytu dla seniorów. - W Toruniu szukamy jak najlepszych, najciekawszych i najbardziej oczekiwanych form pomocy również dla osób w wieku senioralnym - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • 29 maja 2023 r. rusza nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia organizowane w publicznych placówkach oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • We wtorek 30 maja 2023 r. na bocznym odcinku Szosy Chełmińskiej - od ul. Dekerta do ul. Podgórnej - mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym.