Piesi przejęli Bulwar Filadelfijski | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Piesi przejęli Bulwar Filadelfijski

Drogi, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze

I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.

Jeszcze ostrożnie, z pewnym niedowierzaniem, że cała ulica jest dla nich, torunianie i turyści ruszyli na nadwiślański pasaż. Już w piątkowy wieczór bulwar zapełnił się tłumami spacerowiczów, a na jednym z punktów widokowych odbył się koncert grupy 37Hertz, wpisujący się w obchodzone tego dnia Święto Muzyki. Także w sobotę 22 czerwca, mimo deszczowej aury, torunianie i goście licznie odwiedzali nabrzeże. 

Zamknięcie Bulwaru Filadelfijskiego dla ruchu kołowego przez wszystkie weekendy sezonu turystycznego to odpowiedź na głosy mieszkańców i efekt analizy potoków ruchu w tym miejscu, szczególnie w weekendy i święta. Począwszy od 21 czerwca 2024 r. w każdy piątek od godz. 19:00 Bulwar Filadelfijski na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej będzie zamknięty dla ruchu samochodowego aż do niedzieli do godz. 21:00. Przy czym na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej obowiązuje całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej - zakaz wjazdu z wyłączeniem służb miejskich, mieszkańców z abonamentami i osób z zezwoleniami oraz rowerów.

Na wysokości Ślimaka Getyńskiego i Łaziennej zamontowano wysunięte słupki i ustawiono zapory mechaniczne. Na bulwar skierowano też dodatkowe patrole Straży Miejskiej i policji, które pomogą mieszkańcom i turystom przystosować się do zmian.

- Ten pierwszy weekend będzie dla nas sprawdzianem, ale też chcemy z tego czasu wyciągnąć wnioski i rozmawiać dalej. Nie wykluczamy, że trzeba będzie tę formę organizacji usprawniaćzapowiedział zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.

Informacje o zamknięciu Bulwaru Filadelfijskiego pojawiły się już w przestrzeni miejskiej - w formie tablic na wysokości alei 500-lecia i ul. Warszawskiej. Dodatkowo w otulinie Starego Miasta funkcjonuje system 22 tablic naprowadzających na wolne miejsca do parkowania dla pojazdów indywidualnych zamiennie z informacją o zamknięciach ulic. Jak zapowiedział Rafał Pietrucień, informacje dotyczące organizacji ruchu, jak i miejsc parkingowych pojawią się także w aplikacji Google maps. Prowadzona jest także szeroka kampania informacyjna – ulotki są dystrybuowane przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta do przedsiębiorców, mieszkańców, kierowców parkujących na starówce, a także przez kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania. Są one także dostępne w punktach informacyjnych urzędu oraz w kasie MZD na starówce. Informacje zostaną także rozesłane poprzez system Toruń SMS do jego użytkowników, jak również np. mailowo do rodziców toruńskich dzieci za pośrednictwem e-dziennika. Informacje pojawią się także na stronach miasta i w mediach społeczni ościowych, jak również w mediach lokalnych, ogólnopolskich i regionalnych.

Na Bulwarze Filadelfijskim zwiększono też częstotliwość sprzątania, które obecnie odbywa się całodobowo. Pojawiła się także większa liczba koszy na śmieci – już przed weekendem 21-23 czerwca 2024 r. dostawionych zostało 20 sztuk, wkrótce pojawi się kolejnych 20.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka , licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.