PM17 świętuje 50-lecie istnienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

PM17 świętuje 50-lecie istnienia

Miasto
Data publikacji: 01 marca 2024
Autor: Paula Gałązka
PM17 świętuje 50-lecie istnienia

Przedszkole Miejskie nr 17 im. Fryderyka Chopina w Toruniu w tym roku świętuje swoje 50-lecie. Uroczysta gala połączona z odsłonięciem specjalnej tablicy upamiętniającej 50-ty Jubileusz Przedszkola, a także 214. rocznicę urodzin patrona placówki Fryderyka Chopina odbyła się 1 marca 2024 r. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor Wydziału Edukacji UMT Anna Łukaszewska.

Przedszkole Miejskie nr 17 rozpoczęło swoją działalność 1 września 1974 r. jako Przedszkole Zakładowe ZWCh ELANA nr 3 przy ul Gagarina 210. Od 1991 roku, w wyniku porządkowania struktury i zasad funkcjonowania placówek wychowania przedszkolnego na terenie Miasta Torunia, przedszkole  funkcjonowało  jako  Państwowe Przedszkole nr 41. Obecną nazwę, Przedszkole Miejskie nr 17, otrzymało 1 września 1993 roku, na mocy Uchwały Rady Miasta Torunia nr 354/93. We wrześniu 2013 r. w wyniku głosowania, Społeczność Przedszkola wybrała na swojego patrona Fryderyka Chopina. Rada Pedagogiczna podjęła stosowną uchwałę z dnia 16.10.2013 r. w sprawie nadania imienia placówce a Rada Rodziców 27.11.2013 r. pozytywnie zaopiniowała wniosek. Dnia 20 marca 2014 r. Rada Miasta Torunia uchwałą Nr 728/14 nadała placówce imię Fryderyka Chopina.

- Gratuluję radosnego i podniosłego jubileuszu 50-lecia Przedszkola Miejskiego nr 17. Słowa uznania kieruję do Pani Dyrektor i całej społeczności tej znanej i lubianej przez toruńskie dzieci placówki, ufając, że rocznicowe wspomnienie ukaże jej złożoną i wielopokoleniową skalę działalności wychowawczej. Samorząd naszego miasta  przyjmuje z szacunkiem to, że w tak wyjątkowej chwili ukazuje ona całemu Toruniowi swój indywidualny i rozpoznawalny wizerunek, którego częścią jest inspirujący, chopinowski patronat. Wskazuję na ten cenny walor, gdyż wkrótce po uroczystościach jubileuszowych przypadnie przecież 10. rocznica nadania przez Radę Miasta Torunia  w dniu 20 marca 2014 r. Przedszkolu Miejskiemu nr 17 imienia Fryderyka Chopina – mówił podczas swojego wystąpienia Prezydent Zaleski. Z okazji jubileuszu 50-lecia placówka otrzymała prezent – głośnik aktywny, który sprawdził się podczas dzisiejszej uroczystości.

Kulminacyjnym punktem jubileuszowych uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która upamiętnia 50-ty Jubileusz Przedszkola, a także 214. rocznicę urodzin patrona  placówki. Znajduje się na niej następujący napis:

„Posługujemy się dźwiękami, aby tworzyć muzykę,

tak jak posługujemy się słowami, aby tworzyć język”

                                                                       F. Chopin

Tablica upamiętniająca

jubileusz 50-lecia

Przedszkola Miejskiego nr 17

im. Fryderyka Chopina w Toruniu

1974-2024

oraz

214 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina

01 marca 2024 rok

 

Tablica pamiątkowa po uroczystości została zawieszona na kamieniu przed przedszkolem. 

Przedszkole Miejskie nr 17 stale się rozwija. W roku 2009 w budynku przedszkola została przeprowadzona termomodernizacja i malowanie fasady budynku, charakterystyczny bajkowy zamek. W 2007 r. dokonano adaptacji mieszkania służbowego na salkę dydaktyczną, obecnie znajduje się tam salka Arteterapii. W roku 2014, zmodernizowano kuchnię i rozdzielnię żywieniową. W roku 2016 uchwałą Rady Miasta Torunia, podjęto decyzję o rozbudowie przedszkola, o nowe 4 sale, salę gimnastyczną, salki terapeutyczne oraz zaplecze biurowe. Rozbudowany budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. zamontowano w nim windę. Wraz z rozbudową zmodernizowano plac zabaw dla dzieci, na którym pojawiło się boisko, trzy piaskownice, przeplotnie i huśtawki. W 2024 r. na mocy umowy, którą podpisały Energa Obrót, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN oraz CORAB i Miasto Toruń na budynku przedszkola powstanie instalacja fotowoltaiczna.

Obecnie do przedszkola uczęszcza 228 dzieci ( w tym 7 dzieci z Ukrainy). Jest 9 grup, w wieku od 3 do 6 lat. Nad podopiecznymi czuwa 23 nauczycieli i 20 osób personelu administracyjno-obsługowego.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.