"Pod niebem Kopernika" – III Toruńska Noc Muzeów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Pod niebem Kopernika" – III Toruńska Noc Muzeów

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do udziału w III Nocy Muzeów, tym razem związanej z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się 9 września 2023 r. (sobota) w godz. 18.00–22.00 pod hasłem „Pod niebem Kopernika”.

Udostępnione zostaną trzy oddziały – Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, w których czekać na Państwa będą dodatkowe atrakcje, m.in. oprowadzania, prelekcje, pokazy i działania edukacyjne.

Jednymi z najważniejszych punktów programu nocy będzie udostepnienie naszej najnowszej wystawy pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, która jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i z Europy. Ekspozycja opowiada o wpływie młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania, ukazując m.in. renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie premiera filmu „Koniec, który wieńczy dzieło” towarzyszącego wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” oraz spotkanie z aktorami i autorami tego projektu, a kolejnym – spotkanie na wystawie poświęcone mistrzom grafiki europejskiej.

Pozostałe punkty programu również związane są z postacią Mikołaja Kopernika, a wśród nich można znaleźć m.in.: spotkanie przy prasie drukarskiej w Domu Mikołajka Kopernika, prelekcję „Toruń w czasach Kopernika – kilka faktów do uporządkowania” czy prezentację multimedialną pt. „Mikołaj Kopernik i ekonomia” w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Ponadto wstęp na wieżę Ratusza Staromiejskiego, na której czekają na Państwa dwie nowe lunety widokowe, będzie w promocyjnej cenie 12 zł/os, a w Ratuszu Staromiejskim odbywać się będzie kiermasz wydawnictw muzealnych (18.00–21.30).

Wstęp do muzeum (z wyjątkiem wieży) bezpłatny! Spędźmy wspólnie Noc w Muzeum!

Program

Ratusz Staromiejski

(Rynek Staromiejski 1)

19.00 – Spotkanie z autorami i aktorami filmu „Koniec, który wieńczy dzieło” towarzyszącemu wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, I p., Sala Mieszczańska

20.00 – „Mistrzowie grafiki europejskiej” – spotkanie na wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, II p. (S. Stenka) – wejściówki do pobrania online

Wejście na samodzielne zwiedzanie wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” co 20 minut, wejściówki do pobrania online

Dom Mikołaja Kopernika

(ul. Kopernika 15/17)

18.15 – spotkanie z kurator przy wystawie czasowej „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich” (A. Lubowicka)

19.30, 20.30 – „O obrotach” – spotkanie przy prasie drukarskiej (druk karty z dzieła Kopernika), piwnica, sala edukacyjna (P. Pietrucki) – wejściówki do pobrania online

Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

(ul. Łazienna 16)

18.00 –  „Kim był Mikołaj Kopernik z wykształcenia?” – pogadanka przy wystawie, I p. (K. Pietrucka)

19.00 – „Toruń w czasach Kopernika – kilka faktów do uporządkowania” – prelekcja z pokazem, piwnica (dr A. Sumowska)

20.00 – „Mikołaj Kopernik i ekonomia” – prezentacja multimedialna, piwnica (R. Żytkowicz)

18.00, 19.00, 20.00, 21.00 – „Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne dla grup maksimum 20-osobowych. Rezerwacja wejścia – tel. (56) 660 56 19.

W przypadku wolnych miejsc – wstęp bez rezerwacji

Ponadto:

  • Nocna panorama Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego w promocyjnej cenie 12 zł (od 18.00 do 21.30)
  • 18.00–21.30 – Kiermasz wydawnictw muzealnych, I p.

______________
III Toruńska Noc Muzeów
Miejsce: Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika; Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Termin: 9 września 2023 r., godz. 18.00–22.00
Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń

Data: 
09.09.2023 18:00 — 22:00
Miejsce: 
Filie Muzeum Okręgowego w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Kopernik 550
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.