Piąta fala w odwrocie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Piąta fala w odwrocie

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 22 lutego 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji

Piąta fala zakażeń koronawirusem w Toruniu spowalnia – tak wynika z ostatnich danych epidemicznych. Szczegółowe informacje o sytuacji w mieście przekazał na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Stabilizuje się liczba stwierdzonych dziennie zakażeń. Tendencję spadkową widzimy także porównując dane tygodniowe. Jeszcze dwa i trzy tygodnie temu liczba nowych zakażeń utrzymywała się między 1800 a 1900 tygodniowo, natomiast w poprzednim tygodniu spadła już do ok. 1500 – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Niestety dane miesięcznie nie mają tego samego pozytywnego wydźwięku – w lutym odnotowujemy nowy rekord zakażeń miesięcznych. Do 22 lutego 2022 r. w Toruniu na COVID-19 zachorowało 5436 osób.

Wykres - zakażenia koronawirusem tygodniowo i dziennie 22/02/2022

Wykresy - zakażenia koronawirusem miesięcznie 22/02/2022

W ostatnich tygodniach zmniejsza się także liczba wykonywanych wymazów PCR. W ostatnim tygodniu stycznia zlecono aż 7140 testów do rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2, natomiast w przeciągu ostatnich dwóch tygodni liczba ta wyniosła średnio 5 500.

Przypominamy, że jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, możesz skorzystać w Toruniu z dwunastu punktów pobrań testów PCR-owych oraz trzech antygenowych.

Legenda:

Znacznik w kolorze bordowym - punkty pobrań RT-PCR

znacznik fioletowy – punkty pobrań testów antygenowych


Omikron jest mutacją bardzo zaraźliwą, ale nie tak bardzo zjadliwą – wzrost zakażeń nie powoduje znacznego wzrostu hospitalizacji pacjentów ani liczby zgonów. Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 22.02) z 48 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 37 jest zajętych. Na dzień dzisiejszy cztery łóżka respiratorowe są wykorzystane.

Wykres - zgony w Toruniu koronawirus do 22/02/2022


Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 może zapobiec szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 319 263 szczepień, z czego 63 860 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 127 820 mieszkańców (64,36% wszystkich mieszkańców, 67,74% uprawnionych).
Szczepienia wiek w Toruniu do 22/02/2022


PRZYDATNE INFORMACJE


Konferencja prasowa prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w dniu 22 lutego 2022 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Od późnego popołudnia 5 grudnia 2022 r. należy spodziewać się marznących opadów deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oprócz marznących opadów deszczu oraz mżawki grożą nam mgły i zamglenia...
 • Inwestycje, Miasto
  W związku z kolejnym etapem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego od soboty 10 grudnia 2022 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie ul. Warneńczyka i Grudziądzkiej.
 • Zainwestuj w Toruniu – podsumowanie kampanii promocyjnej
  Miasto
  Zakończyła się ogólnopolska kampania prasowa promująca potencjał gospodarczy Torunia oraz miejskie tereny inwestycyjne. Kampania była elementem kompleksowych działań prowadzonych przez Centrum Wsparcia Biznesu w ramach projektu „Invest in BiT CITY 2”. W ramach cyklu artykułów prasowych opublikowanych na łamach Gazety Wyborczej i Dziennika Gazeta...
 • Kajko i Kokosz opanowali Zamek Krzyżacki
  Kultura, Miasto
  W pierwszy weekend grudnia (3-4 grudnia 2022 roku) na Zamku Krzyżackim zrobiło się gwarnie, tłoczno i kolorowo. A to wszystko za sprawą bohaterów komiksów Janusza Christy – Kajka, Kokosza i spółki.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę, 10 grudnia 2022 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8 udostępnia swoją wypożyczalnię gier i zaprasza całe rodziny na Mikograjki, żeby zagrać w planszówki i karcianki.
 • Zbiórka darów #bizneswtoruniu
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Ruszyła miejska zbiórka darów dla walczącego z agresorem Narodu Ukraińskiego. Apel do toruńskich przedsiębiorców o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w przetrwaniu zimy wystosował Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Miasta Torunia. 
 • W pierwszą niedzielę grudnia 2022 r. Toruń ponownie gościł biegaczy z całego kraju w ramach jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Toruń świętuje 25. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!
 • Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.