Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na wystawę pt. Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki.

Jest to kolejna wystawa z cyklu “Piernik nie tylko toruński”. Ekspozycja stanowi prezentację piernikarskiego dorobku Marcina Goetza z Dolnego Śląska, który spośród wielu wytwórców pierników wyróżnia się nie tylko kreatywnością, ale także nieszablonowym sposobem traktowania ciasta piernikowego. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 24 lutego o godz. 17.00.

Marcin Goetz czuje się kontynuatorem dolnośląskich tradycji piernikarskich. Od 2008 roku w Trzcińsku pod Jelenią Górą przygotowuje i wypieka pierniki. Towarzyszy mu Barbara Milewska zajmująca się lukrowaniem. Przez lata współpracy Marcin i Barbara stworzyli zawodową parę pod wdzięcznym szyldem „Słodka Chatka”. Pierniki przygotowane przez ten duet wyróżnia charakterystyczny, rozpoznawalny styl oraz najwyższa jakość. Przemyślana koncepcja, ciekawe wzornictwo (często w połączeniu z dowcipnym komentarzem) to ich znaki rozpoznawcze. Pierniki opatrzone logotypem „Słodkiej Chatki” są nie tylko odzwierciedleniem kunsztu zawodowego, talentu i wyobraźni autorów. Pokazują także, jak wiele możliwości niesie ze sobą ciasto piernikowe. Piernik stał się dla obojga zarówno inspiracją, zawodowym wyzwaniem, jak i tworzywem, poprzez które komentują rzeczywistość. Wykorzystują wyłącznie naturalne składniki oraz jadalne barwniki (m.in. kakao, kurkumę, soki z warzyw i owoców).

W „Słodkiej Chatce” powstają zarówno pierniki spożywcze, jak i dekoracyjne – figuralne. Niczym nieskrępowana wyobraźnia twórców pozwala także na swobodne łączenie obu rodzajów pierników w jednym dziele. Wypiekany jest również piernik nielukrowany, przekładany powidłami. - Twarde blaty piernikowe, przełożone powidłami, po kilku dniach stają się miękkie. Taki piernik dobrze wpisuje się w trend ruchu „slow food” – podkreśla Marcin Goetz.

Wypiekając i dekorując pierniki, dolnośląscy twórcy umiejętnie czerpią z piernikarskich tradycji. Śmiałe podejście do piernikarskiego rzemiosła, znajomość różnorodnych technik, pozwalają na swobodne i umiejętne ich łączenie. Przez lata działalności wypracowali własny, rozpoznawalny styl. Przygotowują pierniki inspirowane tradycją, współczesnością i aktualnymi wydarzeniami. Jak podkreśla piernikarz z Dolnego Śląska: - W naszej manufakturze traktujemy ciasto piernikowe jak pachnący i jadalny materiał plastyczny. Posługując się tym nieoczywistym tworzywem plastycznym, Marcin i Barbara – mistrzowie w swoim fachu – tworzą własną, „piernikowo-korzenną” wizję otaczającego świata. Aromatyczne, piernikowe dzieła sztuki służą zatem nie tylko kulinarnym potrzebom i artystycznym gustom. Są także nietypowym sposobem wypowiedzi, niewerbalnym środkiem przekazu.  

- Mistrzowski duet z Dolnego Śląska od wielu lat współpracuje z Muzeum Toruńskiego Piernika. Szereg przygotowanych przez nich piernikowych wypieków nadal można obejrzeć na wystawie stałej – podkreśla Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, współautorka wystawy.

____________________________

„Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki”
Miejsce: Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4
Wernisaż: 24 lutego 2023 r. o godz. 17.00
Wystawa czynna: 25 lutego – 30 grudnia 2023 r.
Kuratorzy wystawy: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Krzysztof Lewandowski
Opracowanie plastyczne: Krzysztof Deczyński
Aranżacja wystawy: Marcin Goetz

Data: 
24.02.2023 17:00 — 30.12.2023 15:00
Miejsce: 
Muzeum Toruńskiego Piernika
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
 • Miasto
  Dzięki podpisaniu umowy o przystąpieniu do programu, w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 52 powstanie kolejny dzienny dom pobytu dla seniorów. - W Toruniu szukamy jak najlepszych, najciekawszych i najbardziej oczekiwanych form pomocy również dla osób w wieku senioralnym - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach
  Kultura, Miasto
  Toruń jedynką wśród 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"!
 • Na zdjęciu: widok z drona na działki przy ul. Jonsonna, w tle Motoarena
  Biznes, Miasto
  3 125 000 złotych wpłynie do miejskiej kasy ze sprzedaży dwóch działek inwestycyjnych w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami. Nabywców znalazły tereny przy ul. Pera Jonssona i Rolniczej.
 • Na zdjęciu: widok z drona na torowisko i zielone tereny wokół
  Miasto, MZK
  Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył medal 30 maja 2023 r. w Dworze Artusa podczas sesji naukowej z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka. - Jestem zaszczycony, iż kopernikański Toruń może cieszyć się z tego, że ten okrągły jubileusz zechciał Pan Profesor spędzić w naszym mieście - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.
 • Trops SA - sieć sklepów z materiałami budowlanymi jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu „Tak się robi biznes Made In Toruń”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu.
 • Miasta hanzeatyckie - ich kultura, religijność i życie intelektualne - są tematem 138. Konferencji Hanzeatyckiego Towarzystwa Historycznego, odbywającej się w Toruniu 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w. W czerwcu Toruń będzie gospodarzem 43. Zjazdu Miast Nowej Hanzy – wydarzenia z udziałem reprezentantów ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy....
 • Druga edycja Pikniku z Kopernikiem i Olimpijczykiem zorganizowana została w Czerniewicach 27 maja 2023 r.
 • W Ratuszu Staromiejskim 29 maja 2023 r. gościł minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, by rozmawiać z samorządowcami o cyberzagrożeniach w administracji.
 • 30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W przeddzień tego święta prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z czterema rodzinami zastępczymi funkcjonującymi w naszym mieście. Prezydent złożył podziękowania za zaangażowanie, wrażliwość, otwarte serca i wytrwałe pokonywanie trudu, jaki na co dzień jest wkładany w tworzenie spójnej i...
 • Dzięki podpisaniu umowy o przystąpieniu do programu, w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 52 powstanie kolejny dzienny dom pobytu dla seniorów. - W Toruniu szukamy jak najlepszych, najciekawszych i najbardziej oczekiwanych form pomocy również dla osób w wieku senioralnym - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • 29 maja 2023 r. rusza nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia organizowane w publicznych placówkach oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • We wtorek 30 maja 2023 r. na bocznym odcinku Szosy Chełmińskiej - od ul. Dekerta do ul. Podgórnej - mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym.