Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na wystawę pt. Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki.

Jest to kolejna wystawa z cyklu “Piernik nie tylko toruński”. Ekspozycja stanowi prezentację piernikarskiego dorobku Marcina Goetza z Dolnego Śląska, który spośród wielu wytwórców pierników wyróżnia się nie tylko kreatywnością, ale także nieszablonowym sposobem traktowania ciasta piernikowego. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 24 lutego o godz. 17.00.

Marcin Goetz czuje się kontynuatorem dolnośląskich tradycji piernikarskich. Od 2008 roku w Trzcińsku pod Jelenią Górą przygotowuje i wypieka pierniki. Towarzyszy mu Barbara Milewska zajmująca się lukrowaniem. Przez lata współpracy Marcin i Barbara stworzyli zawodową parę pod wdzięcznym szyldem „Słodka Chatka”. Pierniki przygotowane przez ten duet wyróżnia charakterystyczny, rozpoznawalny styl oraz najwyższa jakość. Przemyślana koncepcja, ciekawe wzornictwo (często w połączeniu z dowcipnym komentarzem) to ich znaki rozpoznawcze. Pierniki opatrzone logotypem „Słodkiej Chatki” są nie tylko odzwierciedleniem kunsztu zawodowego, talentu i wyobraźni autorów. Pokazują także, jak wiele możliwości niesie ze sobą ciasto piernikowe. Piernik stał się dla obojga zarówno inspiracją, zawodowym wyzwaniem, jak i tworzywem, poprzez które komentują rzeczywistość. Wykorzystują wyłącznie naturalne składniki oraz jadalne barwniki (m.in. kakao, kurkumę, soki z warzyw i owoców).

W „Słodkiej Chatce” powstają zarówno pierniki spożywcze, jak i dekoracyjne – figuralne. Niczym nieskrępowana wyobraźnia twórców pozwala także na swobodne łączenie obu rodzajów pierników w jednym dziele. Wypiekany jest również piernik nielukrowany, przekładany powidłami. - Twarde blaty piernikowe, przełożone powidłami, po kilku dniach stają się miękkie. Taki piernik dobrze wpisuje się w trend ruchu „slow food” – podkreśla Marcin Goetz.

Wypiekając i dekorując pierniki, dolnośląscy twórcy umiejętnie czerpią z piernikarskich tradycji. Śmiałe podejście do piernikarskiego rzemiosła, znajomość różnorodnych technik, pozwalają na swobodne i umiejętne ich łączenie. Przez lata działalności wypracowali własny, rozpoznawalny styl. Przygotowują pierniki inspirowane tradycją, współczesnością i aktualnymi wydarzeniami. Jak podkreśla piernikarz z Dolnego Śląska: - W naszej manufakturze traktujemy ciasto piernikowe jak pachnący i jadalny materiał plastyczny. Posługując się tym nieoczywistym tworzywem plastycznym, Marcin i Barbara – mistrzowie w swoim fachu – tworzą własną, „piernikowo-korzenną” wizję otaczającego świata. Aromatyczne, piernikowe dzieła sztuki służą zatem nie tylko kulinarnym potrzebom i artystycznym gustom. Są także nietypowym sposobem wypowiedzi, niewerbalnym środkiem przekazu.  

- Mistrzowski duet z Dolnego Śląska od wielu lat współpracuje z Muzeum Toruńskiego Piernika. Szereg przygotowanych przez nich piernikowych wypieków nadal można obejrzeć na wystawie stałej – podkreśla Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, współautorka wystawy.

____________________________

„Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki”
Miejsce: Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4
Wernisaż: 24 lutego 2023 r. o godz. 17.00
Wystawa czynna: 25 lutego – 30 grudnia 2023 r.
Kuratorzy wystawy: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Krzysztof Lewandowski
Opracowanie plastyczne: Krzysztof Deczyński
Aranżacja wystawy: Marcin Goetz

Data: 
24.02.2023 17:00 — 30.12.2023 15:00
Miejsce: 
Muzeum Toruńskiego Piernika
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Obrady Rady Miasta Torunia w sali sesyjnej
  Miasto
  Sprawozdanie z wykonania budżetu, raport o stanie gminy i absolutorium dla prezydenta to główne tematy 4. sesji Rady Miasta Torunia 20 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: samochód jedzie ul. Bulwar Filadelfijski
  Miasto
  Od piątku 21 czerwca 2024 roku w każdy weekend Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Straż Miejska ujęła osobę nieletnią, która dokonała zniszczenia zabytkowych murów zamkowych.
 • Na zdjeciu: widok z lotu ptaka na osiedle, wokół rośnie las
  Eko, Miasto
  Zielona Konstytucja dla Torunia stała się faktem – 19 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski podpisał zarządzenie nr 137 w sprawie uszczegółowienia zasad ochrony zieleni w Toruniu w trakcie inwestycji prowadzonych na terenach należących do Gminy Miasta Toruń. Zarządzenie wchodzi w życie w dniu podpisania.
 • Ruszają wakacje i wraz z nimi letni cykl zajęć przyrodniczych w ramach "Wakacyjnych spotkań z przyrodą", które skierowane są do dzieci przedszkolnych i szkolnych.
 • „Idziemy na Księżyc” – pod tym hasłem 22 czerwca 2024 r. odbędzie się rajd nordic walking. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
 • 3 lipca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni nową wystawę czasową.
 • Od 1 do 14 lipca 2024 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Straż Miejska ujęła osobę nieletnią, która dokonała zniszczenia zabytkowych murów zamkowych.
 • W ramach kolejnego z cyklu spotkań kopernikańskich 19 czerwca 2024 r. w Książnicy Kopernikańskiej odbyła się debata połączona z prezentacją najnowszej wystawy planszowej Towarzystwa Miłośników Torunia.
 • Zielona Konstytucja dla Torunia stała się faktem – 19 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski podpisał zarządzenie nr 137 w sprawie uszczegółowienia zasad ochrony zieleni w Toruniu w trakcie inwestycji prowadzonych na terenach należących do Gminy Miasta Toruń. Zarządzenie wchodzi w życie w dniu podpisania.
 • Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych. Tak będzie wyglądał Festiwal Sportu na boisku przy Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Hallera 79. W pierwszą sobotę wakacji, 22 czerwca 2024 r., będzie okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.