"Początki toruńskiego lotnictwa" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Początki toruńskiego lotnictwa"

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”, tym razem, naszym gościem będzie pan Miłosz Rusiecki – pasjonat lotnictwa i autor książki „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.

Toruń jako silna nadgraniczna twierdza miał ten przywilej, że bardzo szybko otrzymywał wszelkie nowinki wprowadzane przez wojsko. Tak było i w przypadku lotnictwa. Pierwsze samoloty pojawiły się w naszym mieście niecałe 10 lat po pierwszych udanych lotach i dumnie dołączyły do stacjonującego w garnizonie sterowca. Jednak w przeciwieństwie do niego wymagały o wiele większej ilości miejsca, by móc swobodnie operować oraz umożliwić bezpieczne szkolenie personelu latającego. Dlatego pod lotnisko wyznaczono duży obszar terenu na przedpolu Fortu VIII, wylesionym podczas budowy zewnętrznego pierścienia fortyfikacji.

Początki toruńskiego lotnictwa to okres niezwykły, pełny historii, o których można opowiadać godzinami. Część z nich przybliży nam zaproszony gość, który jak mało kto zna wszelkie tajniki toruńskiej awiacji.

Wszystkich chętnych chcących poznać historię toruńskiego lotnictwa, a także zakupić wspomnianą książkę, zapraszamy w środę 28 lutego o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Miłosz Rusiecki – twardy toruński piernik, rocznik 1961, wnuk Władysława Żołnowskiego, pilota bombowego, poległego w 1941 r. w misji bojowej nad Francją. Z wykształcenia prawnik. Lotnictwem pasjonuje się właściwie od dzieciństwa, specjalizując się w tematyce historii śmigłowców. Środowisko pasjonatów lotniczych kojarzy go z fotografią. On sam jednak twierdzi, że nie jest to do końca prawdą. Wprawdzie w lotniczych wyprawach towarzyszy mu aparat, jednak sam nazywa go swoim obrazkowym notatnikiem. Wkłada w te zdjęcia sporo swojego lotniczego serca i lubi snuć wokół nich swoje lotnicze gawędy. Sporo pisze i publikuje i właśnie tę formę aktywności dla lotnictwa uważa za najważniejszą. Od pewnego czasu odpowiada na „zaproszenie” toruńskich historii lotniczych, badając ich ślady i opisując je w swoich opracowaniach.
____


Wydarzenie: „Środowe spotkania z historią wojskowości”
Termin: 28 lutego 2024 r., godz. 17.30
Prowadzący: Miłosz Rusiecki
Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Data: 
28.02.2024 17:30
Miejsce: 
Muzeum Twierdzy Toruń
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.