Pandemia nie zwalnia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pandemia nie zwalnia

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 08 lutego 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski mówi podczas konferencji prasowej

Ostatnie dane dotyczące dziennej liczby zachorowań w Toruniu sugerują, że sytuacja epidemiczna powoli zmierza ku stabilizacji, jednak wirusem SARS-CoV-2 nadal zaraża się wielu mieszkańców. Statystyki epidemiczne podsumowujące bieżący rok przedstawił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Dzienna liczba zachorowań w Toruniu stabilizuje się. Jednak porównując dane tygodniowe nadal obserwujemy wzrost liczby zakażeńmówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Dla porównania, początek stycznia 2022 r. to ok. 500 zakażeń tygodniowo, ostatni tydzień stycznia to 1700 chorych na COVID-19, a przełom stycznia i lutego to już 1839 zachorowań tygodniowo. Niestety, nie możemy jeszcze mówić o tendencji spadkowej.

Dzienna liczba zakażeń Toruń - wykres - 8/02/2022

W ostatnich tygodniach wyraźnie wzrasta także liczba wykonywanych wymazów PCR. Na początku stycznia średnio zlecano 3700 testów tygodniowo, a pod jego koniec liczba ta urosła do 7140 (24.01-30.01.22).

Do obsługi tak dużej liczby osób chcących zrobić wymaz, potrzebne były kolejne punkty testowe. Od 3 lutego 2022 r. w ramach NZF funkcjonuje ich na terenie Torunia już dwanaście. Warto dodać, że trzy z nich znajdują się na lewobrzeżu.

- Dziękujemy Narodowemu Funduszowi Zdrowia za to, że wsłuchał się w nasze sugestie o zwiększeniu liczby punktów wymazowych oraz lokowaniu ich również na lewobrzeżu. Obecnie punkty wydają się być równomiernie rozłożone po całym mieściedodał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przypominamy, że od 27 stycznia test antygenowy można wykonać w aptekach, które spełniają standardy bezpieczeństwa. Badanie jest bezpłatne oraz dostępne bez potrzeby skierowania od lekarza. W Toruniu obecnie (stan na 8.02) dostępne są trzy takie punkty.

Legenda:

Znacznik w kolorze bordowym - punkty pobrań RT-PCR

znacznik fioletowy – punkty pobrań testów antygenowych


W Toruniu osobami, które ciężko przechodzą COVID-19, zajmują się dwie placówki: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 8.02) z 48 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 26 jest zajętych. Na dzień dzisiejszy jedno łóżko respiratorowe z czterech dostępnych jest wykorzystane.

Pobyt w szpitalu niestety nie zawsze kończy się powrotem do zdrowia. Do dzisiaj w wyniku COVID-19 w 2022 r. zmarły w Toruniu już 63 osoby.

Zgony w wyniku COVID-19 w Toruniu - wykres 0 8/02/2022

Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 może zapobiec szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 314 159 szczepień, z czego 61 446 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 126 611 mieszkańców (63,8% wszystkich mieszkańców, 67,1% uprawnionych).

Liczba szczepień w Toruniu, w tym trzecią dawką - 8/02/2022

Ochronić siebie i innych przed koronawirusem możemy poprzez stosowanie się do zasad bezpieczeństwa, np. poprzez noszenie maseczki. W ostatnim czasie do Torunia trafiło ok. miliona tych środków ochrony osobistej z Agencji Rezerw Materiałowych. Dystrybucją ich głównie zajmą się spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy domów oraz zrzeszenia. W przypadku zabudowy jednorodzinnej uruchomiliśmy 15 punktów odbioru zlokalizowanych w: szkołach podstawowych, Zespole Szkół Muzycznych oraz Centrum Aktywności Lokalnej Stawki. Więcej o dystrybucji maseczek przeczytać można tutaj – kliknij, aby przejść do informacji.


PRZYDATNE INFORMACJE


Konferencja prasowa Prezydenta Miasta Torunia, 8 lutego 2022 r.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pomnik św. Jana Pawła II, obok zielone drzewo
  Miasto
  Rada Miasta Torunia podczas 53. sesji 23 marca 2023 r. przyjęła stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II Honorowego Obywatela Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA.
 • Przed nami 9. Halowe Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters – Toruń 2023
  Miasto, Sport
  W sobotę, 25 marca 2023 roku, w Arenie Toruń odbędzie się uroczyste otwarcie 9. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters – Toruń 2023. Wstęp na uroczystość otwarcia, a także na całe zawody jest bezpłatny. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 18.00. Ceremonię otwarcia uświetni koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która wykona...
 • Po płycie do Grudziądzkiej
  Miasto, MZK
  Od piątku, 24 marca 2023 r., nieco inaczej pojedziemy fragmentem Szosy Chełmińskiej na odcinku od targowiska miejskiego do ul. Grudziądzkiej.
 • Pies w legowisku
  Miasto
  W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Rada Miasta Torunia podczas 53. sesji 23 marca 2023 r. przyjęła stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II Honorowego Obywatela Miasta Torunia.
 • Wydarzenie odbędzie się w Toruniu w dniach 3-4 kwietnia 2023.
 • Teren pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną trafił do miejskiej oferty sprzedażowej. Działkę na lewobrzeżu w Toruniu będzie można kupić w przetargu 16 maja 2023. Cena wywoławcza wynosi 1 800 000 zł.
 • Jak co roku Toruń włącza się w obchody „Godziny dla Ziemi WWF” – 25 marca 2023 r. od 20:30 do 21:30 wyłączona zostanie część iluminacji w mieście.   W 2023 roku „Godzina dla Ziemi WWF” w Polsce poświęcona jest walce z zanikiem różnorodności biologicznej. Według najnowszego raportu WWF Living Planet Report w ciągu ostatnich 50 lat liczebność...
 • To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w historii polskiego sportu! Kujawy i Pomorze w 2026 roku będą organizatorem halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce. Impreza odbędzie się w Arenie Toruń, w której dwa lata temu lekkoatleci rywalizowali o medale halowych mistrzostw Europy.
 • Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • 24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.