Pandemia w odwrocie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pandemia w odwrocie

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 08 marca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski mówi podczas konferencji, przed nim stoi wazon z żółtymi tulipanami

Wraz z nadchodzącym okresem wiosennym piąta fala pandemii wyraźnie spowalnia. Na COVID-19 choruje w naszym mieście nadal znaczna liczba osób, jednak jest ich nieporównanie mniej niż w poprzednim miesiącu. Szczegółowo o sytuacji epidemicznej w mieście mówił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Za nami trudny okres epidemiczny. W lutym stwierdzono kolejny rekord zakażeń od początku pandemii w naszym mieście – na COVID-19 zachorowało w Toruniu ponad sześć tysięcy czterysta osóbmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że najgorszy okres mamy za sobą. Na szczęście wskazują na to dane dzienne, gdzie obserwujemy wyraźną tendencję spadkową zakażeń.

Wykres - zakażenia koronawirusem miesięcznie 8.03.2022
Wykres - zakażenia koronawirusem dziennie 8/03/2022
Mimo że luty jest najkrótszym miesiącem roku, wykonano w nim najwięcej testów do rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2 – aż 21 029. W poprzednich miesiącach było to kolejno: 15 812 (grudzień 2021 r.) 19 643 (styczeń 2022 r.). W marcu liczba ta wynosi 4 288 (stan na 8.03)

W związku ze zmniejszającym się zainteresowaniem testowania, od tego tygodnia zmniejszyła się liczba punktów wykonujących wymazy RT-PCR w ramach NFZ w Toruniu. Od 7 marca 2022 r. test na koronawirusa można zrobić w jedenastu miejscach, a od najbliższej niedzieli (13 marca) w dziesięciu.

Legenda:

Znacznik w kolorze bordowym - punkty pobrań RT-PCR

znacznik fioletowy – punkty pobrań testów antygenowych

Omikron jest mutacją bardzo zaraźliwą, ale nie tak bardzo zjadliwą –duża liczba zakażeń nie powoduje znacznego wzrostu hospitalizacji pacjentów ani liczby zgonów. Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 8.03) z 34 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 24 są zajęte. Na dzień dzisiejszy dwa łóżka respiratorowe z czterech dostępnych są wykorzystane.

Wykres - zgony miesięcznie 8/03/2022

Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 może zapobiec szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 321 859 szczepień, z czego 65 263 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 128 444 mieszkańców (64,67% wszystkich mieszkańców, 68,1% uprawnionych).


PRZYDATNE INFORMACJE


Fot. Angelika Jaworska-Osiak

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.